Zadajte hľadaný výraz

Lesníctvo Z domova

Mičovský: Do slovenských lesov potrebujeme viac koní

Mičovský: Do slovenských lesov potrebujeme viac koní
insert_photoTASR

Do slovenských lesov potrebujeme viac koní, pretože si to vyžaduje šetrné, prírode blízke hospodárenie. Uviedol to minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Ján Mičovský (OĽaNO) pri piatkovej návšteve Strediska chovu koní (SCHK) štátneho podniku Lesy SR v Dobšinej v Rožňavskom okrese.

„Dnešný človek si zvykol počítať konské sily pod kapotou. Myslím, že sa budeme musieť vrátiť k inému spôsobu, k rátaniu konských síl v našich lesoch. Verím, že k tomu prispeje aj obdobie, ktoré práve prežívame,“ povedal minister.

Podotkol tiež, že bude potrebné dať viac peňazí nielen do podpory tohto chovu, ale aj lepšie zaplatiť ľudí, ktorí s koňmi v našich lesoch pracujú a budú pracovať.

„Je to ťažká práca na sedem dní v týždni. Musíme preto podporiť aj stredné školstvo. Aby sme ukázali mladým ľuďom, že táto práca je krásna a že ich dokážeme oceniť,“ podčiarkol Mičovský.

Podľa slov výkonného riaditeľa Zväzu chovateľov koní na Slovensku Františka Grácza sa stredné školy, ktoré majú vychovávať ošetrovateľov či furmanov, venujú práci s chladnokrvnými plemenami okrajovo.

„Cítime tu dlh voči norikovi muránskeho typu. Pevne preto verím, že aj proces duálneho vzdelávania zareaguje na potrebu chovu chladnokrvných koní na Slovensku,“ zdôraznil Grácz.

Ako pokračoval vedúci SCHK Vladimír Šmelko, do dnešného dňa odchovali celkovo 3893 koní.

„Venujeme sa nielen ich zdravotnej starostlivosti, ale aj výchove a tréningu. Naše noriky sú unikátne tým, že sú väčšinu roka vo voľnej prírode. Aj vďaka tomu je o ne značný záujem,“ vysvetlil.

Chov norika muránskeho bol založený v roku 1950 na Muránskej planine. Ako šľachtiteľský chov bol uznaný v roku 1995. Od roku 1997 je chráneným chovom a génovou rezervou norika muránskeho.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: TASR

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
10 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
DoesntMatter
DoesntMatter
22. máj 2020 21:51

Kua, jeho problemy na moju hlavu. Sucho jak prasa, ovocie v prdeli, vino v pivnici, bravcove zadarmo, mlieko pojde dolu potokom… ale toto je zasadna vec, ktoru treba teraz okamzite riesit. Ked sa dedoles nezobudi, moze snivat dalej, ale uz nebude o com.

realista
realista
22. máj 2020 22:16

Namiesto komentára :

https://www.youtube.com/watch?v=BN-34JfUrHY

odporúčaná ekologická ťažba…..

realista
realista
22. máj 2020 22:18
Odpoveď na  realista

konkrétne od 3:10 min….

Realist
Realist
23. máj 2020 7:54

Telenovela ale cista k tomuto cloveku uz nemam slov .Kohut

Realist
Realist
23. máj 2020 13:04

To je pan Huba po chorvatsky myslene

Realist
Realist
23. máj 2020 13:30

Tym Kohutom som myslel hydinu nie cloveka ospravedlnujem sa ak sa to niekoho dotklo

DoesntMatter
DoesntMatter
24. máj 2020 23:03

Predvcerom som to tu pisal:
https://polnoinfo.sk/ocenovani-slovenski-vinari-kricia-o-pomoc-ministerstvo-je-vsak-hluche/

To je len zaciatok. Zabudnite na navrat do 19. storocia, rieste 21. storocie, zijeme dnes.

SHR
SHR
25. máj 2020 9:13

Možno nezapadne do témy ale nedá mi pokoj neosloviť kompetentných vo veci chovu ošípaných u drobnochovateľov. Tisíce majú problémy so zabezpečením prasiatok na výkrm, na vlastnú spotrebu. Dôvodom je zákaz chovu prasníc ktorý nie sú licentované, ktoré boli predtým z vlastného chovu. Plemenné prasničky nedá kúpiť nikde, ani prasatá, tak… Celý komentár »

Sesto666
Sesto666
25. máj 2020 9:55

Je to romantik, ten minister.

ovšaník
ovšaník
25. máj 2020 10:31

Z kaluže do trasoviska. Myslím že každý poctivý farmár čakal na pozitívnu zmenu po voľbách na spravodlivosť ktorou sa nové strany tak radi oháňajú ,žiaľ v prípade poľnohospodárstva sa deje čosi neskutočné. Nedá sa predsa vidieť len čierno bielo, podľa nového ministra sú farmy lén veľké alebo malé pričom malé… Celý komentár »