Zadajte hľadaný výraz

Branding VUB 2020 Jeseň LEFT
Branding VUB 2020 Jeseň RIGHT
Branding VUB 2020 Jeseň TOP
Legislatíva Z domova

Náhradní užívatelia pozemkov majú poslednú možnosť

Náhradní užívatelia pozemkov majú poslednú možnosť

Ak náhradní užívatelia pozemkov spĺňajú zákonom stanovené kritériá a majú záujem náhradné pozemky užívať aj do budúcnosti, musia podať najneskôr do 28. februára 2018 na príslušný okresný úrad návrh na začatie konania o vydaní rozhodnutia o vzniku podnájomného vzťahu k doterajšiemu náhradnému pozemku.

Ak tak neurobia, stratia možnosť tieto poľnohospodárske pozemky využívať, nakoľko 31. decembra 2018 stratia platnosť všetky rozhodnutia, ktorými im pozemky do náhradného užívania boli v minulosti vyčlenené. Uviedla to na tlačovej konferencii vicepremiérka a šéfka Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR Gabriela Matečná (nominantka SNS) za účasti riaditeľa pozemkového odboru MPRV SR Andreja Vašeka.

„Všetci tí, ktorí majú pridelené náhradné pozemky, ich majú pridelené na základe rozhodnutia. Ľudia, ktorým boli pridelené náhradné pozemky a chcú pozemky naďalej užívať, majú po zmene zákona povinnosť na okresnom úrade, na pozemkovom odbore, podať žiadosť o obnovu konania pre užívanie náhradných pozemkov,“ priblížila Matečná. 

Pripomenula, že náhradné pozemky boli v 90. rokoch pridelené viac ako 100.000 občanom. V rokoch 1991 až 2007 bolo vyčlenených viac ako 318.000 pozemkov v celkovej výmere 341.000 hektárov (ha). Viac ako polovica zo všetkých vyčlenených náhradných pozemkov bola v okresoch Levice, Dunajská Streda, Trebišov, Galanta, Komárno a Rimavská Sobota.

V návrhu musí podľa nej podávajúci uviesť názov katastrálneho územia, doterajšie rozhodnutie, ktorým mu bol doterajší náhradný pozemok vyčlenený do užívania, označenie lokality a ďalšie jemu známe údaje o doterajšom náhradnom pozemku. Prílohou návrhu má byť zoznam poľnohospodárskych pozemkov vo vlastníctve navrhovateľa, na ktoré nemá uzavretú nájomnú zmluvu, a čestné vyhlásenie o neuzavretí nájomnej zmluvy na tieto pozemky. Ak návrh podáva v mene vlastníka nájomca náhradného pozemku, prílohou je aj nájomná zmluva na náhradný pozemok. 

„Návrh musí spĺňať päť podmienok. Navrhovateľ je tou osobou, ktorej bol predmetný náhradný pozemok v minulosti vyčlenený, nie jeho dedič či iný právny nástupca. Doterajšie rozhodnutie podľa paragrafu 15 zákona 330 z roku 1991 k predmetnému náhradnému pozemku musí byť doteraz platné. Navrhovateľ vlastní v katastrálnom území dostatočnú výmeru poľnohospodárskej pôdy, na ktorú nemá uzatvorenú nájomnú zmluvu. Náhradný pozemok je identifikovateľný v teréne. Náhradný pozemok je identický so zjednodušeným rozdeľovacím plánom,“ vysvetlil Vašek. 

Návrh podľa neho podáva žiadateľ na pozemkový a lesný odbor príslušného okresného úradu, ktorý bude skúmať splnenie všetkých týchto podmienok. Ak budú všetky splnené, vydá rozhodnutie, že k doterajšiemu náhradnému pozemku vzniká podnájomný vzťah a vlastník môže pokračovať v jeho užívaní. Ak čo len jedna z podmienok zákona splnená nebude, okresný úrad vydá rozhodnutie, že nevzniká podnájomný vzťah. Bližšie informácie poskytnú žiadateľom pracovníci týchto odborov na jednotlivých okresných úradoch.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

Odber nových článkov na e-mail

Máte záujem stať sa pravidelným odoberateľom článkov z portálu poľnoinfo.sk? 1581 čitateľov od nás dostáva čerstvé informácie priamo na email každé ráno. Nečakajte a pridajte sa k nim aj vy.

