Zadajte hľadaný výraz

Z ekonomiky Zaujímavosti

Očakáva sa nedostatok poľnohospodárskych komodít

Očakáva sa nedostatok poľnohospodárskych komodít
insert_phototlačový odbor Európskej komisie

Klimatické zmeny v dôsledku emisií skleníkových plynov v atmosfére povedú k deficitu potravín už v roku 2020. To odsúdi každého piateho človeka na Zemi na hladovanie. V súčasnej dobe trpí nedostatkom jedla v priemere každý siedmy človek na Zemi.

Podľa zistení vedcov, globálne otepľovanie planéty do roku 2020 v dôsledku skleníkového efektu povedie k zníženiu produkcie potravín vo väčšine krajín. To neumožní zasýtiť rastúcu svetovú populáciu. Pokračovanie v súčasnom trende zvyšovania emisií skleníkových plynov povedie do roku 2020 ku globálnemu otepľovaniu o 2,4 stupňa Celzia v porovnaní s predindustriálnou dobou.

Pričom svetová populácia vzrastie o 900 miliónov a dosiahne 7,8 miliárd. Pokles úrod v rôznych krajinách v dôsledku klimatických zmien povedie k tomu, že deficit pšenice dosiahne 14 percentnú úroveň, o 11 percent menej ako je treba bude ryže a o 9 percent menej bude kukurice. Jediná plodina, ktorej bude o 5 percent viac, bude sója.

Hlavným dôvodom nedostatku potravín bude klimatická zmena a deficit vody – bude potrebné vynaložiť oveľa viac úsilia pre zavlažovanie polí. V mnohých regiónoch sa výrazne zníži množstvo zrážok a zvýši sa teplota, informujú RIA Novosti.

Autor článku: Martin German - spracované zo zahraničných portálov pre poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: tlačový odbor Európskej komisie

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments