Na budúci rok by sme mali prísť na to ako oživiť malé farmy
![Na budúci rok by sme mali prísť na to ako oživiť malé farmy](https://polnoinfo.sk/wp-content/uploads/art-old/34/3499/3499_main.jpg)
Jubilejný ročník Agrokomplexu v Nitre priniesol aj niekoľko odborných tém v rámci okrúhlych stolov, ktoré pripravil portál poľnoinfo.sk. Na jednom z nich sa hovorilo o téme Možnosti rozvoja poľnohospodárskych podnikov v novej Spoločnej poľnohospodárskej politike s prihliadnutím na záujmy mladých a malých poľnohospodárov.
Diskutéri – stála predstaviteľka Slovenskej republiky pri Organizácii Spojených národov pre výživu a poľnohospodárstvo Marieta Okenková a predseda Zduženia mladých farmárov na Slovensku (ASYF) Bálint Pém zhodnotili situáciu z hľadiska historického vývoja a hovorili o potenciáli domáceho prostredia v rozvíjaní malých fariem a schopnosti mladých oživiť vidiek prostredníctvom budovania malých poľnohospodárskych podnikov a zariadení agroturistiky.
Slovenské (a vôbec stredoeurópske) poľnohospodárstvo v rámci Európskej únie je špecifické tým, že prešlo v povojnovom období cestou kolektivizácie. Korene a tradície malých fariem sa stratili. V západnej Európe existujú mnohé rodinné farmy aj sto rokov a do procesu produkcie a spracovania produktov sa zapájajú všetky generácie. Rodinné farmy nechcú byť konkurentmi veľkých poľnohospodárskych podnikov, no stále ich máme akosi primálo. Doterajší problém bol najmä v nestabilnom politickom prostredí a rôznorodých koncepciách, ktoré prichádzali i odchádzali s konkrétnou nomenklatúrou rezortu pôdohospodárstva. Aj preto sa u nás nepripravili dlhodobé stratégie rozvoja malých podnikov. Ako povedala Marieta Okenková, novým projektom, ktorý by sčasti mohli ovplyvniť situáciu aj u nás by mohlo pomôcť, že FAO (Organizácia pre výživu a poľnohospodárstvo OSN) vyhlásilo rok 2014 za Medzinárodný rok rodinných fariem. Počas celého roka by chceli formou podujatí hľadať vhodný model, ktorý by vytvoril legislatívny rámec a vyriešil aj niektoré ďalšie problémy v súvislosti s malými farmami.
„Chceli sme vytvorením národného výboru mobilizovať potenciál – čo máme pripravené a čo treba zmeniť. Ten potom by vyústil do legislatívneho návrhu na vytvorenie zákona, ktorý by sa venoval rodinnému podnikaniu všeobecne alebo rodinným farmám. Dnes totiž nemáme konkrétne definovaný model, čo je to rodinná farma,“ povedala Marieta Okenková, ktorá pripomína, že zadefinovanie rodinnej farmy by mohlo viesť pre takýchto podnikateľov k daňovým a iným zvýhodneniam.
Problém však nie je len s legislatívou, ale aj so zaobstaraním pôdy a s motiváciou mladých ľudí, aby zostali na vidieku a začali pracovať v poľnohospodárskom podniku.
„Mladí ľudia aj majú záujem o vidiek a chceli by hospodáriť. No trh s pôdou je zliberalizovaný a vlastnícke pomery sú roztrieštené. Pokiaľ nebude poriadok vo vlastníctve, nebude to také jednoduché,“ hovorí Bálint Pém.
Národný výbor pre prípravu Medzinárodného roka rodinných fariem zosumarizoval problémy, ktoré by sa mali riešiť prioritne. Jedným z nich je aj vyriešenie dostatku mladých ľudí, ktorí by mali záujem pracovať na pôde na vidieku.