33 komentárov

 1. Ludo
  15. decembra 2017

  a kvôliva tomuto krízový štáb nezasadne? a krízový štáb nenavrhne aby tí čo neplatia nájomné nemali možnosť brať priame podpory resp. projektové podpory?

  Odpovedať
 2. Ludo
  15. decembra 2017

  Aha však to vlastne krízovému štábu vyhovuje. Keď bola novela 504/2003 bola zrazu tlačovka aké zlá je novela a bolo tam Klub 500 a im podobní – to bude ešte sranda. Ale aby ste nepovedali, že len kritizujem tak mám možno jedno z riešení – po revolúcii máme zcelených resp. skomasovaných do 15% – rýchlosť naša neopúštaj nás – takže ak by štát pravidelne robil komasácie počas tých 27 rokov – tak dnes tu také problémy nemáme. Každý by mal svoj pozemok a vedel kde a hospodáril by na ňom alebo pri ho niekomu prenajal. Aha pardon – nemôžeme spraviť komasáciu lebo to veľkým nevyhovuje 🙁

  Odpovedať
 3. Fero
  17. decembra 2017

  Ten kto to to vymyslel treba ho navrhnúť na ….. cenu ,

  Odpovedať
 4. jm
  18. decembra 2017

  Nejako tomu nerozumiem. To ako že Štát uzatvorí podnájomnú zmlvu na pôdu ktorej nie je vlastník a ani ju nemá v nájme od vlastníka.Tento marazmus vyrieši jedine komasácia ktorá nejako neprichádza. Totiž za takú dobu usporiadať len úbohých 15% to znamená že zvyšok možno sa usporiada tak za 85 rokov. To je úžas. A spôsob že by sa mali vlastíci vracať na pôvodné parcely je nezmysel ,lebo by rozpútal neriešiteľnú situáciu. Alebo menší hospodár by prišiel aj to posledné čo obhosodaruje.Naopak veľký by získal lebo má prednostné právo na uzatvorenie zmluvy s vlastníkom z titulu že užíva väčšinový podiel v kultúrnom diele. Na toto som strašne zvedavý ako to dopadne.

  Odpovedať
 5. Fero
  18. decembra 2017

  Ale najväčší paradox je ten ,ze by si to mali druzstva riesit ,lebo tie davali nahradnu podu do uzivania a nedali polnohospodarom na vyber len urcili ze na tej parcele to bude a koniec.

  Odpovedať
 6. G.S.
  18. decembra 2017

  Jm – tento humbuk ktorý tu spustili je absolútne zbytočný. Za prvé týka sa to fakticky mizerného počtu ľudí. Ak totiž bolo rozhodnutie vydané napríklad tvojmu otcovi a ten už nežije, rozhodnutie neplatí. Ak družstvo išlo do konkurzu , rozhodnutie už neplatí. Ak si podpísal nájomnú zmluvu na všetku pôdu, rozhodnutie neplatí. Podnájomný vzťah podľa §12 zákona 504/2003 znamená, že ak nie je možné vydať tvoje vlastné pozemky(sú malé, v strede parcely, inak neprístupné), tak nie štát ti vydá tie pozemky, ktoré máš v náhradnom užívaní. Len pozemkový úrad začne konanie, zistí vlastníkov, nájomcov tých pozemkov(normálne to má predložiť vlastník a nájomca) a vyzve vlastníkov alebo nájomcov na uzavretie zmluvy o podnájme, alebo ak nebudú spolupracovať vydá rozhodnutie, ktorým rozhodne o uzavretí podnájmu podľa zákona, ale len na dobu na akú majú na tie pozemky zmluvy nájomcovia. To je tá sranda z neurobených komasácií. Teraz si predstav, že ty budeš musieť ešte aj zaplatiť polovicu nákladov na zameranie takejto parcely aby po skončení nájomnej zmluvy znova museli začínať konanie o podnájme. Hotové perpetum. A to nehovorím o tom, že na zameranie tých 340 000 ha štát vynaložil prostriedky v miliónoch korún, ktoré by postačovali na komasácie v desatine katastrov Slovenska. A týmito ako aj predchádzajúcimi rušeniami rozhodnutí o náhradnom užívaní to všetko spustili do záchodu.

