Zadajte hľadaný výraz

Z ekonomiky Zaujímavosti

Ministerka Tomanová o možnostiach podpory poľnohospodárstva

Ministerka Tomanová o možnostiach podpory poľnohospodárstva
insert_photopoľnoinfo.sk - Ministerka Tomanová dostala od ministra pôdohospodástva malého gunára.

Počas konferencie o Podporných programoch v chove vodnej hydiny na Slovensku vystúpila aj ministerka práce, sociálnych vecí a rodiny Viera Tomanová. Tá poľnohospodárom prezentovala nástroje v oblasti služieb zamestnanosti, ktoré môžu pomôcť nie len chlebovému odvetviu.

„Keď minister Stanislav Becík prišiel s návrhom, ako pomôcť poľnohospodárstvu, hľadali sme konkrétne nástroje. Jedným z nich je podporiť predaj z dvora,“ povedala Viera Tomanová.

Pri predaji z dvora ide o príspevok na samostatnú zárobkovú činnosť v oblasti spracovania poľnohospodárskych výrobkov a obchodovania s nimi. Príspevok sa poskytuje občanovi, ktorý bol vedený v evidencii uchádzačov o zamestnanie najmenej tri mesiace.

„Po tomto období stačí potvrdenie obecného, alebo mestského úradu, že ste vedení ako samostatne hospodáriaci roľník a úrad práce, sociálnych vecí a rodiny vám bude platiť odvody do zdravotného a sociálneho poistenia,“ uviedla Viera Tomanová.

Ďalším opatrením, ktoré má pomôcť nie len poľnohospodárstvu, je príspevok pre tých, ktorí si aktívne hľadajú prácu a sú ochotní sa zamestnať aj za mzdu nižšiu ako 1,7 násobok životného minima, to znamená 304,16 eur /9163 SK/. Výška príspevku je 22 percent z priemernej mzdy zamestnanca v národnom hospodárstve. Počas prvých 12 mesiacov, v ktorých sa príspevok poskytuje, dosahuje jeho úroveň takmer 154 eur, čo je približne 4630 korún. V druhom roku sa príspevok znižuje o polovicu.

Ďalšie príspevky, ktoré ministerka na podujatí spomenula boli napríklad príspevok na cestovanie. Ten má podnietiť záujem zamestnať sa aj mimo regiónu.

Všetky tieto príspevky majú pomôcť Slovensku preklenúť zložitú situáciu, do ktorej sa dostalo svetové hospodárstvo. Ako uviedla ministerka, práve poľnohospodárstvo je nesmierne cenným odvetvím, ktoré môže pomôcť celému Slovensku.

Autor článku: Juraj Huba - poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: poľnoinfo.sk - Ministerka Tomanová dostala od ministra pôdohospodástva malého gunára.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments