Zadajte hľadaný výraz

Zaujímavosti Zo sveta

Orbán: Zákonom o pôde zrušíme možnosť predaja pôdy cudzincom

Novým zákonom o pôde zruší Maďarsko možnosť predaja pôdy cudzincom, vyhlásil včera (sobota 13. októbra) v maďarskom Cegléde maďarský premiér Viktor Orbán. Vláda podľa jeho slov zvažuje, či nový zákon, ktorého cieľom bude vytvoriť právny rámec perspektíve nového maďarského poľnohospodárstva, nebude “dvojtretinovým zákonom”. Ten by totiž zamedzil prispôsobovať ho potrebám aktuálnej vlády.

V roku 2014 bude nový systém podpory v Európskej únii, preto aj v Maďarsku sa skončí moratórium na predaj pôdy zahraničným občanom. Je potrebné zabrániť, aby maďarský trh s pôdou ovládol špekulatívny kapitál, vyhlásil podľa maďarskej komerčnej televízie ATV predseda sekcie mládeže Maďarského združenia gazdov (MAGOSZ) Miklós Kis, podľa ktorého je nutné v Maďarsku zriadiť agrobanku.

Kis podotkol, že mladí gazdovia sú netrpezliví. Môžu síce dostať pôdu z Národného pôdneho fondu, v tomto systéme je však ešte čo vylepšovať.

“Pôdu kupovať vo Francúzsku či v Rakúsku je nemožné, aj keď teoreticky áno,” konštatoval Orbán a dodal, že vláda ochráni pôdu pred špekulantmi a bankármi.

“Kto má pôdu, má aj budúcnosť,” zdôraznil Orbán s tým, že je potrebné prebrať pôdu otcov. Je potrebné, aby mladí Maďari obsadili vidiek, poznamenal predseda maďarskej vlády na kongrese sekcie mládeže MAGOSZ-u.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku:

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
2 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
Jozef
Jozef
14. október 2012 12:24

len hlupi slováci sa zapredaju raz príde den ked nase deti vyhostia lebo nam nepatrí ani kus zeme chysta sa kolonizácia budte pozdravený

milo
milo
15. október 2012 19:54

Aspom tí madari majú rozum,, a sprostá slovač predá aj vlastnú mater z hrobu,, fuj je mi zle z tohoto zhnitého systému…