Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Rastlinná výroba Z domova

Poľnohospodári a potravinári už môžu hlásiť skladové zásoby agrokomodít

Poľnohospodári a potravinári už môžu hlásiť skladové zásoby agrokomodít
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Poľnohospodári a potravinári už môžu Ministerstvu pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR nahlasovať skladové zásoby základných komodít. Informoval o tom odbor komunikácie MPRV.

V Zbierke zákonov vyšla vyhláška k novele zákona o potravinách, ktorá určuje zoznam poľnohospodárskych a potravinárskych komodít a kritickú hodnotu ich skladových zásob nevyhnutných na zabezpečenie potravinovej bezpečnosti štátu. Poľnohospodári a potravinári už môžu skladové zásoby určených komodít hlásiť cez formuláre zverejnené na internetovej stránke MPRV SR. Spracovávaním zozbieraných informácií je poverené Národné poľnohospodárske a potravinárske centrum (NPPC).

“Mechanizmus na zber dát o množstvách komodít sme zaviedli, aby sme boli lepšie informovaní o tom, koľko obilia na Slovensku máme. V žiadnom prípade to neznamená, že ministerstvo bude schvaľovať či neschvaľovať predaj pšenice a ďalších komodít do zahraničia. Dáta zbierame dvakrát ročne, v prípade vyhlásenia mimoriadneho, výnimočného, či núdzového stavu raz mesačne,” vysvetlil minister pôdohospodárstva Samuel Vlčan (nominant OĽANO).

Na základe vyplnených formulárov bude agrorezort vedieť, aké množstvá základných obilnín a olejnín sa v skladoch na Slovensku nachádza. Taktiež bude mať informáciu o množstve vyvážaných komodít nad 400 ton mesačne, ak je vyhlásená mimoriadna situácia, núdzový alebo výnimočný stav.

V prípade, že by prišlo k situácii vedúcej k potenciálnemu ohrozeniu potravinovej bezpečnosti, agrorezort bude môcť na základe zozbieraných dát podniknúť ďalšie kroky, napríklad iniciovať výkup komodít pre Správu štátnych hmotných rezerv SR.

MPRV dodalo, že zoznam základných obilnín a olejnín a kritickú hodnotu ich skladových zásob na zabezpečenie potravinovej bezpečnosti štátu definovala pracovná skupina na základe priemernej spotreby obyvateľov Slovenska. Kritická hodnota skladových zásob, napríklad potravinárskej pšenice je 411.000 ton.

Formuláre

Oznámenie o skladových zásobách komodít podľa § 24 ods. 1 zákona 152/1995 Z.z. – Príloha č. 3

https://forms.office.com/r/Jk2Mh4C8hC

Oznámenie o skladových zásobách komodít podľa § 24 ods. 2 zákona 152/1995 Z.z. – Príloha č. 4 (mimoriadna situácia, núdzový stav, výnimočný stav)

https://forms.office.com/r/tvM5Tmjwra

Oznámenie o plánovanom vývoze určených komodít v zmysle Zákona 152/1995 Z.z. – Príloha č. 5

https://forms.office.com/r/Mi8FvVd9p2

Autor článku: TASR a MPRV
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
1 Komentár
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
Svetlana
Svetlana
22. júl 2022 10:47

Ako základná informácia, OK. Dúfam, že sa k tomu pripravuje aj nejaká “informačná kampaň”, lebo reakcia je “veď podávame hlásenia do Nitry”. Okrem iného by bolo dobré jasne definovať, v akej situácii sa momentálne nachádzame (normálna, mimoriadna, núdzový stav…), jasne definovať koho sa nahlasovanie týka (SHR s IČO od 1… Celý komentár »