Zadajte hľadaný výraz

Zaujímavosti Zo sveta

Muž pri zbere repy našiel polkilový zlatý šperk z doby bronzovej

Muž pri zbere repy našiel polkilový zlatý šperk z doby bronzovej
insert_photoMuzeum Bruntál

Niekoľko tisíc rokov starý šperk s hmotnosťou 600 gramov našiel pri zbere repy český poľnohospodár v okrese Opava. Diadém z doby bronzovej prišiel nálezca odovzdať do Sliezskeho krajinského múzea v Opave.

Nález podľa zákona patrí Moravskosliezskemu kraju, šperk preto skončil v zbierkach Múzea v Bruntáli, ktorého zriaďovateľom je kraj, informovali v stredu webové Novinky.cz.

Diadém je s najväčšou pravdepodobnosťou vyrobený z rýdzeho zlata.

“Na prvý pohľad ide o skutočne cenný nález. Je skvelé, že sa nálezca zachoval poctivo a šperk bezprostredne odovzdal múzeu. Patrí mu poďakovanie a odmena vo výške desiatich percent sumy určenej znaleckým odhadom,” uviedol námestník hajtmana Lukáš Curylo.

Zlatý diadém sa skrýval niekoľko tisíc rokov tesne pod zemským povrchom, muž ho našiel koncom septembra na súkromnom pozemku po zbere repy.

“Pre každého múzejníka je takýto objav veľkou udalosťou. Nález je iba prvým krokom v dlhom procese, ktorý nás teraz čaká. Šperk bude potrebné nechať ošetriť a zadať spracovanie posudku, ktorý určí jeho kultúrno-historickú hodnotu. Predmet sa stane súčasťou zbierok nášho múzea,” dodala riaditeľka Múzea v Bruntáli Ema Havelková.

Návštevníci múzea si budú môcť šperk prezrieť najskôr koncom budúceho roka.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: Muzeum Bruntál

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments