Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Z domova Zaujímavosti

Ministerstvo pripravuje katalóg, ktorý má zjednodušiť projektovú administratívu

Ministerstvo pripravuje katalóg, ktorý má zjednodušiť projektovú administratívu
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Do dotazníkového prieskumu, ktorým ministerstvo pôdohospodárstva chcelo zistiť najčastejšie investičné potreby poľnohospodárov, sa zapojilo niečo vyše 400 subjektov.

Do zberu údajov sa do 18.10., kedy bol zber údajov ukončený, zapojilo 404 subjektov,“ uvádza tlačové oddelenie agrorezortu.

Dotazníky rezort spustil s cieľom vytvoriť podklady pre pripravované investičné výzvy. V nich si majú agropotravinárske subjekty rozdeliť asi 330 miliónov eur.

Keďže sa v minulosti opakovane objavili prípady plytvania peniazmi a predraženého nákupu, práve vytvorenie katalógov má podľa rezortu takýmto praktikám zabrániť. V praxi to znamená, že na základe najčastejších investičných požiadaviek agrosubjektov rezort vytvorí katalóg stavebných prác a techniky, v ktorom stanoví primeranú cenu. Ak si poľnohospodár danú prácu či techniku obstará drahšie, viac peňazí, ako určí strop v katalógu, nedostane.

„Spracovanie údajov prebieha, výstupné zostavy sa v súčasnosti už využívajú na kreovanie výzvy, pričom prebiehajú konzultácie tak, aby boli podmienky nastavené s ohľadom na potreby praxe, a zároveň korektne, transparentne a férovo, s cieľom tam kde je to možné, administratívne procesy maximálne zjednodušiť. Výzvy by mali byť vyhlásené najneskôr do konca roka,“ vyjadril sa rezort.

Bude to smerodajné?

Na Slovensku poberá priame platby približne 19 tisíc poľnohospodárov. Štyri stovky z nich preto z pohľadu smerodajnosti dotazníkového prieskumu vyvolávajú otázniky.

„Ťažko hodnotiť kvantitu, v každom prípade sú to údaje o potrebách zdola, zisťované objektívnymi postupmi, ktoré štátu pomôžu nastaviť plánovanie výziev a aj budúcich podporných schém a opatrení,” vyjadrilo sa tlačové oddelenie MPRV SR.

Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora priznáva, že z celkového počtu poberateľov priamych platieb je len asi 1200 až 1500 tých, ktorí skutočne vo veľkom vyrábajú a tvoria gro našej produkcie.

„Teda 400 zapojených poľnohospodárov je necelá polovica z tohto objemu. Áno, mohlo sa zapojiť viacej poľnohospodárov, v každom prípade si myslíme, že je to relevantný údaj na to, aby v spolupráci s ďalšími zväzmi ministerstvo mohlo vytvoriť katalóg, po ktorom voláme už roky rokúce,“ reagoval predseda komory Emil Macho.

Chcú aj zmeny

Vyhlásenie výziev sa na Slovensku chystá už pomerne dlho. Exminister Mičovský ešte na jar oznámil, že ich vyhlási v máji. Následne sa termín posúval – zrejme pre riešenie situácie na Pôdohospodárskej platobnej agentúre, ktorá potrebovala dať do poriadku hriechy minulosti a získať späť trvalú akreditáciu. Tú už získala, výzvy zatiaľ nezverejnila.

„Pre nás je dôležité, aby tieto výzvy boli v čo najkratšom čase, pretože posledná výzva bola pred niekoľkými rokmi a odvtedy vlastne neboli žiadne prostriedky na investície pre potravinársky sektor. Preto si myslíme, že je nevyhnutné, aby tá výzva išla,“ vyjadril sa šéf Únie potravinárov Slovenska Daniel Molnár.

Ministerstvo základné parametre výziev už pred časom agropotravinárom predstavilo. Ozývali sa aj výhrady.

„Bolo to nastavené v návrhovej fáze skrivodlivo, pretože sa robili veľké rozdiely medzi malými a veľkými podnikmi, a takisto sa robilo aj pnutie medzi rastlinnými a živočíšnymi podnikmi. Takže veríme, že podmienky budú nastavené spravodlivo a motivačne pre všetkých poľnohospodárov,“ vyjadrila sa riaditeľka Slovenského zväzu prvovýrobcov mlieka Margita Štefániková.

Čakanie

Diskusie o podobe výzvy, ako aj samotná príprava katalógov, do istej miery vyhlásenie samotných výziev odďaľuje. Pociťujú to napríklad aj predajcovia poľnohospodárskej techniky.

„Tým, že dnes už exminister Ján Mičovský sľuboval výzvu ešte v marci, z veľkej časti došlo k útlmu predaja novej techniky. Kupuje sa len to najnutnejšie. Najlepšie to dokumentujú čísla, keď sa od januára do septembra na Slovensku prihlásilo najmenej nových traktorov od roku 2014. Západná Európa pritom už dva roky po sebe vykazuje rekordné predaje. My, ako slovenskí dodávatelia techniky tento obrovský záujem o techniku v Európe pociťujeme len v tom, že dodacie doby výrobcov sú extrémne dlhé,“ povedal Peter Matejovič, prezident AGRION – Združenia dodávateľov pôdohospodárskej techniky na Slovensku.

Ministerstvo avizuje, že výzvy do konca roka vyhlási. Samotné podávanie projektov a následné vyhodnocovanie však môže zabrať ďalších niekoľko mesiacov.

Autor článku: Ivana Kaliská
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments