Zadajte hľadaný výraz

Z domova Zaujímavosti

Novú techniku áno, ale nie na mulčovanie (fotopríloha)

Novú techniku áno, ale nie na mulčovanie (fotopríloha)
insert_photo10 x poľnoinfo.sk

Tohtoročný Deň poľa zameraný na krmoviny prekvapil vyššou návštevnosťou, ale i mračnami, ktoré síce zabezpečili príjemné podnebie, ale všetkých zúčastnených držali v napätí, či to ten pomyselný vlások, na ktorom dážď visí, udrží. Z povzdychov niektorých poľnohospodárov ale bolo jasné, že ich želania sú iné, ako priania organizátorov. To, že by výdatnejšie zrážky privítali, ste pochopili vtedy, keď ste videli viac ako šesťdesiat kusov techniky z dvadsiatich dvoch spoločností rozmiestnených na biednych pasienkoch očovského družstva.

„So zberom krmovín sme začali pred dvoma týždňami. Čakali sme, že porast zmohutnie, ale ako vidíte, ten už len zostarol,“ skonštatoval Juraj Maľa, predseda Poľnohospodárskeho družstva v Očovej.

Výrobe krmovín sa vo svojom vôbec prvom prejave po zvolení za ústredného riaditeľa Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory nevyhol ani Jozef Artim.

„Pozeráme sa na dané stroje a mali by sme ich vnímať ako zariadenia na prípravu krmovín, nie na mulčovanie,“ uviedol a zároveň si v horských oblastiach stredného Slovenska položil i provokačnú otázku. „Čo znamená aktívny farmár? Ten čo aktívne mulčuje, alebo ten, čo aktívne produkuje potraviny?“

Po malom kultúrnom programe sa väčšina z približne päťsto návštevníkov presunula k pasienkom, kde sa predvádzala najmodernejšia technika.

„Pred sedemnástimi rokmi začali moji predchodcovia so súčasnými organizátormi s predvádzaním techniky práve preto, aby ju návštevník videl v pohybe,“ uviedol pre poľnoinfo.sk Juraj Maľa.

Dovtedy bola technika k dispozícii len v stacionárnej podobe na augustovej výstave Agrokomplex. Deň poľa zameraný na krmoviny sa koná každý rok, aj keď v Očovej vždy obrok. Budúci rok sa podujatie uskutoční už tradične v akciovej spoločnosti Agria v Liptovskom Ondreji.

Autor článku: Juraj Huba - poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: 10 x poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments