Zadajte hľadaný výraz

Rastlinná výroba Z domova

Pestovatelia na Slovensku zápasia s nepriazňou počasia

Pestovatelia na Slovensku zápasia s nepriazňou počasia
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Pestovatelia na Slovensku zápasia s nepriazňou počasia. Uviedol to pre TASR Matej Korpáš zo Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK).

Pripomenul, že poľnohospodári avizovali pred vyše týždňom nedostatok zrážok.

„V 15. týždni sa na niektorých miestach Slovenska konečne rozpršalo. Aj napriek tomu má poľnohospodárska pôda na väčšine územia deficit vlahy. Počasie trápi aj pestovateľov ovocia. Tí však počas posledných nocí bojovali s nástrahami prízemných mrazov,“ spresnil.

„Podľa predbežných informácií naši ovocinári zatiaľ bitku s mrazom vyhrávajú. Poučení z predošlých rokov aktívne využívajú rôzne formy protimrazovej ochrany, ktorá chráni kvalitu, ale aj samotnú úrodu,“ informoval.

Pestovatelia aj napriek suchu hlásia pomerne dobrý stav ozimín

Poľnohospodári pre nedostatok zrážok podľa Korpáša pokračovali v jarných prácach bez výrazných zdržaní. V bratislavskom regióne boli na konci 15. týždňa so siatím kukurice na zrno v polovici, s kukuricou na siláž približne v jednej tretine. Výrazne s prácami pokročili aj v okrese Levice či Nové Zámky. V regióne Nitra či Senica ukončili sejbu cukrovej repy.

„V okrese Galanta už poľnohospodári vysiali všetky jarné plodiny, ktoré mali naplánované, s výnimkou kukurice na zrno. S obavami však vykonávajú aplikáciu umelého hnojiva z dôvodu dlhodobého sucha. Na porastoch sa už značne prejavuje vlahový deficit, čo podľa odborníkov predurčuje výpadok z očakávanej produkcie vo výške až 30 %,“ poznamenal.

Deficit vlahy hlásia podľa Korpášových slov aj z okolia Poltára i Lučenca. Problém majú aj v oblasti Trenčína, kde v 15. týždni zaznamenali približne len 10 milimetrov zrážok. Pestovatelia aj napriek tomu hlásia pomerne dobrý stav ozimín, začína kvitnúť aj repka, pšenica je vo fáze steblovania.

„Východ krajiny nie je, čo sa nedostatku vlahy týka, výnimkou. V oblasti Prešova zaznamenali za posledné týždne zrážky len ojedinele. V okolí Bardejova ukončili osev jarných obilnín (pšenice, jačmeňa, ovsa a ostatných obilnín) a pokračovali vo výseve repky. V okolí Starej Ľubovne sú poľnohospodári v príprave na výsadbu zemiakov a sejbu silážnej kukurice,“ dodal Korpáš.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments