Zadajte hľadaný výraz

Z ekonomiky Zaujímavosti

Nálada roľníkov a výrobcov techniky nikdy nebola lepšia

Nálada roľníkov a výrobcov techniky nikdy nebola lepšia
insert_photoPottinger

November bol aj mesiacom najväčšej výstavy poľnohospodárskej techniky na svete Agritechnica, ktorá sa koná každé dva roky v Hannoveri. Pri tejto príležitosti zverejnila nemecká stránka Top agrar online zaujímavý článok, ktorého preklad vám ponúkame.

„Poľnohospodárstvo je momentálne odvetvím budúcnosti,“ povedal Reinhard Grandke, výkonný riaditeľ Nemeckej poľnohospodárskej asociácie (DLG) na výstave Agritechnica.

Z jeho pohľadu sa „naše odvetvie“ oddelilo od krízového bankového a politického sektora. Poľnohospodárstvo bude hospodárskym odvetvím 21. storočia, zdôraznil Grandke.

V rámci krátkej doby sa podľa neho radikálne zmenil pohľad na vec: Z dôvodu celosvetovo stúpajúceho dopytu po poľnohospodárskych surovinách vzniklo a posilnilo sa nové sebavedomie v celom poľnohospodárskom odvetví. Poľnohospodárstvo bolo prijaté ako jeden z hlavných sektorov v rámci národného hospodárstva, pretože poskytlo riešenia pre „základné otázky budúcnosti“, ako sú napríklad dostatočné zásobovanie potravinami s vysokou kvalitou a alternatívne energie.

Okrem toho by mala byť nálada poľnohospodárov viac než pozitívna, ich ekonomická situácia sa „značne zlepšila“. Toto dokazuje aj hodnotenie kolegov z branže v Nemecku, Francúzsku a vo Veľkej Británii, ktorí v ankete vyhodnotili svoju aktuálnu obchodnú situáciu ako stabilnú na vysokej úrovni, pričom hodnotenie Francúzov bolo ešte lepšie. Pre nadchádzajúce roky sú očakávania v troch západoeurópskych členských štátoch EÚ na vysokej úrovni, a to aj napriek ekonomickej neistote.

Tak isto bol v Poľsku, Českej republike a Maďarsku z dlhodobého hľadiska hodnotený pozitívny vývoj situácie. Východoeurópania očakávajú aj pozitívny vývoj obchodu pre svoje podniky.

„Tieto krajiny boli v Európe prijaté,“ vysvetlil riaditeľ DLG. Úroveň hodnotenia je podľa názoru Grandkeho jasným znamením viery v budúcnosť Európy.

Na tému investičných úmyslov v poľnohospodárstve poukázal výkonný riaditeľ DLG na to, že každý druhý poľnohospodár chce v nasledujúcich dvanástich mesiacoch investovať. V Nemecku sú pritom v centre záujmu oblasti ako chov zvierat a výstavba budov, kde chce investovať 35 poľnohospodárov, rastlinná výroba so záujmom investícií na úrovni 37 percent a do obnoviteľných zdrojov by rado investovalo 28 percent nemeckých farmárov.

Podľa slov predsedu Odborového zväzu poľnohospodárskej techniky v rámci Zväzu nemeckých výrobcov strojov a zariadení (VDMA), Dr. Bernda Scherera, má poľnohospodárska technika v Nemecku a Európe „vynikajúce tempo rastu“ a práve teraz sa tento trend potvrdzuje.

„Je určite výnimočné, ako rýchlo v tomto roku rástol priemysel zameraný na poľnohospodársku techniku,“ zdôraznil Scherer v Hannoveri.

Firmy vsádzajú podľa Prof. Hansa W. Griepentroga z univerzity v Hohenheime okrem veľkých strojov aj na zvýšenie efektívnosti.

„Technický pokrok v poľnohospodárstve je dnes na veľmi vysokej úrovni, a tým je porovnateľný s inými priemyselnými výrobnými odvetviami v Európe,“ vysvetlil Griepentrog na výstave Agritechnica.

Autor článku: Top agrar online - preložila spoločnosť Ematech, s. r. o. Radošina
Zdroj obrázku: Pottinger

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments