Zadajte hľadaný výraz

MPRV SR Z domova

Ministerstvo sa pripravuje na Predsedníctvo

Ministerstvo sa pripravuje na Predsedníctvo
insert_photoautor

Slovensko bude v druhom polroku tohto roka predsedať Rade Európskej únie, kde sú zastúpené členské štáty. Ako predsednícky štát bude viesť rokovania o novej európskej legislatíve, či aktuálnych politických otázkach.

Jeho hlavnou úlohou dovnútra Rady únie bude hľadať kompromisy medzi členskými štátmi v európskych politikách. Pôjde o historicky prvé slovenské predsedníctvo. Slovensko bude teda viac ako kedykoľvek doteraz, priamo pri rokovaniach a naša krajina bude formovať európsku legislatívu.

„Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR má pomerne rozsiahlu agendu, keďže bude predsedať asi tridsiatim pracovným skupinám. Naše predsedníctvo bude riadené z Bruselu, odkiaľ budú vedené aj niektoré pracovné skupiny. Posilňujeme aj stále zastúpenie v Bruseli, takže počas predsedníctva by tam mali pracovať jedenásti diplomati. Tí sú orientovaní najmä na oblasti Osobitného výboru pre poľnohospodárstvo. Iné sektory takýto pracovný orgán nemajú. Máme špecialistov na Spoločnú poľnohospodársku politiku, hlavne prvý pilier, pretože v tejto oblasti očakávame dôležité rokovania. Sú tam aj špecialisti na rybné hospodárstvo, ktoré budú s Maltou a s Holandskom riešiť tieto otázky. Špecialisti sú na veterinárnu politiku, pretože v tejto oblasti očakávame rokovania, podobne aj v oblasti fytosanitárnych otázok. Máme aj špecialistu na lesné hospodárstvo, pretože táto otázka bude výrazná aj počas nášho predsedníctva,“ pripomína štátna tajomníčka Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Magdaléna Lacko-Bartošová.

Žiaľ presný rozsah prerokovávaných tém nemožno ešte vymedziť, pretože veľmi závisí na vzájomnej akceptácii tém a konsenze.

„Treba si uvedomiť, že členský štát nemôže predkladať legislatívne návrhy, to môže len Komisia. Tá vyvíja iniciatívy v oblasti zlepšenia postavenia poľnohospodárov. Správu by mala predložiť na jar.  Až keď dostaneme konkrétne návrhy, mohli by sme sa odraziť aj pri slovenských prioritách. V súčasnosti na ministerstve identifikujeme presahy do iných rezortov, najmä Ministerstva životného prostredia, najmä klimaticko-energetický balíček, ochrana prírody a biodiverzita,“ hovorí Magdaléna Lacko-Bartošová.

Autor článku: Karol Vŕbsky - spracované pre poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: autor

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
7 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
Dikobraz
Dikobraz
19. január 2016 12:42

Nádherne napísané: „Máme špecialistov na Spoločnú poľnohospodársku politiku, hlavne prvý pilier…“ To áno… a čo druhý pilier? takže priznávate že tam odborníkov nemáte… tam máte bezpečnostného technika a letušku….

realista
realista
19. január 2016 15:40

sodoma gomora naucia aj ostatne clenske krajiny ako treba vo svoj prospech vytunelovat eurofondy a kolko % treba dat nenazranym projektovym firmam a potom ako ich bude vysetrovat Naka za fiktivne faktury atd. fondy su podla mna pre skutocnych farmarov a nie pre fiktivnych ktory ich dostavaju je mi na… Celý komentár »

SHR Vörös ml.
SHR Vörös ml.
19. január 2016 21:25

„Dostaneme“ sa bližšie k ohňu.. presnejšie povedané, dostane sa tam zasa vláda, a tích 11 diplomatov, zoberú si svoje, naberú sa, z SPP zasa nebude nič, maximálne ďalšie sľuby. Možno v tom má zapôsobiť aj predvolebná kampaň.. Veď, pre laika, za koho vlády sme sa ujali tejto situácie? No predsa… Celý komentár »

bps
bps
19. január 2016 22:25

Radšej nech si zbalia kufre…

Anonym
Anonym
20. január 2016 7:14

Pani štátna tajomníčka presne definovala svoje priority teoretičky a vedeckej pracovníčky. Skutočnému poľnohospodárstvu a potrebám poľnohospodárov absolútne vôbec nerozumie a ani nemá záujem riešiť a obhajovať slovenských poľnohospodárov. je to jeden z najväčších omylov pána ministra.

Milan

jm
jm
20. január 2016 15:15

Slovensko bude teda viac ako kedykoľvek doteraz, priamo pri rokovaniach a naša krajina bude formovať európsku legislatívu.Naše predsedníctvo bude riadené z Bruselu, odkiaľ budú vedené aj niektoré pracovné skupiny.Toľká úprimnosť až sa čudujem.

SHR Vörös ml.
SHR Vörös ml.
20. január 2016 15:59

Nielen pani štátna tajomníčka nemá záujem o obhájenie alebo riešenie aktuálneho stavu agropolitiky…