Napádajú opodstatnenosť SPP, bude minulosťou?
Na päťdesiatom druhom stretnutí agrárnych komôr Vyšehradskej štvorky v Nitre ich zástupcovia skonštatovali, že ani v rozpočtovom období 2014 – 2020 nedôjde k odstráneniu diskriminácie medzi pôvodnými a novými členskými štátmi EÚ.
„Aj keď v štátoch V4 nie sú úplne rovnaké podmienky, existuje oveľa viac vecí, ktoré nás spája, ako rozdeľuje. Konsenzus panuje v základnej otázke a to, že ak má byť spoločná agrárna politika spoločnou, tak len v prípade, že podmienky budú v jednotlivých štátoch rovnaké,“ hovorí Győrffy Balázs, šéf maďarskej agrokomory.
Predseda Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory Milan Semančík súhlasí a rekapituluje.
„Vyvíjali sme maximálne úsilie, aby rovnosť podmienok nastala už v roku 2014. Rovnosť z pohľadu ostatných štátov a Európskej komisie sa ale posúva na rok 2028. Už sa nehovorí o rovných podmienkach, ale o rovnejších,“ povedal dnes predseda SPPK.
Győrffy Balázs si myslí, že miera znevýhodnenia je v súčasnosti nižšia, ako pred desiatimi rokmi. Veľkú príležitosť vidí aj v tom, že v aktuálnom plánovacom období existuje možnosť vytvoriť si vlastnú agrárnu politiku
„Všetky štyri agrárne komory sú v intenzívnom vzťahu s národnými vládami. Spolu s intenzívnou komunikáciou medzi samosprávami V4, je to dobrý základ toho, aby sme sa vzájomne inšpirovali a vytvorili si agrárne politiky, ktoré zabezpečia dostatok potravín v rámci našich národných štátov,“ hovorí Győrffy Balázs, ale podobnú myšlienku cítiť z viet každého zástupcu agrárnej samosprávy.
Napriek ponosom na agrárnu politiku Európskej únie zástupcovia V4 už pravidelne v záverečnom komuniké uvádzajú potrebu jej zachovania. Podľa Balásza, niektoré štáty už v nedávnej minulosti napádali opodstatnenosť existencie SPP, ktorá funguje od roku 1962.
„Po zrušení európskej agropolitiky by bol plán taký, že nikto nič nedostane formou dotácií, ako je tomu doteraz, a podmienky sa teda po roku 2021 vyrovnajú. No možnosti dotovať poľnohospodárstvo z národných rozpočtov sú v jednotlivých členských krajinách únie tak rozdielne, že by to bolo horšie ako súčasný stav,“ konštatoval Győrffy Balázs.
Penazi by bolo dost, keby realne isli do polnohospodarstva a nie sa rozkradali v ramci akehosi „rozvoja vidieka“. Ale nasi politici sa len tak lahko kradnut neodnaucia. Mozno by aj bolo lepsie, keby ziadne dotacie neboli a miesto toho by bol polnohospodar odbremeneny od administrativy a dani. To by bola… Celý komentár »
presne popsané mia!!nuž nedajte to ked raz idě o rozvoj vidieka indě zas o sebestačnosť ktorá ako všetko ostatné stále něprichádza
Mia, a čo si predstavuješ pod tým, aby peniaze smerovali reálne do poľnohospodárstva? Máš riešenia ako usmerniť toky peňazí alebo iba odhaduješ ,že sa niekde strácajú a skryješ sa za toľko prepieranú frázu – zrušiť dotácie, ktorá momentálne nerieši absolútne nič.
Ja hlavne hovorim o tom, ze ked uz dotacie, tak by mali smerovat k polnohospodarom a nie podstatnu cast davat na „rozvoj vidieka“. A vsetci vieme, co je to ten „rozvoj vidieka“- predrazene multifunkcne ihriska, parciky, lavicky… a vsetko realizovane cez spriatelene firmicky. Cize ide o to, aby podvyzivenemu polnohospodarstvu… Celý komentár »
Mia ak by si naliala x- násobok terajších financií priamo do prvovýroby, podpílila by si sama sebe suchú vetvičku na ktorej visí slovenské poľnohospodárstvo. Toto odvetvie a hlavne ľudia v ňom nie sú pripravení zvládnuť taký intezívny doping. Novodobí farmári majú v očiach jediné – dotácie a sú schopní donekonečna… Celý komentár »
Aha, takze podla Vasej logiky radsej rozkradat dalej. Vtipny nazor.
A s farmarmi sa velmi mylite. S dotaciami nevedia hospodarit len postkomunisticke akciovky s lahkovaznymi safarmi. Skutocni majitelia, ktori myslia na buducnost, hospodarit vedia.
A verte, ze tema rozkradania dotacii sa bude v buducnosti riesit viac.
Mia môžem Ťa aj naďalej zabávať, keď si tak zanietená do témy. A vyjadrenie o „rozkradaní“ by som tu neriešil, sú to silne slová, dovolím si povedať prameniace s Tvojich subjektívnych dojmov. Problémy s efektívnym využívaním zdrojov majú všetky výrobné formy a. s., s. r. o., k. s., družstvá, SHR,… Celý komentár »
Max píšeš že ako to komu idě to čerpanie dotácií by mal hodnotiť niekto nězávislý!no a čo tak občan podľa podľa dostatka potravín a ich cien a stavu prírody!!Veď sů to jeho dane !!
Re: Maximilian Myslim, ze na korupciu a klientelizmus treba upozornovat, aby sa stav riesil. Vy situaciu zlahcujete a z malych podnikatelov v agrorezorte robite dobre ze nie neschopnych hlupakov. Mali podnikatelia pomoc casto ani necerpaju, pretoze su nevyhodne nastavene podmienky. Investuju vlastne zdroje a dokazu vela- ja takych poznam. Naopak… Celý komentár »
Re: Janko/16.03.2014 napísal som to trocha nepresne, pri myšlienke o efektívnom využívaní zdrojov, mi dotácie vôbec nerezonovali v úvahe ( tie beriem ako doplnkový zdroj príjmov, a na ňom predsa nemôže byť podnikanie – hospodárenie postavené ), myslel som na bežnú produkčno – výrobnú vertikálu počas roka a nakladanie so… Celý komentár »
Mia na nikoho konkrétne som nepoukázal, nezvyknem priamo od stola hodnotiť. keď si malá podnikateľka, možno aj farmárka a skôr napísaným som sa Ťa niečím dotkol, presvedč ma, že sa mýlim.
Max, mna ste sa nedotkli vobec nicim a vobec nejde o diskusiu medzi nami dvoma. Tu ide len o efektivne vyuzitie zdrojov od danovych poplatnikov EU, ktore su urcene pre polnohospodarov a zlymi rozhodnutiami MP sa dostavaju do nespravnych ruk. Mylite sa, ze obcania- danovi poplatnici sa nezaujimaju o chod… Celý komentár »
Mia idealistka, takto som rozmýšľal niekoľko rokov dozadu, nevedie to k ničomu. Občania čo sa zaujímajú, maličký podnikatelia, ktorý sa snažia, to je len prach z omrvinky čo vypadla z veľkého koláča z názvom agrobiznis, neznamená to nič aj keď to budeš myslieť ktovieako dobre. Teraz vôbec nemyslím na slovenské… Celý komentár »
Ufff ze „akéhosi rozvoja vidieka“…. riadne mimo misu…