Zadajte hľadaný výraz

Branding Ematech 2020-07 LEFT
Branding Ematech 2020-07 RIGHT
Branding Ematech 2020-07 TOP
Potravinárstvo Z domova

PKS chce od novej vlády podporu potravinárstva aj na úkor poľnohospodárstva

potraviny

Potravinárska komora Slovenska (PKS) chce, aby budúca vláda viac podporovala spracovanie potravín. V materiáli Strategické priority na rozvoj výroby potravín v Slovenskej republike, ktorý v pondelok predstavili verejnosti, navrhujú zaradiť podporu spracovania potravín do štátneho rozpočtu aj do plánov SR k budúcej spoločnej hospodárskej politike EÚ. Podpora by mohla byť aj na úkor poľnohospodárskej výroby pri surovinách, v ktorých je Slovensko sebestačné.

Podľa prezidenta PKS Daniela Poturnaya neprichádzali od doterajších vlád na podporu potravinovej sebestačnosti žiadne systémové riešenia.

„Prinášame súbor konkrétnych opatrení, ktoré by si mali budúce vlády osvojiť a aplikovať v svojich programoch a príslušnej legislatíve,“ povedal Poturnay.

Dokument upozorňuje na potrebu prípravy národnej potravinovej stratégie. Potravinárske odvetvie podľa Poturnaya tvorí najslabší článok potravinovej vertikály a pri riešení problémov je stále v tieni poľnohospodárskej prvovýroby. Od roku 2016 podľa prezidenta PKS dostáva potravinárstvo iba minimálnu finančnú podporu.

Každoročne zo štátneho rozpočtu minimálne 50 miliónov eur

„Každý zodpovedný štát by mal urobiť maximum, aby pridaná hodnota zo spracovania surovín poľnohospodárskej prvovýroby zostala v príslušnej krajine. Pokiaľ sa má urobiť zásadný zvrat v situácii v potravinárskej výrobe, je potrebné investovať do odvetvia oveľa väčšie finančné prostriedky, a to aj na úkor poľnohospodárskej prvovýroby pri surovinách, kde dosahujeme viac ako stopercentnú sebestačnosť,“ povedal Poturnay.

Poľnohospodári podľa neho chápu, že potravinárstvo je najslabším článkom potravinovej vertikály a nemyslí si, že by požiadavky na presun prostriedkov do potravinárstva vnímali negatívne. PKS navrhuje každoročne vyčleniť na rozvoj potravinárskeho priemyslu zo štátneho rozpočtu minimálne 50 miliónov eur a z európskych fondov vyčleniť pre potravinárov na ďalšie programovacie obdobie minimálne 500 miliónov eur.

„Zhruba rovnaké Dánsko má päťnásobne vyššiu produkciu potravín,“ upozornil Poturnay.

Za Slovenskom je v porovnaní štátov EÚ v produkcii potravín iba šesť štátov EÚ vrátane Luxemburska a Malty. PKS tiež upozornila na rastúce pasívne saldo zahraničného obchodu s potravinami aj na dlhodobo nízky podiel slovenských potravín v obchodoch.

Dokument sa venuje aj daniam a odvodom vrátane návrhu na celoplošné zníženie DPH na potraviny na 10 % či zefektívneniu úradnej kontroly potravín. Potravinári navrhujú aj zjednodušenie sezónneho zamestnávania či zjednodušenie procesu rekvalifikácie samotnými zamestnávateľmi. PKS plánuje o konkrétnych opatreniach rokovať s predstaviteľmi všetkých politických strán, ale aj s ďalšími partnermi.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

Odber nových článkov na e-mail

blank

Máte záujem stať sa pravidelným odoberateľom článkov z portálu poľnoinfo.sk? 1573 čitateľov od nás dostáva čerstvé informácie priamo na email každé ráno. Nečakajte a pridajte sa k nim aj vy.

1 komentár

  1. blank
    Juraj Mačaj
    4. decembra 2019

    My poľnohospodári zas dúfame že sa nájde dostatok prostriedkov na budovanie spracovateľských kapacít ktoré budú v rukách združení poľnohospodárov. Mraziareň, mliekárne a bitúnky čo patria prvovyrobcom.

    Odpovedať

Komentujte

Všetky polia sú povinné. Vaša emailová adresa nebude zverejnená a slúži iba ako ochrana pred spamom. Ak sa váš komentár v článku nezobrazí ihneď po jeho odoslaní, zachytila ho automatická antispamová ochrana. V tom prípade nás prosím kontaktujte a my daný komentár dohľadáme a manuálne schválime.