Ministrovi sa neoplatí oponovať
„Nevieš, prečo ešte stále nie sú zverejnené zoznamy s odškodnením po povodniach a výzvy na predkladanie žiadostí? Dnes mali byť na stránke,“ prekvapil ma vo štvrtok kamarát s otázkou, ktorú položil hneď po pozdrave. Netušil som odpoveď, preto som zavolal na pár čísel. Nezistil som ale vôbec nič. Veď bolo čerstvo po zemetrasení v ministerských organizáciách a toto naozaj nebolo na programe dňa. Keď som sa ho spýtal, prečo to tak naháňa, pozrel na mňa a hovorí, „vieš, je to blbé“.
Nikdy sa nesťažoval, veď v rámci súťaže Top Agro sa často umiestňoval na popredných miestach. Teraz ale začal vymenovávať straty na rastlinnej produkcii a to málo, čo sa urodí, bude rád, ak vystačí pre potreby živočíšnej výroby. Ak samozrejme bude na naftu, ktorá je nevyhnutná k obslužným činnostiam.
„Ceny čo uverejňuješ, sú mi teraz úplne k ničomu. Výpadky produkcie dosahujú stovky vagónov a poistenie, ktoré som mal uzavreté, je len na vymrznutie, alebo ľadovec. Poisťovňa ťa proti vode nepoistí,“ povedal mi známu pravdu, ktorú mnoho laikov vôbec netuší a pokračoval „prial som si, aby došiel ľadovec, aby sme zo zničených pozemkov dostali aspoň nejaké odškodnenie.“
Ľadovec ale neprišiel a preto i napriek snahe poistiť sa, zostal so svojimi problémami odkázaný len na pomoc štátu. Ten najskôr začal skúmať postihnuté oblasti verifikačnými komisiami z Ústredného kontrolného a skúšobného ústavu poľnohospodárskeho a neskôr, s nástupom nového ministra, cez satelitné snímky.
Pravdepodobne by v tom až taký rozdiel nebol. Zarážajúce je len mrhanie peniazmi a ľudskou prácou nad činnosťou, ktorá už bola vykonaná. Minister sa ale vyjadril jasne, čo si o svojich podriadených na ÚKSUP – e myslí.
„Tak čomu mám veriť? Tomu, čo nám vykáže satelit s presnosťou 0,5 metra, alebo mám veriť tomu, že tam boli akési komisie a zapísali pôdne bloky?“ povedal pre TASR Zsolt Simon.
Veriť by ale bolo vhodné obom metódam. Mohli by sme to prirovnať k odhadom úrod, ktoré robí Výskumný ústav pôdoznalectva a ochrany pôdy cez satelitné snímky na základe Diaľkového prieskumu Zeme – interpretáciou aktuálneho stavu vegetácie (množstva biomasy), alebo na základe matematického modelu WOFOST prostredníctvom biofyzikálneho modelovania vývoja vegetácie. Centrum výskumu rastlinnej výroby v Piešťanoch zase odhaduje úrody podľa fyzickej obhliadky porastu. Jeden rok je presnejšia jedna inštitúcia, iný druhá. Ideálne by bolo nájsť ich prienik.
Tak ako pri určovaní škôd po povodniach. Minister ale nehľadá prienik ani medzi partnermi vo vláde, aby boli na odškodnenie vyčlenené i iné, ako rezortné prostriedky. Minister skôr rieši to, ako zmeniť štatút komisie na vykonanie fyzických terénnych obhliadok, aby nebolo vyplácanie škôd po povodní mimo zákona. Štatút nakoniec stihli doplniť aj o VÚPOP a teda poľnohospodári môžu žiadať o náhradu škôd v priemere vo výške deväť percent. Samozrejme, ak sa v piatok (1.októbra) zverejnených zoznamoch vôbec nachádzajú. Minister totiž 14. septembra, v snahe predbehnúť začiatok konania tlačovej konferencie Rady poľnohospodárskych samospráv k povodniam, ktorá bola avizovaná dva dni dopredu, zvolal tlačovú konferenciu o dve hodiny skôr. Novinári sa zrazu o deviatej dozvedeli, že v ten deň ich nečaká len tlačová konferencia o 13.00 v priestoroch Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory v Bratislave, ale že dve hodiny predtým zvoláva tlačovku i ministerstvo. Ako to už býva, práca chvatná, nikdy za veľa nestojí. Ministerstvo totiž zvolalo tlačovku tak narýchlo, že novinárom predstavilo neúplný zoznam poškodených povodňami, ktorý už ale nedoplnilo. V piatok sa teda mnohí poškodení v zoznamoch ani nenašli. V jednotlivých regiónoch chýbajú v zoznamoch desiatky podnikov. Ministra ale skôr zaujíma, kto by nemal žiadať o prostriedky.
„Predpokladám, že firmy pána Chovana si nebudú uplatňovať nárok na odškodnenie,“ reagoval minister Zsolt Simon na Chovanove vyjadrenia o tom, že Simonom sľubovaných 5 miliónov eur pre celý agrosektor na odškodnenie po povodniach je tak málo, že ich možno nazvať „peniazmi vyhodenými von oknom“.
A Chovan, keď už pán minister takto jasne predpokladá, by naozaj nemal riskovať a niečo žiadať. Môže sa mu totiž stať to, čo mnohým oponentom súčasného ministra. Tým sa totiž práve po kritických vyjadreniach na adresu nového vedenia začali množiť kontroly napríklad z Pôdohospodárskej platobnej agentúry. Ale môže to byť predsa len náhoda. Ako to, že minister robí presne všetko naopak, ako jeho predchodcovia. A nikdy predsa nebýva niečo len biele, alebo čierne, nech je už minister akýkoľvek.
Mozete upresnit, ktorych organizacii sa to tyka? Do zahranicia prenikaju rezortne spravy pomalsie a nie vzdy su objektivne a uplne.
Na Slovensku minimálne 2 poisťovne poisťujú plodiny pre prípad škôd spôsobených povodňami. Pád redaktor, neviem prečo tvrdíte opak, ako „známu pravdu“ ?
Dobrý deň pán Demeš, k miernemu zdržaniu zverejnenia zoznamov poškodených povodňami došlo pravdepodobne v dôsledku personálnych výmen na poste generálneho riaditeľa PPA(R.Serenčeša nahradil V.Haraj), ako aj Sekcie pôdohospodárskej politiky a rozpočtu (Ľ.Partiku nahradil K.Zimmer). Okrem toho v štvrtok došlo i k výmene generálneho riaditeľa Agroinštitútu a Výstavníctva Agrokomplex, ako aj… Celý komentár »