Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Z domova Živočíšna výroba

Ministerstvo reaguje na kritiku Halgašovej k odškodneniu za sucho

Ministerstvo reaguje na kritiku Halgašovej k odškodneniu za sucho
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR trvá na tom, že cielená kompenzácia sucha prostredníctvom živočíšnej výroby v celkovej výške 50 miliónov eur, prinesie mnohonásobný efekt. Reaguje tak na výčitku Jarmily Halgašovej zo strany SaS, ktorá dnes vyzvala ministra pôdohospodárstva, aby zverejnil nielen sumu na odškodnenie, ale aj cestu, ako k rozhodnutiu dospel, či spôsob, ako chce odškodniť okrem chovateľov aj pestovateľov.

,,MPRV SR pri príprave kompenzácie vychádzalo z analýzy, podľa ktorej celková úroda obilnín na Slovensku bude napriek suchu vyššia ako vlani, pretože bolo viac osiatych plôch. Hektárové výnosy pšenice sú tak nižšie len o jedno percento a v prípade jačmeňa o 5,5 percenta. Sucho najviac zasiahlo úrodu kukurice a trávy na seno, ktoré sú pre chovateľov počas nadchádzajúcej zimy kľúčové. Chovatelia budú musieť výpadok objemových krmív nahradiť drahšími alternatívami, čo vedie k zvýšeniu nákladov a zníženiu produkcie v živočíšnej výrobe,“ informuje ministerstvo v tlačovej správe.

Podľa agrorezortu živočíšna výroba na Slovensku dlhodobo ťahá za kratší koniec, stavy zvierat nám klesajú a máme jeden z najnižších počtov zvierat na hektár poľnohospodárskej pôdy zo všetkých 27 krajín Európskej únie.

„Ak by sme nepristúpili k okamžitému zásahu, tohtoročnú zimu by mnohé chovy nemuseli zvládnuť. To je dôvod prečo sme 50 miliónov EUR nasmerovali práve do tohto odvetvia,“ vysvetlil minister Samuel Vlčan.

Halgašová dnes upozornila, že peniaze dostanú len chovatelia vybraných hospodárskych zvierat, ktorými sú dojnice, hovädzí mäsový dobytok, ovce a kozy. Pritom už v týchto dňoch by tá istá skupina poľnohospodárov mala získať aj finančné prostriedky ako výnimočnú pomoc pre poľnohospodárov.

„Suchom sú zasiahnuté všetky odvetvia poľnohospodárstva, nielen živočíšna výroba. Úroda ovocia, zeleniny, zemiakov je od vody absolútne závislá, pričom  dlhodobo upozorňujeme na potrebu dobudovania a opravy systému závlah. Aj tam, kde majú poľnohospodári zavlažovanie vybudované, im toto leto v súvislosti s extrémnym suchom enormne vzrástli náklady na energie, vodu, skladovanie, triedenie a balenie. V dôsledku výrazného rastu cien energií už dnes možno predpokladať, že ‚skleníkoví‘ pestovatelia zeleniny a ovocia produkciu obmedzia až o dve tretiny,“ vysvetlila J. Halgašová.

Autor článku: poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
5 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
Stefan
Stefan
26. september 2022 18:22

O mimoriadnu pomoc pre poľnohospodárov – chovateľov vybraných druhov hospodárskych zvierat si požiadalo cca 1600 chovateľov . Nie všetci však túto pomoc aj dostali . Presné čísla neviem , ale zhruba 500 žiadateľov nedostalo výnimočnú pomoc zrejme pre administratívne nedostatky . Budete pani poslankyňa bojovať za tých žiadatelov , ktorým… Celý komentár »

Johnny
Johnny
27. september 2022 7:16
Odpoveď na  Stefan

až s tým rozdielom že podľa verejne dostupných údajov na stránke PPA za rok 2021 je cez 2000 iba chovateľov dojníc (bez mäsového) ktorí si žiadajú o priame platby. k tomu ďalších cca 800 ktorí nechovajú žiadny hovädzí dobytok ale chovajú ovce a kozy. Ľahko sa kritizuje bez základného overovania… Celý komentár »

Stefan
Stefan
27. september 2022 11:53
Odpoveď na  Johnny

Vychádzam z údajov o mimoriadnu pomoc , Zelenú naftu . Tie boli a sú pre žiadateľov ktorý majú IČO.
Určite je viacej chovateľov hospodárskych zvierat poberajúcich priame platby na rodné číslo . Chovajú niekoľko jedincov zvierat väčšinou pre vlastnú potrebu a spotrebu .

Johnny
Johnny
27. september 2022 12:31
Odpoveď na  Stefan

nie vždy to tak je že na vlastnú spotrebu. nie každá „vlastná spotreba“ je vlastnou spotrebou v pravom slova zmysle. Papier znesie veľa.

DP
DP
27. september 2022 12:22

Pani Halgašová, mäsový dobytok nedostal ešte ani 1 cent podpory. To veľmi dobre viete. Tak nehovorte, že táto skupina zvierat dostane už teraz ďalšiu podporu, keď to pravda nie je. Pravda je, že dojnice, ovce a kozy…