Zadajte hľadaný výraz

Z domova Zaujímavosti

Mliečne farmy otvorili deťom dvere

Mliečne farmy otvorili deťom dvere
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Zvýšiť spotrebu mlieka a mliečnych výrobkov a priviesť deti k záujmu o živočíšnu výrobu. Aj to bolo cieľom dňa otvorených dverí na mliečnych farmách, ktorý súvisel s projektom Adoptuj kravičku.

Projekt spustil Mliečny fond podporovaný Slovenským mliekarenským zväzom a Slovenským zväzom prvovýrobcov mlieka. Po celom Slovensku si zatiaľ deti adoptovali asi 3000 kravičiek, ďalších 8000 zvierat na adopcie čaká. Počas dňa otvorených dverí na mliečnych farmách deti adoptované kravičky mohli aj navštíviť. Za zvieratami, ktoré cez aplikáciu každý deň kŕmia a starajú sa o ne, prišli na návštevu aj do Oponíc (okres Topoľčany).

„My sme v triede nazbierali 40 obalov od slovenských mliečnych výrobkov a potom sme si adoptovali kravičku. Volá sa Tornádo a prišli sme ju dnes pozrieť,“ vysvetlila v piatok (22. júna) prváčka Ela zo ZŠ Škultétyho v Nitre. Škola má adoptovaných viac ako 30 zvierat.

„Každý deň im dávame jedlo, vodu, zabávame sa s nimi,“ doplnil prvák Jakub.

Jedna z tried na škole má adoptovaných až 10 kravičiek.

„Máme Malinu, Zuzulu, Melinku, Milku, Irenku, Lauru aj Jitku,“ vymenoval Jakub.

Do projektu sa na Slovenku zapojilo 78 mliečnych fariem.

„Projekt vznikol na to, aby sme riešili aj otázku spotreby mlieka na Slovensku, ktorá je veľmi nízka. U nás máme priemernú spotrebu len 175 kg na osobu a rok, pričom WHO odporúča až 220 kg na osobu a rok. Jedným z cieľov je priblížiť sektor prvovýroby mlieka deťom,“ vysvetlila Margita Štefániková zo Slovenského zväzu prvovýrobcov mlieka.

Na mliečnej farme Vysokoškolského poľnohospodárskeho podniku SPU v Oponiciach chovajú asi 800 kusov dobytka, z toho je 350 dojníc.

„Dosahujeme špičkovú kvalitu stáda s ročnou úžitkovosťou viac ako 11 000 litrov na dojnicu. Čo sa týka vzťahov s mliekarmi, máme ich veľmi dobré, jediný problém je v tom, že cena stále nie je taká, aká by mala byť,“ povedal Ján Lajda, Vysokoškolského poľnohospodárskeho podniku SPU.

Farma mliečnej kríze odolala a stavy dojníc neznížila, hoci straty pocítila.

„Pred krízou sme mali stav ako aj teraz, 350 dojníc. Cez krízu sme chceli znižovať počty dojníc, ale vzhľadom na to, že univerzita tu má pracovisko, výskum, vývoj, robia sa tu dizertačné aj bakalárske práce, tak sme z tohto dôvodu zostali na tej úrovni, ako sme boli pred krízou,“ dodal Lajda.

Výkupné ceny mlieka sa pohybujú aktuálne okolo 30 centov za liter, prvovýrobcovia by uvítali aspoň o 5 centov viac. Podľa Slovenského zväzu prvovýrobcov je situácia v sektore mlieka dlhodobo zlá.

Prvovýrobcom by okrem vyšších výkupných cien pomohli aj vyššie štátne podpory. Rezort pôdohospodárstva avizuje v tomto roku asi 20 miliónov eur do sektoru živočíšnej výroby cez program Zelená nafta. Rovnako chce v Bruseli pri diskusiách s inými krajinami tlačiť na zjednotenie podmienok poskytovania národných dotácií pre celú EÚ.

Autor článku: Ivana Kaliská
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments