Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Z domova Živočíšna výroba

Náklady cez Vianoce sú vyššie, no teľa drahšie nepredáte

Náklady cez Vianoce sú vyššie, no teľa drahšie nepredáte
insert_photoautor

Nová doba prináša nové výzvy alebo nové starosti. S tými sa dostávali do kontaktu aj v RD Babia Hora v Rabčiciach (okres Námestovo), kde sa nové problémy rozhodli riešiť modernou cestou. V hlavnej úlohe sa ocitli kamery, ktoré posunuli zaužívané postupy na inú úroveň.

Zvyšovanie minimálnej mzdy, ale aj nočných príplatkov spôsobuje poľnohospodárskych subjektom vysoký nárast mzdových nákladov, nekrytých zvýšenými tržbami, či rastom produktivity práce. Problém riešia všetci agromanažéri, aj tí zo severu Oravy.

„Pociťovali sme postupný tlak na rast nákladov, ktoré vychádzali najmä zo zvýšených nočných príplatkov a príplatkov za prácu vo sviatok. Rozumiem tomu, že ide o neštandardné pracovné časy, ktoré sú pre pracovníkov istým spôsobom znevýhodňujúce. Na druhej strane ale nie sú kryté cenovým nárastom pri predajnej cene. Jednoducho neviete predávať nedeľné mlieko za vyššiu cenu, ako mlieko nadojené v pondelok. Rovnako tak aj teľa narodené v štátny sviatok, neviete predať za dvojnásobok, len z dôvodu, že, prišlo na svet v čase dvojnásobného platu zootechnika, či strážnika. V určitých časoch sa to u nás dostávalo už do takých rozmerov, že cez Vianoce sme mali mzdový náklad tristo eur za tri dni, ale predajná cena bola rovnaká ako mimo Vianoc,“ popisuje Ján Slovík, podpredseda RD Babia Hora.

„Zamýšľali sme sa na tým, čo v danej situácii urobiť. Nakoniec sme sa rozhodli pre moderné riešenie a to kamery. Sprvoti sme nevedeli, čo od toho môžeme reálne očakávať, ale vyzerá to tak, že sme sa vybrali dobrou cestou,“ dopĺňa mladý podpredseda z Rabčíc.

Oravský poľnohospodársky podnik nie je v tomto smere jediný, kto sa púšťa cestou kamier.

„Je to trend v strážení a ochrane objektov. Fyzická ochrana a kontrola je už dnes čoraz viac nahrádzaná kamerovými systémami, či inými podobnými nástrojmi. Ide o akési stráženie na diaľku, ktoré je viacstupňové. Niekomu stačia kamery, niekto potrebuje napojenie na akýsi centrálny kamerový pult, z ktorého vie službukonajúci pracovník vyzvať „nezvaného hosťa“ na opustenie priestoru, prípadne zavolá výjazdovú strážnu službu, ktorá je do pár minút na mieste narušenia,“ približuje konateľ ASGuard security Jaroslav Murin.

Zvýšený monitoring pred telením

Svoj priestor si farmári môžu kontrolovať aj sami. Je pritom na nich, či na to využijú počítače v kanceláriách, alebo sa na kamery pripoja cez mobilnú aplikáciu.

„Nemusíme byť fyzicky prítomní na farme alebo v dedine. Môžeme sa na kamery pripojiť aj zo školenia napríklad v Bratislave. Keď vidíme, že je problém, zavoláme zamestnanca čo má službu a ten je do pár minút na družstve. Má to obojstranný prospech. Zamestnanec nemusí byť dvanásť hodín v práci a my mu nemusíme platiť aj za čas, keď sa nič nedialo. Zaplatený má výkon a rovnako tak aj pohotovosť, hoci môže byť celú službu doma,“ hovorí Ján Slovík.

Štyria vrátnici sú tak zmysluplnejšie využití pri iných činnostiach.

„Navyše sa nám kamerový monitoring maštalí doteraz veľmi osvedčil pri telení sa kráv. Kamery spolu so zariadeniami sledujúcimi fyzickú aktivitu kráv nám priniesli to, že od ich zavedenia máme nulové úhyny teliat pri ich príchode na svet. Jednoducho si sledujeme tie jedince, ktoré sú tesne pred otelením a keď sa nám niečo nezdá, ideme sa na to osobne pozrieť. Finančne to stálo niekoľko desiatok tisíc eur, ale vyzerá to tak, že pri stosedemdesiatich limousinkách a o niečo nižšom počte býčkov, sa nám investícia do jedného roka vráti,“ pridáva svoje skúsenosti s novou technikou podpredseda Ján Slovík.

Autor článku: Mário Hanzel - poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: autor

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments