Zadajte hľadaný výraz

Branding Ematech 2020-07 LEFT
Branding Ematech 2020-07 RIGHT
Branding Ematech 2020-07 TOP
Lesníctvo Z domova

Mičovský: Do slovenských lesov potrebujeme viac koní

Mičovský: Do slovenských lesov potrebujeme viac koní

Do slovenských lesov potrebujeme viac koní, pretože si to vyžaduje šetrné, prírode blízke hospodárenie. Uviedol to minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Ján Mičovský (OĽaNO) pri piatkovej návšteve Strediska chovu koní (SCHK) štátneho podniku Lesy SR v Dobšinej v Rožňavskom okrese.

„Dnešný človek si zvykol počítať konské sily pod kapotou. Myslím, že sa budeme musieť vrátiť k inému spôsobu, k rátaniu konských síl v našich lesoch. Verím, že k tomu prispeje aj obdobie, ktoré práve prežívame,“ povedal minister.

Podotkol tiež, že bude potrebné dať viac peňazí nielen do podpory tohto chovu, ale aj lepšie zaplatiť ľudí, ktorí s koňmi v našich lesoch pracujú a budú pracovať.

„Je to ťažká práca na sedem dní v týždni. Musíme preto podporiť aj stredné školstvo. Aby sme ukázali mladým ľuďom, že táto práca je krásna a že ich dokážeme oceniť,“ podčiarkol Mičovský.

Podľa slov výkonného riaditeľa Zväzu chovateľov koní na Slovensku Františka Grácza sa stredné školy, ktoré majú vychovávať ošetrovateľov či furmanov, venujú práci s chladnokrvnými plemenami okrajovo.

„Cítime tu dlh voči norikovi muránskeho typu. Pevne preto verím, že aj proces duálneho vzdelávania zareaguje na potrebu chovu chladnokrvných koní na Slovensku,“ zdôraznil Grácz.

Ako pokračoval vedúci SCHK Vladimír Šmelko, do dnešného dňa odchovali celkovo 3893 koní.

„Venujeme sa nielen ich zdravotnej starostlivosti, ale aj výchove a tréningu. Naše noriky sú unikátne tým, že sú väčšinu roka vo voľnej prírode. Aj vďaka tomu je o ne značný záujem,“ vysvetlil.

Chov norika muránskeho bol založený v roku 1950 na Muránskej planine. Ako šľachtiteľský chov bol uznaný v roku 1995. Od roku 1997 je chráneným chovom a génovou rezervou norika muránskeho.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: TASR

Odber nových článkov na e-mail

Máte záujem stať sa pravidelným odoberateľom článkov z portálu poľnoinfo.sk? 1572 čitateľov od nás dostáva čerstvé informácie priamo na email každé ráno. Nečakajte a pridajte sa k nim aj vy.

10 komentárov

 1. DoesntMatter
  22. mája 2020

  Kua, jeho problemy na moju hlavu. Sucho jak prasa, ovocie v prdeli, vino v pivnici, bravcove zadarmo, mlieko pojde dolu potokom… ale toto je zasadna vec, ktoru treba teraz okamzite riesit. Ked sa dedoles nezobudi, moze snivat dalej, ale uz nebude o com.

  Odpovedať
 2. realista
  22. mája 2020

  Namiesto komentára :

  https://www.youtube.com/watch?v=BN-34JfUrHY

  odporúčaná ekologická ťažba…..

  Odpovedať
  1. realista
   22. mája 2020

   konkrétne od 3:10 min….

 3. Realist
  23. mája 2020

  Telenovela ale cista k tomuto cloveku uz nemam slov .Kohut

  Odpovedať
 4. Realist
  23. mája 2020

  To je pan Huba po chorvatsky myslene

  Odpovedať
 5. Realist
  23. mája 2020

  Tym Kohutom som myslel hydinu nie cloveka ospravedlnujem sa ak sa to niekoho dotklo

  Odpovedať
 6. DoesntMatter
  24. mája 2020

  Predvcerom som to tu pisal:
  https://polnoinfo.sk/ocenovani-slovenski-vinari-kricia-o-pomoc-ministerstvo-je-vsak-hluche/

  To je len zaciatok. Zabudnite na navrat do 19. storocia, rieste 21. storocie, zijeme dnes.

  Odpovedať
 7. SHR
  25. mája 2020

  Možno nezapadne do témy ale nedá mi pokoj neosloviť kompetentných vo veci chovu ošípaných u drobnochovateľov. Tisíce majú problémy so zabezpečením prasiatok na výkrm, na vlastnú spotrebu. Dôvodom je zákaz chovu prasníc ktorý nie sú licentované, ktoré boli predtým z vlastného chovu. Plemenné prasničky nedá kúpiť nikde, ani prasatá, tak zostane všetko robiť na čierno, nezákonne. Neviem prečo sú také prísné pravidlá pri reprodukcii ošípaných pre drobnochovateľov, kedˇ neprodukujú jedincov na další chov, iba na výkrm. Napr. u hovädzieho dobytka a u oviec stačí aby bol plemenník licentovaný, kravy a bahnice očíslované a vedené centrálnej evidencii. Dúfam že aj na tento problém príde rozumné riešenie….

  Odpovedať
 8. Sesto666
  25. mája 2020

  Je to romantik, ten minister.

  Odpovedať
 9. ovšaník
  25. mája 2020

  Z kaluže do trasoviska.
  Myslím že každý poctivý farmár čakal na pozitívnu zmenu po voľbách na spravodlivosť ktorou sa nové strany tak radi oháňajú ,žiaľ v prípade poľnohospodárstva sa deje čosi neskutočné. Nedá sa predsa vidieť len čierno bielo, podľa nového ministra sú farmy lén veľké alebo malé pričom malé sú dobré a veľké zle. A čo je vlastne malé a čo je veľké?
  Niektorý malý farmári sa správajú tak ako poľno baróni a naopak .Ministerstvo ktoré má zlaďovať
  ich podnikanie však nadržiava raz jedným a raz druhým, dnes sú v móde malý. Ale čo s tým stredom ktorý sa potáca a tvorí s vypätím všetkých síl , čo s ľuďmi ktorý prišli o majetok pri kolektivizácií a druhýkrát oň prichádzajú pri likvidácii družstiev
  a v oboch prípadoch za aktívnej pomoci štátu. To je to šedé ktoré nechce nikto z kompetentných vidieť.
  Súhlasím s názormi, že na jednotlivé podniky treba pozerať cez ich produkciu , zamestnanosť, prístup k životnému prostrediu v daných podmienkach a nie cez výmeru a vek.
  Proste čierno biele videnie škodi .Pan minister je lesák a verím že dobrý ale žiaľ poľnohospodárstvu nerozumie, čo je však zlé že si nedá poradiť a nevedie konštruktívny dialóg s odborníkmi . S funkciou dostal aj rozum čo je dosť typické pre politikov, čo som však po týchto voľbách tak skoro nečakal.
  Ja byť ministrom tak by som tlačil pestovanie dubov v tatrách a chov kamzíkov pri Galante . Duby totiž lepšie odolávajú vetru a kamzíky tvoria vyššiu pridanú hodnotu.

  Odpovedať

Komentujte

Všetky polia sú povinné. Vaša emailová adresa nebude zverejnená a slúži iba ako ochrana pred spamom. Ak sa váš komentár v článku nezobrazí ihneď po jeho odoslaní, zachytila ho automatická antispamová ochrana. V tom prípade nás prosím kontaktujte a my daný komentár dohľadáme a manuálne schválime.