  Odpovedať
 7. AM
  19. decembra 2017

  Prosím Vás vysvetlí mi toto celé niekto? Mám požiadať Okresný úrad o vymeranie vlastnej ornej pôdy na pôvodné miesto? ďakujem za odpoveď….

  Odpovedať
 8. jm
  19. decembra 2017

  Okresný úrad -odbor pozemkový ti to určite nedá vymerať na pôvodnom mieste. Ak máš chuť investovať tak cez geodetickú spoločnosť to je možné a následne previesť pozemok na Katasrálnom odbore zo stavu Edo C stavu. Samozrejme za určitý poplatok. No pre teba v postate nevyrieši problém ak tvoje pôvodné pozemky sú rozdrobené. Mala by ich riešiť po ROEPe komasácia čo je zceľovanie pozemkov .No ale ako vidíš ako si sa to vlečie a nik nevie ešte ako dlho to potrvá. Vlastníkom si stále len pozemkov ktoré sú oficiálne vedené na katastrálnom odbore a to buď v stave E alebo C.Náhradné pozemky v istom období nahrádzali zjednodušené užívanie pôdy ale si nemohol s nimi nakladať ako vlastník.To znamená že ich môžeš len používať na poľnohospodársku výrobu .Nie predať ani zastavať atď. Je na škodu tak ako pre hospodára tak isto aj pre vlastníka ,že stav aký je tu dnes netrápi kompetentných vôbec .

  Odpovedať
 9. jm
  19. decembra 2017

  Máš pravdu GS . Len ak sa má uzatvárať podnájomná zmluva na viac ako jeden rok tak sa má uzavrieť s užívateľom ktorí pôdu obrába.Čo nahráva práve veľkostatkom . Totiž tú náhradnú pôdu ti zrušia na základe rozhodnutia a ak sa budeš podľa mňa mať vrátiť na pôvodnú pôdu tak sa tam nedostaneš z toho prvého titulu a po druhé si neviem predstaviť ako by si tie pozemky vedel v dnešnej dobe užívať keď mnho krát sú to úzke pásy možno len päť metrov široké. A kto by ich dal ako vlastník napríklad vymerať na vlastné náklady. Je to niečo čo viac bude škodiť hlavne malým hospodárom.To už nehovorím o začínajúcich.

  Odpovedať
 10. TB
  20. decembra 2017

  Zasa sa pomohli tym „nasim“ a vobec nie mladym a zacinajucim… preco ma to vooobec neprekvapuje???

  Odpovedať
 11. AM
  10. januára 2018

  Dobrý deň,,,prosím Vás ako začať postupovať vo vybavovaní týchto náhradných pôd….máme listy vlastníctva pôvodných kúpených pôd…obhospodarujeme nájomné pôdy, ale predávajúci nám nedal žiadne rozhodnutie, že tá pôda je namiesto pôvodnej len nám ukázal miesto kde sa nachádza,,,,čo robiť v takomto prípade? Je možné podať žiadosť teraz o vydanie rozhodnutia na užívanie pôd, aby sme o ne neprišli,,,,za každú odpoveď ďakujem veľmi pekne….

  Odpovedať
 12. Ludo
  10. januára 2018

  Odpoveď pre AM
  Vám už neplatia náhradné pozemky, lebo zaniklo vlastníctvo pôvodných vlastníkov, ktorí žiadali náhradné pozemky – buď pôjdete na dohodu alebo §12a skúste sa nakontaktovať na ASYF a tam si pýtajte na kontakt

  Odpovedať
 13. AM
  10. januára 2018

  Pre Luda…dakujem za odpoved…co v tomto nasom pripade znamená dohoda? My vlastnime ornu podu…s kym sa ma uzavriet dohoda?dakujem

  Odpovedať
 14. AM
  11. januára 2018

  Dobrý deň,,,prosím Vás ako začať postupovať vo vybavovaní týchto náhradných pôd….máme listy vlastníctva pôvodných kúpených pôd…obhospodarujeme nájomné pôdy, ale predávajúci nám nedal žiadne rozhodnutie, že tá pôda je namiesto pôvodnej len nám ukázal miesto kde sa nachádza,,,,čo robiť v takomto prípade? Je možné podať žiadosť teraz o vydanie rozhodnutia na užívanie pôd, aby sme o ne neprišlri,,,prosim o radu a nejaky postup…dakujem…,za každú odpoveď ďakujem veľmi pekne….

  Odpovedať
 15. Sara
  12. januára 2018

  Dobrý deň. Prosila by som Vas o informaciu…nam nahradne pody vyxlenilo polnohospodarske druzstvo a nie pozemkovy fond a ani nie pozemkovy odbor okresneho uradu…je to potrebne riesit teraz cez nich..alebo je to takto v poriadku…dakujem pekne…

  Odpovedať
 16. MM
  16. januára 2018

  Sara -> no presne toto by aj mňa zaujímalo. Je potom možné, že si ten podnik bude žiadať vrátiť pôdu, aj keď nebola vydaná na základe žiadneho papiera?

  Odpovedať
 17. jm
  16. januára 2018

  Ako vidím táto téma začína byť aktuálna . No nik doteraz nevyriekol čo bude v prípade ak pôda zmenila vlastníka akým koľvek spôsobom. Totiž ak by sa každý mal vrátiť na pôvodne parcely ,tak nastane v tom ešte väčší bordel ako je teraz. Ľudia sú v neistote a len čakajú čo sa bude diať ďalej. Totiž ak niekto riadi tento chaos mal by povedať aj vetu B. Nie len napísať že títo vlastníci majú možnosť požiadať o čosi. Bolo by určite potrebné sa kompetentným tejto téme venovať viac v médiách aby ľudia neboli v neistote.

  Odpovedať
 18. MM
  17. januára 2018

  Áno, presne tak. Taktiež nechápem čo sa stane ak skončí platnosť zmluvy? Môže sa niekto domáhať pôdy? čo v situácii ak subjekt, ktorý pôdu vydal už neexistuje?
  V diskusii Matečná vravela, že je to komplikované, nebude to vysvetľovať, ale že tí, ktorých sa to týka, vedia o čom je reč. Naozaj neviem koho tým myslela – možno nejakých kamarátov akurát tak.

  Odpovedať
 19. BB
  17. januára 2018

  Dobrý večer, mám pozemok C , ale na použivanie vymerali mi inde nahradny pozemok na užívanie. Chcel by som použivat vlastnit povodny pozemok na povednom mieste ako je na GP, namiesto nahradneho pozemka. Jeden úrad posiela ma k druhému že nevedia čo stým….

  Odpovedať
 20. jm
  18. januára 2018

  Tu asi začína peklo. Totiž moje poznatky sú obdobné ako píše BB. Pýtam sa ,je normálne uzatvárať podnájomnú zmluvu X rokov len aby bol dodržaný zákon . Samozrejme každý rok lebo je možné ju uzatvoriť len na jeden rok. Preberte sa SÚDRUHOVIA ZÁKONODARCOVIA.

  Odpovedať
 21. Martin Žák
  1. februára 2018

  Skutočne žasnem nad týmto doslova bordelom. Dnes si užíva kto chce čo chce, neplatí sa nájomné a ak tak na smiech /viď napr PD Buková 10,34€/ha/, platenie dane pre obec od pôdy je neskontrolovateľný labyrint a teraz ešte tieto nové nič neriešiace motaniny no povedzte k čomu je to. M. Ž.

  Odpovedať
 22. ma tečka
  16. februára 2018

  Skončili korbáčiky, domáca slaninka, jaterničky… Už len kvalita z Poľska alebo z LIDLU, Tesca. Akonáhle sa to začne uplatňovať, tak je toto nová kolektivizácia.

  Odpovedať
 23. dedo jozef
  18. februára 2018

  ak ma niekto vo vlastnictve pozemok kdekolvek,nepodpiše dodatok k zmluve ak nejaku ma a ak nema,može si jedine on svoj majetok uživat ako vlastnik a ak mu v tom niekto brani porušuje ustavu,.družstvo uživa cudziu vec bez najomnej zmluvy.ten kto chce robit koliky,geodet,kone,pluh a podme nato.na vaš sukromny pozemok bez povolenia sudu nema nikto pravo ani vstupiť,aj ked už som čital uznesenie kedy do pravoplatnosti nemohol vlastnik uživať svoj pozemok, ale cudzi ho mohol nadalej uživat len preto,že cudziu vec užíva niekto 15 rokov bez najomnej zmluvy a vy ako vlastnik idete narušať jeho pokojne uživanie,ctihodny pan PO kraja ing Lubomir Duplak a spol.kedz nebudze robic on tak nebudze robic nikto.aj tak še da.

  Odpovedať
 24. Ladislav Pindes
  28. marca 2018

  Dobrý deň. ako to je ,ked prenajímateľ,ktorý si vzal z družstva ornu pôdu do náhradného užívania a zomrel ,dedič zdedí po nom pozemky a neužíva tie náhradné pozemky a predsa mu družstvo strháva z nájmu za tie náhradné pozemky,či platí tá zmluva aj na dediča? L P

  Odpovedať
 25. Václav
  29. marca 2018

  Návrh musí spĺňať päť podmienok. Navrhovateľ je tou osobou, ktorej bol predmetný náhradný pozemok v minulosti vyčlenený, nie jeho dedič či iný právny nástupca.
  Toto som skopíroval z článku hore. Takže zmluva je neplatná. Na dediča sa nevzťahuje. Skrátka im to oznám a nech ti vrátia peniaze.

  Odpovedať
 26. E Ž
  7. októbra 2018

  Nespľňam podmienku na uzatvorenie podnájomného vzťahu na súčasnom pozemku v náhradnom užívaní.1, Do kedy môžem pôdu ešte užívať: dátum?
  2,Komu pôdu súčasné náhradné užívanie odovzdám? 3,Kde zistím meno súčastného užívateľa môjho vlastného pozemku,aby som ho mohla vyzvať na uzatvorenie nájomnej zmluvy?
  Ďakujem za odpoveď.
  E Ž 07.10. 2018

  Odpovedať
 27. MSM
  13. októbra 2018

  Vlastním zdedené pozemky, vlastnícky podiel ca 1,2 ha ale nie v celosti ( v 1/2, 1/8, 7/10 a pod ).
  Podnikám v poľnohospodárstve – SHR od roku 1999 – vo včelárstve. Pozemky pod včelnicami si prenajímam od konkrétnych majiteľov . Na svoje podiely na pozemkoch som nikdy nájomnú zmluvu nepodpísal. Teraz však musím jasne odmietnuť zaslanú NZ, aby nemohli moju pôdu užívať 5 rokov, lebo zákon im to umožní …
  Môžem pri výzve na „Vrátenie a prevzatie pozemku“ súčasne požiadať o uzavretie podnájomnej zmluvy na výmeru zhodnú so svojim podielom ? Musí to byť v tom istom katastri, alebo to môže byť aj v inom vrámci okresu ?
  Vopred ďakujem za odpovede.

  Odpovedať
 28. Vladimír
  16. októbra 2018

  Z vlastnej skúsenosti chcem len stručne. Rovnako ako tu spomínaní sme vydali náhradné pozemky užívateľom , ktorí žiadali o vrátenie pôdy do užívania. Doteraz gazdovali nerušene a po novele zákona, znovu gazdujú nerušene. Chcete vedieť prečo, jednoducho my ako družstvo sme sa s nimi dohodli, že nebudeme žiadať o vrátenie tých pozemkov, veď ich užívajú aj viac ako 10 rokov, oni nebehajú na žiadny pozemkový úrad, lebo celý ten zákon je nezmysel. Budeme to riešiť až keď dôjde ku komasácii. Pokračujú tak ako doteraz, družstvo platí nájomné vlastníkom ako aj daň z nehnuteľnosti pre obce a tak isto postupujú aj SHR a farmári. Chce to len vzájomnú dohodu a rešpekt. Ak si niekto myslí, že to za nich vyrieši štát tak zrejme ani podnikať nebudú môcť naďalej. My sa navzájom tolerujeme a novelu ignorujeme, lebo jednoducho povedané je nerealizovateľná za daného skutkového stavu.

  Odpovedať
 29. Jan
  22. septembra 2020

  Chcem sa spýtať kompetentného, ako to je, keď som sa v marci 2020 stal majiteľom ornej pôdy – výlučným vlastníkom v 1/ä1 – na konci tzv. poľa, ktorý obhospodáruje PD a ja by som si ho chcel ohradiť a užívať sám. Čo by som mohol robiť, aké kroky podniknúť,aby som nemusel podpísať zmluvu o nájme pôdy PDružstvu. Zatiaľ ma nevyzvali, hoci ubehlo už 6 mesiacov. Ďakujem.

  Odpovedať
  1. anton julény
   22. septembra 2020

   dohodnúť sa alebo použiť §12a

  2. realista
   22. septembra 2020

   v prvom rade zistiť či na pozemok nie je uzatvorená platná nájomná zmluva a kto je užívateľom parcely – potom ako napísal p. Julény…

  3. jozef R.
   22. septembra 2020

   V prvom rade ste mal konať Vy. Oznámiť družstvu zmenu vlastníctva a zároveň sa informovať o podmienkach nájomnej zmluvy ak Vám ju predošlý vlastník pozemku nedal k nahliadnutiu. Pokiaľ je družstvo užívateľom, určite má aj uzatvorenú nájomnú zmluvu a Vy sa stávate automaticky pokračovateľom, teda ako prenajímateľ jednou z dvoch zmluvných strán. Ak je pozemok užívaný bez nájomnej zmluvy, aj tak máte, čuduj sa svete povinnosti Vy. Oznamovať, vyzývať, uzatvárať.. Vraj nejde o neoprávnené užívanie cudzej veci. Aspoň podľa zákona 504/2003. Trestný zákon však hovorí niečo iné. Ten zákon 504/2003 Vám odporúčam dobre si preštudovať a hlavne sa nečudovať.

 30. Starý Gazda
  22. septembra 2020

  tato zmena zakona z Bugarovej dielne bola spravena len kvoli par vlastnikom ..investorom ktori presvedcili vlastnikov že sa k svojmu pozemku nikdy nedostanu tak oni ho kupili a teraz po vykupeni vyženu rolnika a podu zastavaju cez zmenu uzemneho planu teraz je to už vidiet a ministerstvo mlči

  Odpovedať

Komentujte

Všetky polia sú povinné. Vaša emailová adresa nebude zverejnená a slúži iba ako ochrana pred spamom. Ak sa váš komentár v článku nezobrazí ihneď po jeho odoslaní, zachytila ho automatická antispamová ochrana. V tom prípade nás prosím kontaktujte a my daný komentár dohľadáme a manuálne schválime.