„Napríklad v Taliansku od roku 2008 odišlo do dôchodku viac ako 40 tisíc farmárov a prišla len polovica mladých. Tam existuje množstvo podporných systémov pre mladých, aby vstúpili do poľnohospodárstva. Napríklad ´zaúčanie´ mladého farmára, ktorému ten starší ´odovzdáva´ svoj podnik. Sám predseda poľnohospodárskeho výboru talianskeho parlamentu povedal, že táto podpora bude jednou z priorít boja proti nezamestnanosti do budúceho obdobia. Čiže máme sa kde učiť,“ povedala Marieta Okenková.
Diskutujúci pripomenuli, že od vzniku Združenia mladých farmárov na Slovensku hľadajú schodné cesty podpory, čo sa prejavilo v posledných piatich rokoch a prejavuje sa aj v novom modeli poľnohospodárskej politiky EÚ.
„Jednou z ciest je vytvorenie zákona o rodinných farmách. Myslím si, že v tomto prípade by nešlo len o násilné udržanie nejakej ekonomiky, ktorá neprosperuje. Naopak, v tomto prípade ide o podporu tej oblasti, ktorá na Slovensku má potenciál aj možnosti v rozvoji cestovného ruchu,“ povedal Bálint Pém, ktorý spomenul aj novú Spoločnú poľnohospodársku politiku EÚ po roku 2013.
„V prípade Slovenska je každý krok pozitívny, pretože pre mladých farmárov bola doteraz uvedená do praxe len jedna forma podpory, a to pri modernizácii fariem. No aj tento mechanizmus existoval len určité obdobie. Preto vítame novú poľnohospodársku politiku EÚ, ktorá z hľadiska podpôr viac počíta s mladými a hlavne začínajúcimi farmármi,“ pripomenul Pém.
Projekt Medzinárodného roka rodinných fariem sa na Slovensku oficiálne začne v januári v nitrianskom Agroinštitúte. Združenie mladých farmárov chce spropagovať každodenný život na farme projektom Ó, vidiek. V ňom ide o možnosť, aby sa mladí ľudia z miest prihlasovali do práce na farmách so všetkým, čo k tomu patrí.
“Ide nám najmä o mladých aktívnych mienkotvorných ľudí, ktorí by sa so svojimi skúsenosťami podelili napríklad na blogu so svojimi rovesníkmi,“ hovorí Bálint Pém.
Na budúci rok už môže byť aj neskoro. Toľko vizionárov s babráckymi výsledkami čo tu máme za posledných 5 rokov nemá obdobu. Malé farmy? Tí čo o tom hovoria sú svojprávny vedia rozoznať vidly od griaľu? Rozbíjanie družstiev a spoločnosti na malé podniky zvýši zamestnanosť len zníži konkurenciuschopnosť. Treba zabezpečiť… Celý komentár »
Dajme všetky pozemky SPF velkým zahraničným firmám a potom hovorme ako chceme pomáhať našim mladým farmárom .
Bože môj, tak vláda dopomohla k zničeniu všetkých rozvíjajúcich sa štátnych družstiev a malých poľnohospodárstiev, a teraz „BY SME MALI PRÍSŤ NA TO AKO ICH OŽIVIŤ“ ???
Sponzori SMERu, zaoberali ste sa doteraz len prepisovaním ornej pôdy na stavebné pozemky ???
Nuž však máme najvjatše spoločnosti aj farmy čo sme rozvíjali a sami statočne bez brusele!Lebo aj to nám nariadili z brusele ?Nuž a kdě je tá konkurenciochopnosť ????čo by sa podporou malých fariem mala strácať??
problém mladých farmárov nie je len problémom Slovenska
http://ekonomika.idnes.cz/foto.aspx?c=A130909_130933_eko-zahranicni_spi
nezabudnite pridať návrh na zreformovanie správy SPF , ked človek zdedí pozemky, záhrady a má ich v správe SPF tak sa z rozkúskovanými časťami nedá pohnúť, potom to všetko zarastá zabúda na ne