Zadajte hľadaný výraz

MPRV SR Z ekonomiky

Ministerstvo plánuje vytvoriť záchranný fond

Ministerstvo plánuje vytvoriť záchranný fond
insert_phototlačový odbor Európskej únie

Slovenská republika plánuje podľa informácií štátneho tajomníka Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR Gabriela Csicsaia počas najbližších 4 rokov vytvoriť projekt ochranného a záchranného systému pre prvovýrobcov v pôdohospodárstve, ktorý vychádza najmä z poučenia z tohtoročných povodní a ostatných prírodných katastrof.

„Princípom pripravovaného projektu je vytvoriť fond, z ktorého by agrosektor mal v čase katastrof zdroje a nemusel by sa so žiadosťou o pomoc obracať na štátny rozpočet. Jednoducho, aby sme v budúcnosti mali kam siahnuť po peniaze,“ uviedol dnes v Bratislave Csicsai na konferencii o budúcich vyhliadkach slovenského poľnohospodárstva, ktorú pripravila Taliansko-slovenská obchodná komora (TSOK).

„Mal by to byť projekt s garanciou štátu, za účasti bankového sektora a, samozrejme, prvovýrobcov, ktorí by do tohto fondu prispievali za určitých vopred daných okolností. Keď by prišli katastrofy, prvovýrobcovia by z tohto fondu mohli čerpať prostriedky,“ spresnil.

Projekt záchranného fondu je podľa štátneho tajomníka „zatiaľ len vo forme hrubých náčrtov“. Informoval zároveň, že rezort pôdohospodárstva bude čoraz väčší dôraz klásť na opatrenia podporujúce predchádzanie výskytu povodní, a to formou zvýšenej ochrany lesa respektíve cez budovanie rôznych zádržných hrádzí.

Prioritami rezortu budú v najbližšom období aj projekty rozvoja vidieka.

„Projekty na podporu vidieka považujeme za kľúčové, pretože ľudí na vidieku treba udržať, čo dosiahneme tak, že im zabezpečíme jednak pracovné možnosti a jednak slušný život. To zabezpečí, aby vidiek úplne nevymrel,“ povedal Csicsai.

Vyjadril aj nádej, že spoločný európsky agrotrh bude po roku 2013 spravodlivý.

„Štartovacie čiary treba nastaviť tak, aby sme aj na Slovensku zlepšili podnikateľské prostredie v porovnaní s ostatnými krajinami EÚ,“ dodal.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: tlačový odbor Európskej únie

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments