Zadajte hľadaný výraz

Legislatíva Z domova

Náhradní užívatelia pozemkov majú poslednú možnosť

Náhradní užívatelia pozemkov majú poslednú možnosť
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Ak náhradní užívatelia pozemkov spĺňajú zákonom stanovené kritériá a majú záujem náhradné pozemky užívať aj do budúcnosti, musia podať najneskôr do 28. februára 2018 na príslušný okresný úrad návrh na začatie konania o vydaní rozhodnutia o vzniku podnájomného vzťahu k doterajšiemu náhradnému pozemku.

Ak tak neurobia, stratia možnosť tieto poľnohospodárske pozemky využívať, nakoľko 31. decembra 2018 stratia platnosť všetky rozhodnutia, ktorými im pozemky do náhradného užívania boli v minulosti vyčlenené. Uviedla to na tlačovej konferencii vicepremiérka a šéfka Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR Gabriela Matečná (nominantka SNS) za účasti riaditeľa pozemkového odboru MPRV SR Andreja Vašeka.

„Všetci tí, ktorí majú pridelené náhradné pozemky, ich majú pridelené na základe rozhodnutia. Ľudia, ktorým boli pridelené náhradné pozemky a chcú pozemky naďalej užívať, majú po zmene zákona povinnosť na okresnom úrade, na pozemkovom odbore, podať žiadosť o obnovu konania pre užívanie náhradných pozemkov,“ priblížila Matečná. 

Pripomenula, že náhradné pozemky boli v 90. rokoch pridelené viac ako 100.000 občanom. V rokoch 1991 až 2007 bolo vyčlenených viac ako 318.000 pozemkov v celkovej výmere 341.000 hektárov (ha). Viac ako polovica zo všetkých vyčlenených náhradných pozemkov bola v okresoch Levice, Dunajská Streda, Trebišov, Galanta, Komárno a Rimavská Sobota.

V návrhu musí podľa nej podávajúci uviesť názov katastrálneho územia, doterajšie rozhodnutie, ktorým mu bol doterajší náhradný pozemok vyčlenený do užívania, označenie lokality a ďalšie jemu známe údaje o doterajšom náhradnom pozemku. Prílohou návrhu má byť zoznam poľnohospodárskych pozemkov vo vlastníctve navrhovateľa, na ktoré nemá uzavretú nájomnú zmluvu, a čestné vyhlásenie o neuzavretí nájomnej zmluvy na tieto pozemky. Ak návrh podáva v mene vlastníka nájomca náhradného pozemku, prílohou je aj nájomná zmluva na náhradný pozemok. 

„Návrh musí spĺňať päť podmienok. Navrhovateľ je tou osobou, ktorej bol predmetný náhradný pozemok v minulosti vyčlenený, nie jeho dedič či iný právny nástupca. Doterajšie rozhodnutie podľa paragrafu 15 zákona 330 z roku 1991 k predmetnému náhradnému pozemku musí byť doteraz platné. Navrhovateľ vlastní v katastrálnom území dostatočnú výmeru poľnohospodárskej pôdy, na ktorú nemá uzatvorenú nájomnú zmluvu. Náhradný pozemok je identifikovateľný v teréne. Náhradný pozemok je identický so zjednodušeným rozdeľovacím plánom,“ vysvetlil Vašek. 

Návrh podľa neho podáva žiadateľ na pozemkový a lesný odbor príslušného okresného úradu, ktorý bude skúmať splnenie všetkých týchto podmienok. Ak budú všetky splnené, vydá rozhodnutie, že k doterajšiemu náhradnému pozemku vzniká podnájomný vzťah a vlastník môže pokračovať v jeho užívaní. Ak čo len jedna z podmienok zákona splnená nebude, okresný úrad vydá rozhodnutie, že nevzniká podnájomný vzťah. Bližšie informácie poskytnú žiadateľom pracovníci týchto odborov na jednotlivých okresných úradoch.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
33 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
Ludo
Ludo
15. december 2017 14:35

a kvôliva tomuto krízový štáb nezasadne? a krízový štáb nenavrhne aby tí čo neplatia nájomné nemali možnosť brať priame podpory resp. projektové podpory?

Ludo
Ludo
15. december 2017 14:48

Aha však to vlastne krízovému štábu vyhovuje. Keď bola novela 504/2003 bola zrazu tlačovka aké zlá je novela a bolo tam Klub 500 a im podobní – to bude ešte sranda. Ale aby ste nepovedali, že len kritizujem tak mám možno jedno z riešení – po revolúcii máme zcelených resp.… Celý komentár »

Fero
Fero
17. december 2017 12:52

Ten kto to to vymyslel treba ho navrhnúť na ….. cenu ,

jm
jm
18. december 2017 12:41

Nejako tomu nerozumiem. To ako že Štát uzatvorí podnájomnú zmlvu na pôdu ktorej nie je vlastník a ani ju nemá v nájme od vlastníka.Tento marazmus vyrieši jedine komasácia ktorá nejako neprichádza. Totiž za takú dobu usporiadať len úbohých 15% to znamená že zvyšok možno sa usporiada tak za 85 rokov.… Celý komentár »

Fero
Fero
18. december 2017 14:10

Ale najväčší paradox je ten ,ze by si to mali druzstva riesit ,lebo tie davali nahradnu podu do uzivania a nedali polnohospodarom na vyber len urcili ze na tej parcele to bude a koniec.

G.S.
G.S.
18. december 2017 18:18

Jm – tento humbuk ktorý tu spustili je absolútne zbytočný. Za prvé týka sa to fakticky mizerného počtu ľudí. Ak totiž bolo rozhodnutie vydané napríklad tvojmu otcovi a ten už nežije, rozhodnutie neplatí. Ak družstvo išlo do konkurzu , rozhodnutie už neplatí. Ak si podpísal nájomnú zmluvu na všetku pôdu,… Celý komentár »

AM
AM
19. december 2017 8:08

Prosím Vás vysvetlí mi toto celé niekto? Mám požiadať Okresný úrad o vymeranie vlastnej ornej pôdy na pôvodné miesto? ďakujem za odpoveď….

jm
jm
19. december 2017 12:11

Okresný úrad -odbor pozemkový ti to určite nedá vymerať na pôvodnom mieste. Ak máš chuť investovať tak cez geodetickú spoločnosť to je možné a následne previesť pozemok na Katasrálnom odbore zo stavu Edo C stavu. Samozrejme za určitý poplatok. No pre teba v postate nevyrieši problém ak tvoje pôvodné pozemky… Celý komentár »

jm
jm
19. december 2017 12:45

Máš pravdu GS . Len ak sa má uzatvárať podnájomná zmluva na viac ako jeden rok tak sa má uzavrieť s užívateľom ktorí pôdu obrába.Čo nahráva práve veľkostatkom . Totiž tú náhradnú pôdu ti zrušia na základe rozhodnutia a ak sa budeš podľa mňa mať vrátiť na pôvodnú pôdu tak… Celý komentár »

TB
TB
20. december 2017 22:50

Zasa sa pomohli tym „nasim“ a vobec nie mladym a zacinajucim… preco ma to vooobec neprekvapuje???

AM
AM
10. január 2018 9:02

Dobrý deň,,,prosím Vás ako začať postupovať vo vybavovaní týchto náhradných pôd….máme listy vlastníctva pôvodných kúpených pôd…obhospodarujeme nájomné pôdy, ale predávajúci nám nedal žiadne rozhodnutie, že tá pôda je namiesto pôvodnej len nám ukázal miesto kde sa nachádza,,,,čo robiť v takomto prípade? Je možné podať žiadosť teraz o vydanie rozhodnutia na… Celý komentár »

Ludo
Ludo
10. január 2018 9:34

Odpoveď pre AM
Vám už neplatia náhradné pozemky, lebo zaniklo vlastníctvo pôvodných vlastníkov, ktorí žiadali náhradné pozemky – buď pôjdete na dohodu alebo §12a skúste sa nakontaktovať na ASYF a tam si pýtajte na kontakt

AM
AM
10. január 2018 9:48

Pre Luda…dakujem za odpoved…co v tomto nasom pripade znamená dohoda? My vlastnime ornu podu…s kym sa ma uzavriet dohoda?dakujem

AM
AM
11. január 2018 10:01

Dobrý deň,,,prosím Vás ako začať postupovať vo vybavovaní týchto náhradných pôd….máme listy vlastníctva pôvodných kúpených pôd…obhospodarujeme nájomné pôdy, ale predávajúci nám nedal žiadne rozhodnutie, že tá pôda je namiesto pôvodnej len nám ukázal miesto kde sa nachádza,,,,čo robiť v takomto prípade? Je možné podať žiadosť teraz o vydanie rozhodnutia na… Celý komentár »

Sara
Sara
12. január 2018 9:20

Dobrý deň. Prosila by som Vas o informaciu…nam nahradne pody vyxlenilo polnohospodarske druzstvo a nie pozemkovy fond a ani nie pozemkovy odbor okresneho uradu…je to potrebne riesit teraz cez nich..alebo je to takto v poriadku…dakujem pekne…