Zadajte hľadaný výraz

Európska únia Z ekonomiky

Ministri poľnohospodárstva opäť riešili situáciu na trhu s mliekom

Ministri poľnohospodárstva opäť riešili situáciu na trhu s mliekom
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Zložitá situácia na trhu s mliekom dominovala dnešným rokovaniam ministrov poľnohospodárstva, ktorí sa zišli v Bruseli. Pôvodne sa malo zasadnutie Rady EÚ pre poľnohospodárstvo konať koncom mesiaca, vzhľadom na pretrvávajúce problémy v sektore mlieka však prinútili švédske predsedníctvo presunúť rokovania na dnes.

Vývoj na trhu, kde farmári čelia nízkym výkupným cenám mlieka, dominuje debatám šéfov rezortov poľnohospodárstva niekoľko mesiacov. EK v reakcii na tento stav predložila v júli sériu opatrení, ktoré majú podporiť farmárov a pomôcť stabilizovať mimoriadne zložitú situáciu na trhu s mliekom.

Medzi navrhnutými opatreniami je predĺženie intervenčných nákupov masla a odtučneného sušeného mlieka o šesť mesiacov oproti pôvodnému plánu. Súkromné skladovanie masla, ktoré Brusel opätovne zaviedol v januári tohto roku, sa predlžuje do konca februára budúceho roka. Rovnako zostávajú v platnosti vývozné náhrady pre mliečne výroby dovtedy, kým to bude potrebné. EK však zdôraznila, že neupustí od platného systému kvót na mlieko, ktoré sa majú od roku 2015 prestať uplatňovať. Tento postup sa dohodol v rámci minireformy poľnohospodárskej politiky (tzv. health check).

Skupina krajín vedená Nemeckom a Francúzskom však požadovala od EK ďalšie opatrenia, vrátane vyšších intervenčných cien a vývozných náhrad pre maslo, syr a sušené odtučnené mlieko, ako aj rozličné opatrenia na podporu trhu, či zmeny v systéme mliečnych kvót.

Podľa švédskeho ministra poľnohospodárstva Eskila Erlandssona, ktorý rokovania viedol, si predsedníctvo uvedomuje vážnosť situácie, trvá však na tom, že dohoda o minirevízii poľnohospodárskej politiky sa musí dodržať.

Komisárka pre poľnohospodárstvo a rozvoj vidieka Mariann Fischerová Boelová uviedla, že s predloženými požiadavkami nemôže súhlasiť, pretože by boli v rozpore s tým, čo sa už dohodlo v rámci reformy.

Zasadnutie ministrov sprevádzali rovnako ako v minulosti protesty poľnohospodárov upozorňujúcich na neúnosnú situáciu. Podmienky na trhu s mliekom a mliečnymi výrobkami sa za ostatných 12 mesiacov prudko zhoršili. Po rýchlom raste cien v roku 2007 sa ceny prepadli s dramatickými dôsledkami na príjmy producentov. Len za ostatný rok klesli ceny mlieka až o 50 %.

Autor článku: Spravodajkyňa TASR v Bruseli - Monika Poláková
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments