Zadajte hľadaný výraz

Z domova Zaujímavosti

Moderné stroje pochopia špecialisti z nového odboru

Moderné stroje pochopia špecialisti z nového odboru
insert_photoautor - Peter Matejovič, prezident AGRION (vpravo) a Karol Kisantal, riaditeľ SOŠ v RS.

Očakávania, ale aj obavy bolo vidieť v očiach prvákov na Strednej odbornej škole technickej a agropotravinárskej v Rimavskej Sobote. Zasadli do lavíc v triede, ktorá sa bude venovať výučbe maturitného odboru, ktorý sa skrýva pod futuristickým názvom agromechatronik.

Odpoveď na otázku, ako dešifrovať zložitosť vzdelávania, nenašli ani v postrehoch starších žiakov. Tí síce od nepamäti strašia prvákov historkami o požiadavkách učiteľov, alebo náročnosti jednotlivých predmetov, včera ale nevedeli o nič viac, ako títo nováčikovia.

Na troch školách nastúpilo presne tridsaťdva chlapcov, ktorých nadchla poľnohospodárska technika. Ide o priekopníkov, ktorí dôverujú odboru, ktorý len včera začal písať svoju históriu. Chalani z rôznych regiónov Slovenska veria, že sa raz uplatnia v oblasti opravy a údržby moderných strojov. 

Predtým ich čaká ešte dlhá cesta. Ich úlohou je vzdelávať sa v oblasti elektroniky, mechaniky, alebo hydrauliky a nepodceňovať vo svojom štúdiu ani cudzí jazyk. Až po úspešnom absolvovaní maturity môžu nastúpiť v jednej zo spoločností, ktorá na Slovensku predáva, alebo vyrába poľnohospodársku techniku. 

Hlad po odborníkoch je už teraz a preto je ľahké predpokladať, že záujem po prvých absolventoch odboru agromechatronik, nebude menší. Vo svojom vystúpení popísal interes predajcov strojov po nových servisných technikoch aj Peter Matejovič, šéf združenia predajcov techniky AGRION.

“Ak budete k vzdelávaniu pristupovať zodpovedne, čaká vás budúcnosť v moderných spoločnostiach, s dobrým finančným ohodnotením a s možnosťou spoznávania sveta a ľudí v celej Európe,” potešil študentov, na záver svojho príhovoru, Peter Matejovič.

Autor článku: Juraj Huba - poľnoinfo.sk (autor pôsobí aj ako riaditeľ AGRION)
Zdroj obrázku: autor - Peter Matejovič, prezident AGRION (vpravo) a Karol Kisantal, riaditeľ SOŠ v RS.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments