Zadajte hľadaný výraz

MPRV SR Z domova

Mičovský: Predaj slovenských potravín by mohli podporiť odbytové centrá

billa
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Rast podielu slovenských potravín v obchodných reťazcoch na Slovensku by mohli podporiť odbytové centrá. Uviedol to vo štvrtok v Bratislave minister pôdohospodárstva Ján Mičovský (OĽaNO) pri spustení projektu podpory predaja slovenských potravín „Doba slovenská“ v reťazci Billa. Podujatia sa zúčastnil aj predseda Výboru Národnej rady (NR) SR pre pôdohospodárstvo a životné prostredie Jaroslav Karahuta (Sme rodina).

Obchodné reťazce podľa Mičovského požadujú od slovenských výrobcov pomerne významné objemy potravín.

„Naši producenti kvalitných produktov z poľa a z maštalí však mnohokrát nevedia dodať konkrétne množstvo, ktoré si obchodný reťazec predstavuje. Veľkú úlohu vidím v tom, aby sme na ministerstve podporili a vytvárali nákupné alebo odbytové strediská, ktoré musia vedieť zhromaždiť požadovaný tovar a v primeraných dávkach ho reťazcom predať,“ priblížil.

„Uznávam, že nákupcovia reťazcov nemôžu tovar nakupovať po balíčkoch, po škatuľkách, ale potrebujú pre svoje obchodné siete pomerne veľké množstvá tovaru. Toto je jedna veľmi dôležitá úloha, aby sme vedeli odbytové strediská oživiť, pretože tie nám nefungujú,“ upozornil minister.

Projekt na podporu predaja slovenských potravín považuje za dobrú myšlienku.

„Je to myšlienka tvorivá, oceňujem ju a som presvedčený, že v tom okamihu, keď sa zákazník rozhoduje kúpiť-nekúpiť, zablysne mu v hlave svetielko a kúpi si slovenský výrobok, a to aj za cenu, ktorá je možno o pár centov vyššia ako u ostatných výrobkov,“ dodal Mičovský.

Podľa Karahutu je smutné, že Slovensko má asi len 40-percentnú sebestačnosť v potravinách a dováža napríklad aj ovocie a zeleninu mierneho klimatického pásma.

„V Národnej rade pripravujeme celú radu legislatívnych opatrení na to, aby sme zjednodušili a zlepšili život našim producentom. Pred niekoľkými dňami sme prišli s novou iniciatívou, ktorou je inštitút sezónnych prác. Prvýkrát v histórii ponúkame našim pestovateľom a chovateľom možnosť zamestnávať ľudí bez zvýšených mzdových nákladov,“ dodal predseda agrovýboru.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
5 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
Robert Dohál
Robert Dohál
19. jún 2020 16:59

Nemožem uveriť. Majiteľovi REWE z Nemecka sa muselo niečo stať, keď mu zrazu záleží na tomˇ, aby v slovenkej BILLA-e, ktorá mu patrí, bolo viac slovenkých výrobkov. Veď nedávno som chcel kúpiť maso a senická billa mala: všetko bravčové zo Španielska, všetko hovadzie z Rumunska a všetku hydinu z Maďarska… Celý komentár »

Robert Dohál
Robert Dohál
20. jún 2020 18:47

Takže včera večer v senickej bille: Hvadzie všetko z Holandska, bravčové zo Španielska a Slovenská farma Dun. Streda. Poznáte tú firmu niekto ? Nie je to v SR len balené ? Morčacie slovenské a maďarské. Kurčatá a sliepky maďarské, Slovenská farma a Hyza. To je čerstvá nie mrazená. Ale takisto… Celý komentár »

realista
realista
21. jún 2020 10:37
Odpoveď na  Robert Dohál

Slovenská farma Dun. Streda- Istromeat ? – čo ja viem mala by tam byť porážka…..ináč súhlas PR ….za čie peniaze ?

Robert Dohál
Robert Dohál
20. jún 2020 18:56

A ešte jedna vec ma napadla. Dúfam že vláda nevyhandlovala s reťazcami tie tabule s dobou slovenskou za zrušenie zákona o neprimeraných podmienkach. To by bol namojveru krásny začiatok ku tomu zvyšovaniu slovenských výrobkov v obchodoch

DL
DL
21. jún 2020 11:58

Inak nemali sme tu už jeden reťazec, ktorý hovoril o tom, že to robí z lásky ku Slovensku či niečo v tom zmysle? Nemali sme tu reťazec, že mal akože pult so Slovenskými výrobkami a pán poslanec poľnovýboru to vyvrátil ako potravinový kritik? Bol by som rád aby sa myšlienka… Celý komentár »