Zadajte hľadaný výraz

MPRV SR Z domova

MPRV: Zemanová a Halgašová klamú verejnosť

Političky opozičnej strany Sloboda a Solidarita (SaS) Anna Zemanová, poslankyňa Národnej rady SR, a Jarmila Halgašová, tímlíderka SaS pre pôdohospodárstvo, klamú verejnosť. Budú čeliť žalobe. Uviedol to hovorca Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR Vladimír Machalík v reakcii na štvrtkový brífing SaS.

Zemanová a Halgašová vo štvrtok informovali, že SaS podáva trestné oznámenie na neznámeho páchateľa vo veci pozmeňovania údajov v informačnom systéme Pôdohospodárskej platobnej agentúry (PPA).

Najokatejším prípadom, ako systém agropodpôr funguje, ktorý napadol aj Najvyšší súd (NS) SR, je podľa Halgašovej medializovaný škandál exposlankyne strany Smer-SD Ľubice Roškovej, prezývanej na východe Slovenska “grófka”, ktorej PPA rozdávala “šťavnaté dotácie, snáď podľa toho, či pršalo alebo svietilo slnko”, a to nielen na betónové plochy.

“V roku 2017 poberala dotácie v rôznych obciach, na záhumienky v malých výmerách, ale v celkovej výmere 180 hektárov. Skutoční majitelia pozemkov ani netušili, že za to, že oni na záhumienkoch pracujú, niekto za nich poberá peniaze,” poznamenala Halgašová. 

“V systéme MPRV A PPA tieto plochy nie sú vyznačené, sú vymazané. Existuje vážne podozrenie, že PPA aj v týchto dňoch informácie v (informačnom) systéme úmyselne mení, aby zakryla nelegálne vyplácanie dotácií a znemožnila trestné stíhanie zodpovedných ľudí,” povedala Halgašová. Stranou SaS medializované rozhodnutie NS SR je podľa nej x-tým dôkazom v poradí, že ministerka Gabriela Matečná (SNS) má odstúpiť zo svojho postu.

Podľa Machalíka PPA podnikne právne kroky voči predstaviteľkám SaS, ktoré klamú a očierňujú prácu zamestnancov PPA.

“Informačný systém LPIS neprevádzkuje PPA a ani v ňom plochy nemôže upravovať. Zoznam poskytnutých priamych podpôr, ktorý tvrdia, že neexistuje, je od roku 2016 zverejnený na stránke PPA a pravidelne aktualizovaný,” podčiarkol hovorca MPRV. 

Machalík zároveň doplnil, že predstaviteľkami SaS na brífingu prezentovaný rozsudok NS SR, v ktorom ide o rodinný spor o užívanie pôdy otca so synom v sume asi 1000 eur o tzv. priame platby na plochu z roku 2013, v ktorom trestné oznámenia otca, ktorý aktuálne spor vyhral, odmietli polícia aj prokuratúra, konštatuje len to, čo PPA dodržiava.

“Ak sú pochybnosti o obhospodarovateľovi, musí o ňom rozhodnúť súd. Európska legislatíva totiž stanovuje, že podpora sa vypláca obhospodarovateľovi. Jej cieľom je totiž udržiavanie poľnohospodárskej pôdy na výrobu potravín,” podčiarkol Machalík.

“Plochy, ktoré nie sú oprávnené na poskytovanie poľnohospodárskych podpôr v systéme LPIS, ako napríklad parkovisko, rodinná výstavba či zárasty drevín poľnohospodárskej pôdy, sa pravidelne odstraňujú tak, ako to prikazuje legislatíva EÚ. Upravovanie plôch je však vo výhradnej kompetencii Výskumného ústavu pôdoznalectva a ochrany pôdy,” dodal v reakcii Machalík.

“Dnes chceme informovať o dôležitom rozhodnutí NS SR, ktoré celú doterajšiu argumentáciu MPRV SR vyvracia. Nad prehnitou mašinériou sa podarilo vyhrať konkrétnemu farmárovi, ktorý dokázal že MPRV SR vyplatilo peniaze fiktívnemu majiteľovi jeho pozemku,” priblížila vo štvrtok na brífingu SaS Halgašová.

V rozhodnutí NS SR sa podľa nej píše, že “pokiaľ sa vyplatí dotácia (priama platba) pre tretiu osobu bez súhlasu oprávneného užívateľa, prípadne dokonca proti jeho vôli, nemôže sa úspešne uchádzať o priznanie podpory, pretože jej chýba základný a kľúčový predpoklad, ktorým je právo užívania k pôde”. 

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku:

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
9 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
Jozef Artim
Jozef Artim
24. august 2018 15:07

Dobrý deň, prečítal som si príspevok a s časťou tvrdenia MPRV SR nie je možné súhlasiť: že správca LPIS a je VUPOP smie upravovať pozemky a PPA s tým nemá nič spoločné, to nie je pravda, lebo: – MPRV SR je zriaďovateľom VÚPOP-u (uvádza to aj každá výročná správa VUPOP,… Celý komentár »

dedo jozef
dedo jozef
24. august 2018 23:26

pan Machalik,kukurica vypestovana do bioplynovej stanice služi ako potravina?kolko ha na slovensku zožeru bioplynky,dotacie nemaju vyplacane?dokonca v ekologickom polnohospodarstve?eu nestanovuje ako naložit s komoditou vypestovanou v ekologii,da sa vyrabat aj energia.

RS
RS
25. august 2018 12:27

Vazeny “dedo jozef” nie som zastanca sucasneho smerovania ministerstva ale tie vase blbe kecy o bioplynkach mi uz lezu na nervy.Viete kde konci vacsina repky a kukurice? V biopalivach (napr.Leopoldove).A podporuje sa tym len niekolko oligarchov.Je zle ked si pomoze farmar bioplynkou kde samozrejme objemovo hlavnym komponentom by mal byt… Celý komentár »

dedo jozef
dedo jozef
25. august 2018 20:35

odpad zo zv? to je co?rs len pevne nervy,kukuricu,psenicu hlavne kupuju asi poliaci a vozia naspet krmne zmesi,nam sa to neoplati,

Mar
Mar
26. august 2018 11:17

RS: ale prosim Vas, obhajujete bioplynove stanice, kde 90% z nich je na slovensku vyrobenych kvoli fondom a zafixovanej vykupnej cene energie?! Na ktoru sa skladáme my všetci! Ano, existuju aj male BPS pre ZV, ale obhajovat 4 MW bioplynku ktora zhltne kukuricu z 1300 Ha je dost mimo…

RS
RS
26. august 2018 11:56

Ja neobhajujem BPS a ine OZE (lebo o vykupne ceny islo hlavne pri fotovoltaike) ale bioplynky s navaznostou na ZV (vyuzitelnym odpadom je hnoj,hnojovica,mocovka).Chcem poukazat,ze ked sa OZE planuju nie politicky ale rozumne lebo sa musia (SR sa zaviazalo do r.2020 na 18% energie s OZE) tak sa da vyuzit… Celý komentár »

dedo jozef
dedo jozef
26. august 2018 19:48

hnoj,hnojovica,močovka je to najcennejšie pre podu ako hnojivo,v každom kute slovenska,takže do bps este horšie ako ta kukurica,keby toto niekto spravil kto ma podu,tak je zrely liečit sa a na polnohospodarstvo ani nemysliet.

RS
RS
27. august 2018 7:22

Vážený “dedo Jozef”.Pravdepodobne nie ste agronóm a ani poľnohospodár ale len taký mudrland takže sa nebudem rozpisovať do podrobna a ani nič dokazovať. Produktom BPS je aj digestát (vyfermentovaná močovka,hojovica,hnoj s rastlinnou zložkou), ktorý je výborným organickým hnojivom. Efekt je čo sa týka náhrady umelých hnojív a štruktúry pôdy je… Celý komentár »

t421
t421
28. august 2018 14:41

Pre: dedo jozef Nečudo, že dotácie nemajú povyplácané, ak sú porušované podmienky. Odsek z nariadenia, v ktorom sa píše ako (ne)naložiť s komoditou vypestovanou v EPV. § 31 NR 75/2015 ods.(2) Podpora podľa § 1 ods. 1 písm. d) sa neposkytuje na rastlinné komodity pestované v ekologickom poľnohospodárstve na iné… Celý komentár »