Zadajte hľadaný výraz

PoľnoEÚ Z domova

Minister apeluje na premiéra aj prokurátorov. Chce vymáhať prostriedky od sporných žiadateľov

Minister apeluje na premiéra aj prokurátorov. Chce vymáhať prostriedky od sporných žiadateľov
insert_photoautor - tlačová konferencia 13. februára 2023

Transformačný a ozdravný proces v Pôdohospodárskej platobnej agentúre bol úspešne zavŕšený certifikačnou správou audítorskej spoločnosti. Napriek tomu Európska komisia stále zadržiava štvrtinu preplácaných zdrojov, ktoré smerujú do projektových podpôr. Navyše, Slovensku hrozia zo strany EK vysoké finančné sankcie. Minister pôdohospodárstva Samuel Vlčan apeluje na premiéra, ministrov spravodlivosti a vnútra, ale aj prokurátorov, aby sa rozhýbali. Hovorí o budíčku pre všetky orgány ochrany právneho štátu na Slovensku. Vraj v ich rukách je celková výška pokuty, ktorú Slovensko dostane za čerpanie prostriedkov v rokoch 2016 – 2020.

Kontrola PPA ukončená

„Som rád, že môžeme konštatovať, že ozdravný a transformačný proces v Pôdohospodárskej platobnej agentúre bol definitívne a úspešne ukončený. Jasný dôkaz úspešnosti tohto procesu je certifikačná správa nadnárodnej audítorskej spoločnosti PwC, ktorá nám doručila výsledok ich kontrolnej činnosti. Dostali sme čistý audítorský výrok bez výhrad,“ uviedol na dnešnej tlačovej konferencii Samuel Vlčan.

Šéf rezortu ozrejmil, že hodnotenie, ktoré dosiahla PPA je porovnateľné s hodnotením, ktoré dosahujú banky či poisťovne. Certifikačnou správou audítorskej spoločnosti bude oboznámená aj Európska komisia, konkrétne Generálne riaditeľstvo pre poľnohospodárstvo a rozvoj vidieka (DG AGRI).

Štvrtinové krátenie platieb pokračuje

Európska komisia od prepuknutia kauzy Dobytkár neprepláca Slovensku investičné projekty v plnej výške. V roku 2020 boli požadované platby refundované z deväťdesiatich percent. Po odhalení veľkosti korupčnej kauzy a samotnej výšky úplatkov, Európska komisia v roku 2021 prehodnocuje výšku zadržania platieb a zvyšuje ho na 25 percent. Štvrtinové krátenie dotácií pritom platí aj v súčasnosti a to napriek opakovanému ubezpečeniu zo strany generálneho riaditeľa PPA, že s Komisiou rokujú o jeho znížení.

„EÚ nám nerefunduje každé euro, ktoré poskytujeme poľnohospodárom, potravinárom alebo na rozvoj vidieka. Refunduje nám len 75 centov. Tých 25 centov zadržiava na finálnu pokutu, alebo presnejšie korekciu,“ odpovedá na otázku portálu poľnoinfo.sk Samuel Vlčan.

Aktuálne výzvy aj na vrub štátneho rozpočtu

Zadržanie prostriedkov sa dotkne aj aktuálne vyhodnocovaných investičných výziev pre poľnohospodárov a potravinárov. Jozef Kiss, generálny riaditeľ PPA, zopakoval prísľub zo záveru minulého roka, že potravinári dostanú rozhodnutia o úspešnosti v investičnej výzve do konca februára a poľnohospodári do konca marca.

„Keď PPA vyplatí úspešné projekty v opatreniach 4.1 a 4.2, čo je viac ako 500 miliónov eur, tak tento rok nedostaneme z Európskej komisie približne 100 miliónov eur, čo nám prehĺbi deficit štátneho rozpočtu,“ odpovedá na otázku portálu poľnoinfo.sk minister.

Zobrať a opätovne rozdeliť

Ide o vážny problém, ktorý si pravdepodobne minister uvedomuje aj v súvislosti so septembrovým termínom predčasných volieb. Z dočasne zadržaných prostriedkov sa veľmi ľahko môže stať trvalá korekcia. Akýkoľvek nasledovník súčasného ministra môže v budúcnosti poukázať na to, že počas vedenia rezortu Samuelom Vlčanom došlo k finančnej korekcii vo výške desiatok miliónov eur. Jedinou možnosťou, ako sa nevyplateniu podpôr vyhnúť, je získať peniaze späť od sporných žiadateľov a podľa transparentných pravidiel ich opätovne rozdeliť. K obom nadväzným krokom pritom musí dôjsť najneskôr v roku 2025, čo je dva roky po ukončení programového obdobia.

Minister: Aby sme zabrali

„Korekcia je suma zdrojov, ktoré nie len že boli nesprávne a nespravodlivo niekomu vyplatené, ale nepodarilo sa Slovensku tieto peniaze od týchto subjektov vymôcť a nemohli sme ich použiť ďalej. Pokiaľ by bolo Slovensko schopné dostatočne skoro reagovať, k udeleniu korekcie by nedošlo,“ vysvetľuje minister.

„Žiaľ, na Slovensku nie sme schopní dostatočne rýchlo podvody odhaľovať a hlavne nie sme schopní podvody efektívne trestať. Ten problém je naozaj veľký. Z toho dôvodu som 19. januára písal list nie len pánovi premiérovi Hegerovi, ministrovi vnútra, ministrovi spravodlivosti, ale aj generálnemu prokurátorovi a špeciálnemu prokurátorovi s výzvou, aby urobili všetko preto, aby sme v oblasti vymáhania podvodne poskytnutých dotácií zabrali,“ povedal Samuel Vlčan.

Sporné majú byť projekty v hodnote desiatok miliónov eur. Jozef Kiss pre poľnoinfo.sk spomína, že od jeho nastúpenia do funkcie odstúpila PPA v devätnástich prípadoch od zmluvy so žiadateľom, čo znamená následnú požiadavku na vrátenie finančných prostriedkov.  Sporná vo výzvach je najmä identifikácia podniku v ťažkostiach. Najväčšie problémy boli v minulosti zaznamenané v potravinárskej a takzvanej kamiónovej výzve.

Autor článku: Juraj Huba - poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: autor - tlačová konferencia 13. februára 2023

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
3 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
Šimon
Šimon
14. február 2023 0:37

Neplatia, nezazmluvnuju, tak jasne, ze maju cisty auditorsky vyrok, len mi tu nieco nesedi, ked maju vsetko perfektne nastavene a budu administrovat podla novych postupov, preco bude aj na nove vyzvy korekcia?

Andrej
Andrej
14. február 2023 0:51

Dobrý vtip, že február a marec ale nepovedalo sa ktorého roku…!:o) Tak keď zmobilizujú aj vrátnikov možno, už som sa zľakol, že nám páni chcú ukázať čerpanie a počet uzatvorených zmlúv od ich nástupu do rezortu…

Fero
Fero
14. február 2023 6:25

Minister aj Kiss zjavne začali byť nervózni. Prečo ⁉⁉⁉ Lebo SR má vrátiť viac ako 100 miliónov do Bruselu ❗ To sa ešte chvália, že tak perfektne robia ⁉☝ Klamú obaja a je otázkou dní a týždňov kedy ich oboch + dema Ondraša zbalia chlapci z NaKa ❗ Tlačová beseda… Celý komentár »