Zadajte hľadaný výraz

Potravinárstvo Z domova

Poľnohospodári čakajú na tretinu priamych platieb

Poľnohospodári čakajú na tretinu priamych platieb
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Priame platby poberá asi 19-tisíc žiadateľov. S ich vyplácaním začala Pôdohospodárska platobná agentúra v decembri. Peňazí sa ale tisíce farmárov koncom roka nedočkalo.

„Rada poľnohospodárskych a potravinárskych samospráv v decembri požiadala ministerstvo o informáciu, koľko bolo vyplatených priamych podpôr zo všetkých žiadostí. Dostali sme odpoveď, že vyplatených bolo 63 percent žiadateľov, ale na výmeru pozemkov to tých 63 percent nevykryje,“ uviedla predsedníčka Agrárnej komory Slovenska Helena Patasiová.

Podľa samotnej Pôdohospodárskej platobnej agentúry peniaze nedostala asi pätina žiadateľov. Pozdržaný balík peňazí ale predstavuje viac ako pätinu financií vyčlenených na priame platby.

„Požadovaná suma peňazí na žiadostiach je na úrovni asi 504 miliónov eur. Dnes máme vyplatených viac ako 322 miliónov eur,“ potvrdil generálny riaditeľ PPA Juraj Kožuch.

Na balík vo výške asi 180 miliónov eur, čo je viac ako tretina peňazí, roľníci zatiaľ čakajú.

Dôvodov je podľa neho viacero – patrí medzi ne aj to, že niektorí žiadatelia rozhodnutia v decembri neprebrali, ale aj chyby v samotných žiadostiach.

Práve na problém chybovosti poukazujú aj samotní poľnohospodári. Problémy podľa nich spôsobuje najmä geopriestorová žiadosť o priame platby, ktorú musia podávať elektronicky. V roku 2017 malo túto povinnosť 75 percent poľnohospodárov, elektronicky napokon žiadosti podalo až 80 percent z nich.

„Celý systém na elektronické podávanie žiadostí, robí farmárom problémy. Pritom v roku 2018 bude musieť každý farmár podávať žiadosť v elektronickej podobe. A tento systém tak, ako je nastavený, je pre Slovensko nevýhodný,“ myslí si Helena Patasiová z Agrárnej komory Slovenska.

Medzi farmárov, ktorým PPA peniaze z priamych platieb nevyplatila, patria aj družstvá v okolí Nitry – napríklad v Jelšovciach, Výčapoch Opatovciach či Dražovciach a Čakajovciach. Dôvodom boli prekryvy v nákresoch v elektronických žiadostiach.

„My sme mali diaľkový prieskum zeme, v novembri sme boli prizvaný na PPA s tým, že sme tam mali odchýlky pár desatín percent. Následne pracovníci PPA niektoré medzery vypĺňali a z toho titulu nám vznikli prekryvy so susedmi,“ uviedol predseda PD v Jelšovciach Marián Ondruš.

Pre poľnohospodárov pozdržanie peňazí predstavuje problémy. V Jelšovciach si napríklad museli zobrať úver a to zhoršilo finančnú situáciu družstva pred ďalšou sezónou. S podobnými problémami bojujú mnohí farmári, ktorí peniaze z platieb nedostali koncom roka.

„Farmárom, ktorí boli postihnutí suchom, tie peniaze chýbajú, lebo už za vlaňajší rok zaznamenali straty a mnohí boli zaúverovaní, alebo mali podlžnosti v osivárskych a chemických firmách. Ale sú tam aj ďalšie problémy, musia platiť nájomné vlastníkom pozemkov, dane obecným úradom, a aj v tomto prípade peniaze chýbajú. Možno niektoré finančné skupiny práve na to čakajú, a takýmto spôsobom sa dostanú k zadlženým poľnohospodárskym firmám,“ myslí si Helena Patasiova z Agrárnej komory.

Žiadatelia by privítali možnosť dostávať aspoň časť peňazí z priamych platieb, napríklad za výmery, ktoré v žiadostiach nie sú problémové a nevytvárajú prekryvy. Druhou možnosťou by podľa nich mohlo byť aj vyplácanie preddavkov tak, ako to funguje v asi polovici krajín Európskej únie, napríklad aj v susednom Česku. Ani jedna z týchto možností ale podľa PPA nie je reálna.

„Počet kontrol nám pre vysokú chybovosť v žiadostiach neustále rastie a tým sa predlžuje administrácia. Ale nie je možné žiadosť rozdeliť tak, že vyplatíme časť peňazí a časť nie. To sú pravidlá EÚ, ktoré musí dodržiavať každý členský štát,“ uviedol v tejto súvislosti Juraj Kožuch.

Vysoká chybovosť v žiadostiach o priame platby navyše bráni aj zavedeniu systému vyplácania preddavkov pre žiadateľov o peniaze na plochu.

„Nám po prvej krížovej kontrole žiadostí vychádza chybovosť pri GSAA žiadateľoch asi 20 percent a pri ostatných cez 30 percent. Pri týchto číslach nikto nezaručí, že nedôjde k narušeniu finančných záujmov EÚ, a že nám subjekty budú peniaze vracať. Prvým krokom preto je, že musíme znížiť chybovosť,“ vysvetlil Juraj Kožuch z PPA.

PPA má nateraz naplánovaných asi 1200 kontrol na mieste. Zo zákona musí žiadosti o priame platby preveriť a peniaze oprávneným žiadateľom vyplatiť najneskôr do konca júna kalendárneho roka.

