Zadajte hľadaný výraz

Poľnocast Z domova

Poľnocast: Pozemkovou reformou získali len veľkí statkári

Poľnocast: Pozemkovou reformou získali len veľkí statkári

Od júla 1942 prešla židovská pôda do Fondu pre správu poľnohospodárskych majetkov, čo bolo 27 tisíc hektárov pôdy vrátane mŕtveho i živého inventáru. Spomínaný fond mohol spravovať pôdu sám alebo cez zmluvy s roľníkmi. Ako hovoria odborníci – vytvorením fondu vzniklo monumentálne teleso so správou 253 hospodárstiev. Nemusíme pripomínať, aká veľká korupcia sa v takýchto podmienkach diala a pri prenájme pôdy mali prednosť členova Hlinkovej slovenskej ľudovej strany. Informuje ďalšia časť historického poľnocastu, ktorý si môžete vypočuť priamo na webe, alebo stiahnuť do svojho zariadenia.

Autor článku: Martin Jurčo
Zdroj obrázku: Martin Jurčo

Odber nových článkov na e-mail

Máte záujem stať sa pravidelným odoberateľom článkov z portálu poľnoinfo.sk? 1548 čitateľov od nás dostáva čerstvé informácie priamo na email každé ráno. Nečakajte a pridajte sa k nim aj vy.

Komentujte

Všetky polia sú povinné. Vaša emailová adresa nebude zverejnená a slúži iba ako ochrana pred spamom. Ak sa váš komentár v článku nezobrazí ihneď po jeho odoslaní, zachytila ho automatická antispamová ochrana. V tom prípade nás prosím kontaktujte a my daný komentár dohľadáme a manuálne schválime.