Platobná agentúra nebude preplácať dotácie Agrofertu
Česká platobná agentúra nebude preplácať dotácie holdingu Agrofert od februára 2017, kedy ich premiér Andrej Babiš (ANO) vložil do trustových fondov kvôli platnosti novely zákona o konflikte záujmov. Odvtedy platobná agentúra preplatil projekty za 63-miliónov korún. Nárokovateľných podpôr sa to netýka.
Rovnaký spôsob zvolí aj pri podnikoch rodiny ministra poľnohospodárstva Miroslava Tomana (ČSSD), teda od 2. augusta 2018. Na tlačovej konferencii to dnes (6.6.2019) povedal riaditeľ českej platobnej agentúry Martin Šebestyán.
Ide podľa neho o opatrenia z dôvodu opatrnosti k audítorskej správe Európskej komisie. Babiš ČTK napísal, že predbežný audit nevidel, správa sa ale presne podľa toho, čo mu ukladá novela o konflikte záujmov, nazývaná lex Babiš.
Dotácia pre brata a otca?
Minister Toman odmietol, že by sa správa EK týkala jeho konfliktu záujmov kvôli projektom firmy Agrotrade. To isté konštatoval aj Šebestyán.
„V správe nie je explicitne konštatovaný konflikt záujmov pána ministra Tomana,“ povedal Šebestyán.
Česká republika bola podľa neho požiadaná, aby vysvetlila a zdokumentovala postupy. Tomanov konflikt záujmov sa podľa médií a opozície mohol týkať spoločnosti Agrotrade, ktorú z 80-percent vlastní ministrov otec Miroslav Toman starší. Podnik vedie ministrov brat Zdeněk. Firma dostala zhruba dvojmiliónovú dotáciu pre dcérsku hydinársky firmu Xaverov. Správa ale podľa Tomana túto dotáciu nerieši.
„Takýto náhľad považujem za útok na české poľnohospodárstvo,“ uviedol Toman.
Preto chce, aby české úrady urobili dôkladnú analýzu a české poľnohospodárstvo nebolo poškodené ako celok.
Po finálnom závere šetrenia sa uvidí osud 63-miliónov korún
Šebestyán dodal, že platobná agentúra riešila od roku 2013 približne 45 auditov k Spoločnej poľnohospodárskej politike. Ročne prepláca okolo 40-miliárd korún. Časť peňazí, ktoré musela ČR za nesprávne postupy EÚ vracať, bola vo výške niekoľkých promile. Podľa šéfa platobnej agentúry musí najskôr zaznieť finálny záver šetrenia a potom sa uvidí, aký bude osud 63-miliónov korún.
Ak ich EK vylúči z financovania, je platobná agentúra oprávnená ich po firme vymáhať. Možnosťou je zmierovacie konanie, prípadne súdne spory, dodal.
Z platobnej agentúry bolo Agrofertu od roku 2012 do tohtoročného apríla vyplatených približne 6,52-miliardy korún. Prvú predbežnú správu zverejnili médiá minulý piatok. Podľa nej má Babiš na Agrofert ďalej vplyv a súčasne ako predseda vlády ovplyvňuje aj použitie únijných peňazí. Česku podľa nej hrozí, že by mohlo vracať do rozpočtu EÚ okolo 450-miliónov korún dotácií, ktoré Agrofert čerpal.
Agrofert berie rozhodnutie platobnej agentúry na vedomie
Holding vníma oba návrhy auditov EK ako veľmi pochybné a neprofesionálne. Únijné audítori sa v jeho firmách neboli pozrieť a holding nemal možnosť sa vyjadriť, uviedol dnes tlačový hovorca Agrofertu Karel Hanzelka.
„Ak podpredseda Európskej komisie tvrdí, že vykonali inšpekčné vyšetrovanie priamo na mieste, nie je to pravda,“ reagoval.
Skupina je pripravená všetko vysvetliť a zastavenie preplácania dotácií berie na vedomie.
EK tiež požaduje zoznam projektov Agrofertu z dotačného Programu rozvoja vidieka, aby ČR zamedzila možnému konfliktu záujmov. Návrh auditu ale podľa Tomana odkazuje na paragrafy, ktoré v legislatíve neexistujú. Sú tam podľa neho aj chyby. Minister to považuje za slabinu. Celý text správy to podľa neho robí nedôveryhodným. Ministerstvo ju nezverejní, rovnako ako EK.
Prvé bilaterálne rokovania medzi českými úradmi a DG Agri – Generálnym riaditeľstvom pre poľnohospodárstvo a rozvoj vidieka, navrhuje EK na 28. januára 2020. Podľa Šebestyána je to štandardný postup – šesť mesiacov po obdržaní českej verzie správy.