Autor článku: Ivana Kaliská
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
17 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
StevoM
StevoM
30. január 2018 21:05

Nuz rozhodnutie som podpisal 18.12, ziadne nezrovnalosti som nemal kedze som nepodaval cez gsaa a peniaze som predsa stale nedostal. A popravde by sa aj hodili kedze intenzivne rozsirujem zakladne stado a tym padom mam obmedzene trzby. Hlavne ze velke podniky naokolo uz dostali co tam po malych

jm
jm
30. január 2018 22:31

Ak sa chcete vyhnúť horeuvedeným problémom ,že pri zakresľovaní sa stane milimetrová odchýlka tak jedine si to dať vypracovať firmám ktoré to budú za istý poplatok vykonávať. Niekto sa opäť priživí na chudobnom hospodárovi.

Pre JM od platcu dani
Pre JM od platcu dani
30. január 2018 23:05

Chudobní hospodári s 500 miliónmi ročne najmä na pšenicu, repku a kukuricu. Neuveriteľné. Na hektár pôdy 200 eur ročne za nič. Ako vreckové. Ved v dobrom roku zarobíte na trhových plodinach aj bez dotacii a v zlom žiadate navyše odškodné. Nemáte sebareflexiu a hrdosť. Furt plačete.

Miro
Miro
31. január 2018 6:43

priame platby nedostalo veľké množstvo veľkých podnikov, ktoré zamestnávajú stovky zamestnancov a odvádzajú do štátnej pokladnice obrovské finančné hodnoty. Pre Števa M

realista
realista
31. január 2018 7:14

pre Miro 1) tak trochu si za zo môžeme poľnohospodári aj sami…. 2) zaujímavé by bolo vyčísliť u tých naozaj veľkých koľko je to na 1 ha podporovanej pôdy resp. na jedného pracovníka v porovnaní s tým malým … 3) že systém poriadne nefunguje to o tom sa už vie… Celý komentár »

Pišta
Pišta
31. január 2018 10:16

Problém je aj pri spracovaní výsledkov merania pri tých žiadateľoch , ktorí mali v roku KNM. Je mnoho prípadov , kedy tieto nie sú spravované od augusta minulého roka a ak sa na jednom bloku nachádza viac žiadateľov , sú vyblokovaní všetci . Ppa hádže problém na vupop, vupop na… Celý komentár »

StevoM
StevoM
31. január 2018 11:23

Pre Miro: ked niektory z tych velkych podnikov dosiahne efektivitu mojej farmy potom sa mozme rozpravat o nejakych hodnotach. Dosahujem trzby cez 2000€ z hektara bez dotacii a robim cisto zivocisnu vyrobu (HD). Pre prispevok vyssie. Este nikdy som nedostal ziadne odskodne pre zly rok. Zle pocasie? Malo krmiva? Moj… Celý komentár »

Ivo
Ivo
31. január 2018 15:58

pre Pišta: Koľko s poľnohospodárov sa zúčastnilo na školeniach Agroinštitútu a VUPOP ku GSAA zadarmo? A to sa o nich v minulom roku riadne informovalo. Poľnohospodári kašlú na to a potom sa sťažujú, že to nevedia a robia chyby. Dostávate kopu peňazí a nie ste schopní ani si zabezpečiť základnú… Celý komentár »

Pišta
Pišta
31. január 2018 16:40

Neviem koľko sa ich zúčastnilo . Treba si to zistiť, ale termálny boli obsadené .
Treba sa zamyslieť nad tým , prečo školenia “zadarmo” robia iba v Nitre . Čo taký ďochodca z Michaloviec . Ide cestovať do Nitry na školenie . Prečo nepríde školiteľ do regiónov?

jm
jm
31. január 2018 16:59

pre platcu daní , nemyslíš že platcami daní sú aj poľnohospodári .A ten nadhľad s akým píšeš tie riadky hovoria samotné o sebe. Vyzerá to že si sa teraz zobudil po dlhšom fláme a mozgové bunky sa ešte nedokázali prebrať.

G.S.
G.S.
31. január 2018 19:19

Celý ten problém s chybovosťou z prevažnej časti vytvára sama PPA a VUPOP. Nie je možné aby dve skupiny po pár mesiacoch po sebe pri KNM riadne obrobených pozemkov namerali dve úplne odlišné cifry. Je úplne jedno čím sa človeče riadiš , aj tak si na konci potravinového reťazca(myslím umiestnenie… Celý komentár »

Pišta
Pišta
1. február 2018 12:23

Treba zaviesť systém , že kontrolór , administrátor ppa začne dostávať výplatu až po vydaní rozhodnutia a pripísaniu finančných prostriedkov na účet žiadateľa , u ktorého bola vykonaná kontrola, alebo ktorý nedostal rozhodnutie od decembra . A to by sme potom videli tú efektivitu a snahu riešiť nezrovnalosti a opravovať… Celý komentár »

realista
realista
1. február 2018 14:29

dnes vieme oficialne že mame prebytok štatného rozpočtu vdaka nevyplatenym podporam pre polnohospodárov

realista
realista
1. február 2018 15:11

Pišta zase vidíš problém kde nie je – neviem ako Ty, ja pri normálnom jednaní som od roku 2004 nemal väčšie problémy na regionálnych pracoviskách, skôr možno hovoriť i o určitej ústretovosti pri riešení vzniknutých problémov, a z Tôjho názoru je zrejmé že mechanizmu čerpania podpôr nerozumieš a preto doporučujem… Celý komentár »

dôchodca
dôchodca
1. február 2018 17:24

Realista má pravdu,Pišta nerozumie mechanizmu čerpania podpôr, lebo v tom sa vyzná len okruh vyvolených.Začalo to v roku 2004, verifikáciou pôdy v réžii mafie, a od tej doby sa táto mizéria vždy viac a viac zamotáva .Veď aby sa jeden poslanec NR verejne v televízii chválil,že pre svojho kamaráta vybavil… Celý komentár »