Zadajte hľadaný výraz

Branding Ematech 2020-07 LEFT
Branding Ematech 2020-07 RIGHT
Branding Ematech 2020-07 TOP
Článok dňa Z domova Zaujímavosti

O peniaze na nové sklady možno žiadať do štvrtka

blank

O pripravovanej výzve na budovanie skladovacích priestorov informovalo ministerstvo pôdohospodárstva ešte v lete. Aktuálne sa výzva chýli ku koncu. Pôdohospodárska platobná agentúra bude žiadosti prijímať do štvrtka, 17.10.2019.

„Prijímateľom pomoci sú fyzické a právnické osoby podnikajúce v poľnohospodárskej prvovýrobe. V prípade kolektívnej investície minimálne 2 personálne a majetkovo neprepojených partnerov musia oprávnenosť žiadateľa spĺňať všetci partneri kolektívnej investície,“ uvádza PPA vo výzve.

Celkovo je na budovanie skladov určených 15 miliónov eur. Z nich môžu 5 miliónov eur čerpať poľnohospodári z bratislavského kraja, zvyšných 10 miliónov je určených pre zvyšok Slovenska.  Výška oprávnených výdavkov projektu by sa mala pohybovať v rozmedzí 10 tisíc eur až 2 milióny eur. V prípade kolektívnej investície to bude do troch miliónov eur.

O peniaze sa možno uchádzať len pre skladovanie špeciálnych rastlinných plodín. Získať ich možno na výstavbu, rekonštrukciu aj modernizáciu skladovacích kapacít.

„Súčasťou výstavby skladu môže byť výstavba bezprostredných vonkajších plôch, oplotenia a príjazdových komunikácii týkajúcich sa skladu, ktorý je predmetom projektu. Súčasťou investície do skladu môže byť aj prípadné riešenie energetického hospodárstva bezprostredne súvisiaceho s prevádzkou skladu. Maximálnym tepelný výkon investície na budovanie, rekonštrukciu a modernizáciu zariadení na energetické využívanie biomasy na výrobu tepla a vykurovanie je  do 500 kWt,“ uvádza sa vo výzve.

Na Slovensku sú skladovacie kapacity čoraz viac nedostatkové. Viacerí poľnohospodári skladujú svoje plodiny aj za hranicami, napríklad v Rakúsku.

Len do skladov zemiakov by bolo potrebných 24 miliónov eur

„Slovensko má veľký nedostatok kvalitných skladov. My by sme možno niektoré sklady aj mali, ale bez dobrého technologického vybavenia. Ročne sa u nás urodí asi 50 tisíc ton ovocia, pritom naše sady majú potenciál až na 70 tisíc ton ročne. Ale vieme uskladniť len asi 20 tisíc ton,“ vysvetlil Marián Varga z Ovocinárskej únie Slovenska.

Sklady chýbajú aj zeleninárom a zemiakarom. Aj to je jedným z dôvodov, prečo sa pestovaniu týchto plodín nevenujú vo väčšom.

„Aby sme zabezpečili sebestačnosť Slovenska v čerstvých zemiakoch, potrebujeme asi 60 tisíc tonovú skladovaciu kapacitu. To predstavuje investície asi na 24 miliónov eur. Ak by sme chceli zemiaky aj spracovávať, napríklad na hranolky alebo čipsy, potrebovali by sme ešte ďalšie investície do skladov na úrovni asi 30 miliónov eur,“ dodal Juraj Mačaj, pestovateľ z bratislavského a trnavského kraja.

Poľnohospodári vyhlásenie výzvy na budovanie skladovacích kapacít vítajú. Ide podľa nich o pomerne veľké investície. Aj preto poukazujú na to, že balík peňazí vo výške 15 miliónov eur pomôže len pár agropodnikateľom.

Autor článku: Ivana Kaliská
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

Odber nových článkov na e-mail

blank

Máte záujem stať sa pravidelným odoberateľom článkov z portálu poľnoinfo.sk? 1573 čitateľov od nás dostáva čerstvé informácie priamo na email každé ráno. Nečakajte a pridajte sa k nim aj vy.

Komentujte

Všetky polia sú povinné. Vaša emailová adresa nebude zverejnená a slúži iba ako ochrana pred spamom. Ak sa váš komentár v článku nezobrazí ihneď po jeho odoslaní, zachytila ho automatická antispamová ochrana. V tom prípade nás prosím kontaktujte a my daný komentár dohľadáme a manuálne schválime.