Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa MPRV SR Z domova

AKTUALIZOVANÉ: OĽaNO vybralo šéfa SPF. Kvalitných kandidátov vraj mohol odradiť plat

AKTUALIZOVANÉ: OĽaNO vybralo šéfa SPF. Kvalitných kandidátov vraj mohol odradiť plat
insert_photoTASR - Na snímke vľavo Igor Matovič a vpravo Ján Marosz (obidvaja OĽaNO) počas rokovania 45. schôdze NR SR 21. mája 2019 v Bratislave.

Generálnym riaditeľom Slovenského pozemkového fondu bude Ján Marosz. Na poste nahradí Janu Štilichovú. Vyplýva to z návrhu, ktorý na štvrtkovom rokovaní schválila vláda. Nový šéf SPF nevzišiel z vyhláseného výberového konania, ale bol priamo dosadený vládou.

Ešte v utorok 5. októbra sa pritom na ministerstve pôdohospodárstva uskutočnilo verejné vypočutie štyroch uchádzačov na pozíciu generálneho riaditeľa SPF. Predpísané požiadavky splnili štyria z piatich záujemcov Jaroslav Barcaj, Marián Bulla, Peter Magát a Jana Štilichová. Jeden kandidát bol podľa MPRV z vypočutia vylúčený. Uchádzačov na pozíciu šéfa SPF verejne vypočula 11-členná komisia, ktorej predsedom bol štátny tajomník Milan Kyseľ.

„Môžem za seba povedať, že som nebol spokojný s tým, ako prebehli výberové konania, bolo tam podľa mňa málo kandidátov prihlásených,“ skonštatoval Eduard Heger, premiér.

Potenciálnych kandidátov podľa premiéra mohol odradiť napríklad nízky plat.

„Preto sme povedali, že nateraz tam dáme, áno, Jána Marosza z politického rozhodnutia,“ povedal premiér.

V rámci boja proti korupcii bol riaditeľ dosadený priamo

Minister Samuel Vlčan tak nepredložil vláde návrh na vymenovanie najúspešnejšieho kandidáta, ktorý by vzišiel z výberového konania, ale navrhol bývalého poslanca za najsilnejšiu vládnu stranu OĽaNO.

„Boj proti korupcii je základnou misiou OĽANO, preto bolo prijaté politické rozhodnutie, že do pozície šéfa SPF bude nominovaný človek, ktorý bude zárukou očisty SPF od korupcie,“ uviedol minister Samuel Vlčan.

Veľmi podobne ako šéf agrorezortu argumentuje aj predseda vlády.

„Zmena v Slovenskom pozemkovom fonde bola potrebná, keďže je to kľúčová inštitúcia. Ján Marosz jej bude šéfovať z politického rozhodnutia, keďže jednotlivé výberové konania neboli veľmi úspešné,“ povedal Eduard Heger, predseda vlády SR.

Výber nového generálneho riaditeľa kritizuje opozícia.

„Vláda dnes schválila za šéfa SPF Jána Marosza, bývalého poslanca OĽANO, ktorý sa výberového konania ani nezúčastnil. Po korupčnom škandále na SPF, pre ktorý musel odstúpiť minister Mičovský, ho teraz povedie učiteľ náboženstva, ktorý v živote s pozemkovým právom neprišiel do styku,“ povedal nezaradený poslanec Národnej rady SR Róbert Puci pôsobiaci v strane Hlas-SD.

Výber nového šéfa SPF sa nepozdáva ani Transparency International Slovensko (TIS).

„Ak vláda nebola spokojná s výberom komisie, mala svoje výhrady predovšetkým dôveryhodne a zrozumiteľne verejnosti vysvetliť a výber lepšie nastaviť a znovu zopakovať. Namiesto toho bez diskusie priamo vybrala politického nominanta, o ktorého odbornosti v oblasti ani predstave riadenia fondu nevieme dokopy nič,“ uvádza na svojom facebookovom profile TIS.

Podľa organizácie ide o nešťastne zvolený postup aj preto, že spochybňuje význam výberových konaní a verejných vypočutí ako takých.

„A to nielen v očiach verejnosti, ale aj odborníkov, ktorí budú účasť vo výberových konaniach do verejných pozícií v budúcnosti zvažovať,“ informuje TIS.

Nový šéf SPF bol poradca premiéra pre oblasť dopravy

Marosz je absolventom Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre, filozofickej fakulty. V rokoch 2017 až 2020 bol poslancom Národnej rady SR za hnutie OĽANO (člen ústavnoprávneho výboru a výboru na kontrolu SIS). V období 2020 až 2021 bol poradcom premiéra pre oblasť dopravy.

Marosz sa generálnym riaditeľom SPF stáva od 1. novembra tohto roka.

Autor článku: Juraj Huba - poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: TASR - Na snímke vľavo Igor Matovič a vpravo Ján Marosz (obidvaja OĽaNO) počas rokovania 45. schôdze NR SR 21. mája 2019 v Bratislave.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments