Zadajte hľadaný výraz

Ceny komodít Z ekonomiky

Pokles cien repky spôsobil, že sa predáva lacnejšie ako slnečnica

Pokles cien repky spôsobil, že sa predáva lacnejšie ako slnečnica
insert_photo5 x poľnoinfo.sk

V utorok (16. októbra) sa stretol Cenový burzový výbor (CBV) a zhodol sa na aktuálnych trhových cenách. Prinášame vám prehľad cien na západnom Slovensku s predpokladom vývoja do budúcnosti. Očakávaný vývoj o dva týždne a aj o tri mesiace je v grafe uvedený s hviezdičkou.

Cena potravinárskej pšenice triedy E je už niekoľko týždňov na približne rovnakej úrovni. Podľa aktuálnej informácie CBV dosahujú ceny tejto chlebovej obilniny 232,43 eur za tonu. Do krátkodobej budúcnosti sa nepočíta s výraznejšou zmenou. V horizonte troch mesiacov by mala cena dosiahnuť 242,25 eur za tonu.  

 

Kŕmna pšenica sa v súčasnosti zhodnocuje za 203,86 eur za tonu, čo je takmer rovnaká cena, ako pred dvoma týždňami. Na konci októbra sa počíta s nárastom o 2 eurá za tonu. Začiatok roka by mali ceny kŕmnej pšenice privítať na úrovni 211,5 eur za tonu.

 

Mierne oslabenie zažila kŕmna kukurica. Je súčasná cena je 218,83 eur za tonu, čo je o 5,5 eur menej, ako pred mesiacom. Do krátkodobej a dlhodobej budúcnosti sa ale počíta so zhodnotením. O dva týždne o 3,4 eur za tonu a o tri mesiace o takmer 10 eur za tonu.

 

Repka za posledné dva týždne výrazne oslabila a to o viac ako 46 eur za tonu na 440 eur!

„Ceny olejnín mierne poklesli z dôvodu zníženia objemov obchodovania na trhu,“ povedal k aktuálnej správe Pavel Scholtz, predsedu Burzovej komory Komoditnej burzy v Bratislave.

O dva týždne by sa nemala cena výraznejšie zmeniť, ale už o tri mesiace sa počíta s jej zhodnotením na úroveň 470 eur za tonu.

Cena slnečnice prvý raz za ostatný rok prekonala cenu repky. Momentálne sa zhodnocuje na úrovni 450 eur za tonu. Ďalší vývoj je veľmi podobný ako pri repke. O dva týždne takmer bez zmeny a na začiatku nového roka na úrovni 470 eur za tonu.

Autor článku: Juraj Huba - poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: 5 x poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments