Zadajte hľadaný výraz

Ceny komodít Z ekonomiky

Osev kukurice sa výrazne zrýchlil

Včera v noci boli zverejnené dôležité dáta pre americké plodiny, pokrok v sejbe sóje a kukurice, stav pšenice a inšpekcie exportov na tento týždeň. Tak ako sme očakávali, nastal razantný pokrok v sejbe, hlavne u kukurice. Kým minulý týždeň bolo osiatych len 28% plánovanej rozlohy kukurice, teraz je to už 71% vs. dlhodobý priemer na toto obdobie 79%.

Meškanie tak bolo z veľkej časti dobehnuté. Aj pri sóji nastal pozoruhodný pokrok, kým minulý týždeň bolo osiatych len 6% rozlohy, teraz je to 24% vs. dlhoročné priemery 42% na toto obdobie. Tu teda vidíme ešte zaostávanie, avšak kým minulý týždeň bola osiata len šestina rozlohy v porovnaní s dlhodobými priemermi, teraz je to už viac ak polovica. Stav pšenice sa o niečo zhoršil a len 31% úrody je v dobrom až výbornom stave, avšak minulý rok o takomto čase sa stav úrody zhoršoval rýchlejšie. Takže kým minulý týždeň bol stav úrody o 18 bodov horší medziročne (32% dobrej až výbornej úrody vs. 60% rok predtým), teraz je to už len o 17 bodov horšie medziročne.

Inšpekcie ukázali pravdepodobný rast dopytu po kukurici a pokles dopytu po sóji a pšenici. Oficiálne dáta exportov budú vo štvrtok. Aktuálne obchodovaný júlový kontrakt kukurice zatváral minulý týždeň na cene 653.25 centov na bušel (199.57 €/ton), aktuálne obchoduje na 642 (196.20 €/ton), čo je len tesne nad minimami z minulého piatka. Sója zavierala na 1448.75 (413 €/ton), aktuálne je na 1466.50 (418 €/ton). Za rastom ceny vidíme špekulácie o rastúcom dopyte Číny (zatiaľ ide skôr o šumy, pretože jedny týždenné dáta exportov trend nemenia) a stále meškajúcu sejbu. Pšenica zavierala minulý týždeň na 682.75 centov za bušel (194,50 €/ton), aktuálne obchoduje na 679 (193,7 €/ton), nevidíme veľké pohyby.

Autor článku: Tomáš Plavec - Trim Broker, a. s.
Zdroj obrázku:

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
1 Komentár
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
peter26
peter26
22. máj 2013 8:46

Kukurica – priemyselná plodina, ešte horšie, GMO kukurica.
Zabúdame na to, že všetok dobytok a hydina sú nie-kukurico žravce!
Zabúdame na to, že z GMO kukurice je vyrobený všetok maltodextrín na zahusťovanie, všetok glukózovo-fruktózový sirup do nápojov. Je hrozné, že kukurica je záujmová plodina len z jediného dôvodu – obchod.