Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa MPRV SR Z domova

Minister Vlčan chce skončiť vo funkcii

Minister Vlčan chce skončiť vo funkcii
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Dočasne poverený minister pôdohospodárstva Samuel Vlčan ponúkol pre medializovanú kauzu rodinnej spoločnosti Reko Recycling, ktorá má získať štátnu dotáciu 1,4 milióna eur, odstúpenie zo svojho postu. Vlčan to oznámil vo štvrtok na brífingu.

„Ak niekto má problém s tým, aby tá firma dostala dotáciu, pokiaľ som aktívnym politikom, tak z politiky definitívne odchádzam,“ povedal na tlačovej konferencii Samuel Vlčan.

Minister reagoval na včerajšie medializované informácie, že spoločnosť Reko Recycling bola úspešná so žiadosťou o nenávratný finančný príspevok z envirorezortu.

„Spoločnosť sa stala terčom predvolebnej kampane nie len opozičného Smeru, ale aj podpredsedníčky vlády Remišovej,“ myslí si poverený minister pôdohospodárstva.

Samuel Vlčan uviedol, že o požiadavke na odobratie poverenia informoval prezidentku, premiéra, aj predsedu Národnej rady SR.

“Nechávam na rozhodnutie prezidentky SR, respektíve premiéra, ako budú vo veci konať. Nechcem vyvolávať chaos, som si vedomý, že ako krajina sme v zložitej situácii. Rozumiem aj tomu, že úradnícka vláda nie je najlepším riešením. Pre mňa je ale dôležité, aby sa štrukturálne reformy, ktoré sa dosiahli na rezorte pôdohospodárstva ochránili,” uviedol Vlčan.

Poverený minister tak uprednostnil peniaze pred funkciou, ako poznamenal v otázke, počas brífingu, jeden z novinárov.

“Žiadne peniaze táto firma neobdržala a ja už určite nie. Firma pripravila kvalitný projekt na čerpanie eurofondov, aby bolo možné nakladať s komunálnym odpadom pre približne 120 tisíc obyvateľov na Žitnom ostrove,” povedal Samuel Vlčan.

Minister uviedol, že podpora spoločnosti zatiaľ nebola vyplatená. Podľa Centrálneho registra zmlúv došlo k podpísaniu zmluvy o nenávratný finančný príspevok medzi Slovenskou agentúrou životného prostredia a Reko Recycling ešte v závere minulého roka.

“Bolo by nezodpovedné nevyužiť tie eurofondy a vrátiť ich naspäť do Bruselu,” informoval Samuel Vlčan.

Koaličný partner

Na odstúpenie ministra reagoval vo vysielaní TA3 aj predseda agrovýboru Národnej rady SR Jaroslav Karahuta (Sme rodina).

“Pre mňa ako predsedu pôdohospodárskeho výboru to nie je dobrá správa, rozprával som s pánom Vlčanom, snažil som sa ho podporiť. Rozhodol sa pod vplyvom emócií a vyhodnotil situáciu tak, že končí. Mňa osobne to mrzí. Minister Vlčan urobil to, čo sme všetci očakávali – vybudoval strategický plán a to v období, keď všetky štáty už mali dokumenty pripravené,” povedal Jaroslav Karahuta.

Predseda pôdohospodárskeho výboru ďalej uviedol, že verí, že premiér vyhodnotí situáciu tak, že poverenie pani prezidentke nedá a minister Vlčan zostane až do predčasných volieb vo funkcii ministra.

Rekapitulácia

Predstavitelia opozičnej strany Smer-SD 3. mája informovali, že firma rodiny dočasne povereného ministra pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Vlčana Reko Recycling dostala v apríli od Ministerstva životného prostredia (MŽP) SR nenávratný príspevok vo výške približne 1,4 milióna eur.

“Spoločnosť Reko Recycling dostala 19. apríla 2023 nenávratný finančný príspevok z rezortu životného prostredia 1.416.000 eur. Vo výzve bolo osem žiadostí. Jedna jediná však bola úspešná, a to firma pána Vlčana,” spresnil predseda strany Robert Fico s tým, že Vlčan je v uvedenej firme konečným užívateľom výhod.

Autor článku: Juraj Huba - poľnoinfo.sk, TASR
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
2 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
Fruno
Fruno
4. máj 2023 21:34

Kto by nevymenil flek do septembra za 1,4 mil.? Ja určite. :o)  Ale musím priznať, že tu by mal skôr odísť min. Budaj alebo skôr GR SAŽP Maco, lebo ten uzavrel zmluvu o NFP s Vlčanovou firmou…, mimochodom cez Arachne ako to spomínajú, na to pred uzatvorením zmluvy museli prísť! Čiže tu… Celý komentár »

realista
realista
5. máj 2023 12:51
Odpoveď na  Fruno

na preverenie odporúčam  Útvar hodnoty za peniaze. Ten vie svojími závermi vždy pobaviť…..