Minister o roku 2010
Rok 2010 je podľa slov šéfa Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR Zsolta Simona (Most-Híd) “najzložitejším, najkomplikovanejším rokom v agrárnom sektore od nášho vstupu do EÚ”.
“Vidím to tak, že agrorezort bude stratový aj z toho dôvodu, že bolo viacero prírodných katastrof, ktoré zastihli SR. Boli to povodne a pozostatky predchádzajúcej vlády a jej nekoncepčného rozhodovania, ktoré vyvrcholia dvojnásobne. Myslím si, že strata za rok 2010 sa bude pohybovať niekde na úrovni minulého roku,” uviedol Simon.
Nekoncepčné rozhodnutia vyvrcholili podľa neho už v roku 2009, keď sa v agrárnom rezorte zaznamenala strata vo výške 103 miliónov eur.
“V roku 2010 sa k tomu pripočítajú ešte aj zlé poveternostné podmienky,” myslí si Simon.
Za hlavný úspech svojho takmer polročného pôsobenia v úrade šéfa MPRV SR považuje okrem iného aj to, že sa v tomto roku podarilo slovenským farmárom vyplatiť 89 % ich žiadostí.
“Celkovo sme vyplatili 342 miliónov eur, čo je voči nášmu plánu na úrovni 355 miliónov eur veľmi slušný výkon,” spresnil.
“Myslím si, že je taktiež úspechom, že sa SR podarilo prijať taký dokument, pod ktorý sa podpísalo 7 krajín EÚ, teda okrem nás ďalších šesť, kde máme spoločné stanovisko ako postupovať vo vzťahu k EÚ. V zmysle tohto dokumentu chceme odstrániť historický princíp vyplácania podpôr. Chceme zavedenie iných nových objektívnych kritérií, pričom by mal byť zachovaný systém tzv. jednotnej platby na plochu, s doterajším dvojpilierovým systémom Spoločnej poľnohospodárskej politiky,” zdôraznil.
“Chceme zároveň zaviesť pravidlo, aby Spoločná poľnohospodárska politika nebola len spoločnou, ale výhradnou politikou. Aby prvý pilier bol financovaný výhradne len z európskych zdrojov a druhý pilier kofinancovaný za prísne stanovených kritérií a nie tak, ako je dnes, že jedna členská krajina má spolufinancovanie na úrovni 20 % a druhá krajina na úrovni 50 %,” dodal.
Pán minister, Vaše výroky o Spoločnej poľnohospodárskej politike po roku 2013 by mali svoju váhu tak v marci tohto roku, vysloviť ich dnes, keď všetky okolité štáty majú pripravené – pozičné dokumenty – sa zdá byť prinajmenšom smiešne.
Suhlasim. Zial, amaterizmus a hlavne nekoncepcnost sucasneho vedenia ktore nepotrebuje pocitat s tym, co bude o tri roky, nepozna hranic…