Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Z domova Živočíšna výroba

Od dnes je možné prepravovať zvieratá na bitúnok a v rámci vlastného chovu

Od dnes je možné prepravovať zvieratá na bitúnok a v rámci vlastného chovu
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Po nedeľnom prísľube hlavného slovenského veterinára Martina Chudého k zmierneniu núdzového opatrenia v podobe akéhokoľvek premiestňovania hovädzieho dobytka, oviec, kôz či ošípaných na bitúnok, dochádza v tejto oblasti k reálnemu kroku. Hospodárske zvieratá, ktoré sa nachádzajú mimo reštrikčných pásiem, je od stredy opäť možné prepravovať na schválené bitúnky na Slovensku. Vyplýva to z dodatku k mimoriadnym núdzovým opatreniam.

Aktualizácia mimoriadneho núdzového opatrenia sa dotýka aj nevyhnutnej prepravy v rámci toho istého chovu.

Zákaz sa naďalej vzťahuje na akékoľvek premiestňovanie vnímavých zvierat z územia SR do iných štátov.

„Premiestňovanie zvierat z iných štátov do SR je možné len na schválené bitúnky. Premiestňovanie zvierat z chovov nachádzajúcich sa v reštrikčných pásmach (t. j. v ochrannom pásme a pásme dohľadu) sa riadi veterinárnymi opatreniami nariadenými miestne príslušnou regionálnou veterinárnou a potravinovou správou,“ informuje Martin Chudý.

Núdzové opatrenie zákazu prevozu zvierat na bitúnok, ale aj medzi farmami, súviselo so zaznamenanou nákazou slintačky a krívačky na Slovensku a platilo od piatku 21. marca 2025. Hlavný veterinár Martin Chudý počas nedeľnej tlačovej konferencie uviedol, že zastavenie presunov zvierat na 72 hodín sa nevymyká tomu, čo urobilo Maďarsko. Slovenský presun zvierat bol nakoniec zastavený o niečo dlhšie.

Európsky komisár pre rybolov Costas Kadis v pondelok uviedol, že či Maďarsko ale aj Slovensko išli ešte ďalej, ako ukladá legislatíva EÚ v súvislosti so zamedzením šírenia slintačky a krívačky. Ako príklad uviedol úplný zákaz prevozu zvierat.

Opatrenie, ktoré zastavilo dovozy na bitúnky spôsobilo, že čerstvé mäso z domácej produkcie na pultoch predajní postupne nahrádzal dovoz zo zahraničia. Od dnešného dňa sa situácia môže výrazne otočiť. Slovenské zvieratá, ktoré boli v minulosti porážané napríklad aj na maďarských bitúnkoch, musia zostať na Slovensku. Do republiky tak smerujú polovičky zo zahraničia a zostanú tu aj zvieratá zo Slovenska.

„Sme veľmi radi, že dochádza k uvoľneniu opatrení. Situácia bez tohto kroku začínala byť vážna,“ uviedol Martin Nevolný, riaditeľ Slovenskej asociácie chovateľov ošípaných.

Autor článku: Juraj Huba - poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments