Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Rastlinná výroba Z domova

Ministerstvo pôdohospodárstva zatiaľ sľuby neplní. Škody len vlani presiahli 25 miliónov eur

Ministerstvo pôdohospodárstva zatiaľ sľuby neplní. Škody len vlani presiahli 25 miliónov eur
insert_photopixabay.com

Problém, o ktorom vieme roky, veľa o ňom hovoríme, avšak ktorý v praxi žiadny výraznejší posun nezaznamenáva. Aj takto možno popísať ťažkosti s premnoženou poľovnou zverou na Slovensku. Zvieratá v lesoch sčítavame a prepočítavame. Škody na poliach sa ďalej kumulujú.

„Škody spôsobené zverou boli v roku 2021 zatiaľ najvyššie za posledné tri roky. Plodiny boli poškodené na 86 805 hektároch poľnohospodárskej pôdy a celková výška nahlásených škôd dosiahla hodnotu 25 947 647 eur,“ vyjadrila sa Jana Holéciová zo Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory.

Agrokomora zosumarizovala škody v rámci vlaňajšieho monitoringu a informácie predložila aj Ministerstvu pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR.

„Premnožená poľovná zver spôsobila najväčšie škody, čo sa týka výmery, v regiónoch Levice, Veľký Krtíš, Nitra, Senica a Bratislava, v rámci plodín pri kukurici, pšenici ozimnej a repke ozimnej,“ dodala Holéciová.

Aj tu chýba systém

Škody však nahlásili všetky regionálne samosprávy naprieč celým Slovenskom. Straty na plodinách sa zvýšili najmä na jeseň a v zime, pokračovali aj počas tohto januára, a to na oziminách. Škody sú pritom podľa samotných poľnohospodárov vyššie ako číslo zachytené monitoringom.

„Máme za to, že chýba úradný nástroj na určovanie škôd, predchádzanie týmto škodám a náhrada za tieto škody. Poľnohospodári potrebujú systémové predchádzanie vysoko premnoženým stavom poľovnej zveri a účinné prostriedky na vymáhanie vznikajúcich škôd na poľnohospodárskych plodinách,“ vysvetlila Holéciová.

Komora žiada, aby sa štát problémom začal po rokoch diskusií naozaj zaoberať.

„Okrem iného odporúčame urýchlene zriadiť z pozície MPRV SR pracovnú skupinu za účasti všetkých relevantných inštitúcií podieľajúcich sa na riešení tejto širokej problematiky, za účelom zjednotenia postupov a systémového riešenia problematiky sčítavania poľovnej zveri, monitoringu a náhrady za škody vznikajúce na poľnohospodárskych plodinách vplyvom poľovnej zveri,“ uviedla Holéciová.

Škody spôsobené poľovnou zverou nie sú novou témou ani na samotnom ministerstve. Už Ján Mičovský avizoval prípravu novely zákona, ktorá sa očakávala v ďalšom roku.

„Návrh zákona je aktuálne v štádiu prípravy, do medzirezortného pripomienkového konania by mal byť predložený do konca marca 2022. V zákone budú okrem iného riešené aj škody spôsobované zverou v poľnohospodárstve a v lesnom hospodárstve,“ vyjadrilo sa tlačové oddelenie agrorezortu ešte v novembri minulého roka.

Návrh navyše označilo aj za prioritu pre tento rok.

V priebehu roku 2022 plánuje Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR predložiť do legislatívneho procesu alebo na rokovanie vlády napríklad návrh nového zákona o poľovníctve,“ uviedol rezort na prelome rokov v rámci odpovedí na naše otázky k zhodnoteniu predchádzajúceho roka a očakávaniam pre rok 2022.

Aj napriek tomu ide o plány, ktoré opäť meškajú. Návrh zatiaľ do pripomienkového konania, prinajmenšom podľa webovej stránky Slovlex, predložený nebol. Samotný legislatívny proces trvá niekoľko mesiacov, o vstupe do platnosti tak v rámci normálneho legislatívneho procesu nemožno uvažovať skôr, ako na budúci rok.

Autor článku: Ivana Kaliská
Zdroj obrázku: pixabay.com

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
2 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
realista
realista
7. apríl 2022 21:05

Dáme opäť nejaké memorandum napr. so spolkom „Slovenská vysoká zver“ a je to vybavené…..

Mikuláš Zajíček
Mikuláš Zajíček
8. apríl 2022 9:47

Včerajšie hodnotenie, ktoré konštatuje, že život človeka má hodnotu 20000 € a život medveďa 80000 €, hovorí samo za seba. Zreje treba podľa tzv. ochrancov životného prostredia chrániť zver viac, ako človeka.