Zadajte hľadaný výraz

Z domova Zaujímavosti

Mičovského návrh na redistributívnu platbu kritizuje Hlas-SD aj Sme rodina

Mičovského návrh na redistributívnu platbu kritizuje Hlas-SD aj Sme rodina
insert_photoTASR - Jaroslav Karahuta

Zámer ministerstva pôdohospodárstva vyčleniť časť prostriedkov určených na priame platby, rovnomerne ich rozdeliť všetkým poľnohospodárom a podporiť tak najmä malých farmárov, odmietlo okrem mimoparlamentnej strany Hlas-SD aj koaličné hnutie Sme rodina. Redistributívnu platbu by hnutie chcelo odložiť najlepšie až na nové programové obdobie eurofondov. Minister pôdohospodárstva Ján Mičovský (OĽANO) potvrdil možnosť zavedenia tejto platby na piatkovej tlačovej konferencii.

„Chceme podporiť malých farmárov a prvýkrát urobíme platbu, ktorá sa nazýva redistributívna. To znamená, že na prvé hektáre, nemáme to ešte presne stanovené, ale pravidlá EÚ umožnia až 28 hektárov, presunúť na tieto hektáre zvýšenú platbu,“ povedal Mičovský. Výšku platby však zatiaľ nespresnil.

Poslanec Národnej rady SR Jaroslav Karahuta (Sme rodina) upozornil, že hnutie súhlasí s podporou malých farmárov a so stropovaním priamych platieb na plochu, no odmieta, aby sa takéto zmeny vykonali bez prípravy a počas roka.

„Náš nesúhlasný postoj je v tom, že počas toho roku, kedy sú nastavené všetky procesy, to znamená, že poľnohospodári sú v hospodárskom roku, za pár mesiacov bude žatva, sa im zrazu zoberie významná časť peňazí,“ povedal Karahuta.

Poslanec požiadal veľkých farmárov, aby upustili od prípadných protestov. Otázku chce napriek tomu, že spadá pod ministerstvo pôdohospodárstva, otvoriť v koalícii.

„Urobíme všetko preto, aby inštitút redistributívnej platby bol zavedený, avšak nie v tomto roku. Z nášho pohľadu je ideálne, aby bol zavedený až v novom programovacom období,“ dodal Karahuta.

Redistributívnu platbu odmietla aj strana Hlas–SD expremiéra Petra Pellegriniho. Poslanec Róbert Puci (nezaradený) tvrdí, že rozhodnutie bolo urobené „bez akýchkoľvek konzultácií s odborníkmi či poľnohospodármi“.

„Minister Ján Mičovský znova navrhuje nepochopiteľné zmeny, ktoré s nikým nekonzultoval. OĽANO už svojou nekompetentnou a sebastrednou politikou vážne ohrozuje celé slovenské poľnohospodárstvo a potravinovú sebestačnosť Slovenska,“ tvrdí Puci.

Hlas–SD vyzval Mičovského, aby zavedenie redistributívnej platby pre roky 2021 a 2022 zastavil.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: TASR - Jaroslav Karahuta

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
18 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
Agrisato
Agrisato
29. január 2021 20:25

Tohto pána sme chceli za ministra… No dve ,,kliky“ tomu zabránili ! Škoda.

tokaj
tokaj
29. január 2021 22:13
Odpoveď na  Agrisato

a Jahnátka by ste nechceli ?? To bol superman pre komorákov, nebolo projektu, ktorý by s dohodnutým všimným neprešiel… a system šlapal až do nedávna, kým Kožucha nezašili. Čo teraz vari chcete vyplakávať za starými časmi ?

DL
DL
30. január 2021 14:11

Dá sa súhlasiť s tým, že meniť pravidlá počas hry nie fér. Len sa chcem opýtať kde pán Karahuta berie istotu, že táto vláda, resp. pán minister tu bude aj v roku 2023, resp. pán Karahuta bude mať možnosť to ovplyvniť. Čo ak bude stropovanie dobrovoľné, čo ak tu bude… Celý komentár »

Jaroslav Karahuta
Jaroslav Karahuta
31. január 2021 8:52
Odpoveď na  DL

Pravidlá pre obdobie 2021-2027, ktoré začnú platiť od 1.1.2023 nastavuje na 7 rokov táto vláda. A my sme sa v PRV zaviazali, že zavedieme povinné stropovanie. Nie je dôležité, či bude Karahuta v NR SR v budúcom volebnom období. Tá budúcnosť sa nastavuje v tomto roku. A meniť systém podpôr… Celý komentár »

G.S.
G.S.
1. február 2021 17:27
Odpoveď na  DL

Pán Karahuta – Stropovanie ste zaviedli. Skvelé. Od 500000. Na smiech. Rovnako aj redistributívnu platbu budete torpédovať? Radšej zabezpečte riadnu definíciu aktívného farmára, aby nešli peniaze mulčovačom. Osobne pochybujem, že bude taký pokles u veľkých. Jedine ak by minister chcel takto nenápadne ich obtiahnúť o peniaze. Lebo u malých pri… Celý komentár »

G.S.
G.S.
1. február 2021 17:35
Odpoveď na  DL

A ešte doplním. 7 rokov nezačína v roku 2023 ale v roku 2021. Preto mali byť pravidlá pripravené už v roku 2020 . Aspoň nejaké zásady a teraz ste to už mali práve rozpracovávať do podrobnosti. A tam práve takáto vec ako je stropovanie(skutočné a nie fiktívne) a redistributívna platba… Celý komentár »

GJ
GJ
4. február 2021 13:20
Odpoveď na  DL

G.S., Tiež som sa dobre pobavil na vyjadreniach p.Karahutu. Sme za to, ale nech to príde až po nás. Dovtedy by sa zase mal nájsť niekto nejaký spôsob alebo dôvod, aby k tomu nedošlo. Však? Mal by som jednu radu. Zadarmo. Na prvých 28 ha zvýšiť platbu o 0,05 €.… Celý komentár »

Nohavica
Nohavica
4. február 2021 8:52

…myslel som si, že najväčší problém malých farmárov je sťažený prístup k pôde…sami to viackrát deklarovali…v tom sa však neurobilo doteraz ani mäkké „F“…zato sa idú prerozdeľovať prachy…iste, to je to najjednoduchšie…s cudzími peniazmi vie manipulovať každý…ale vymyslieť dobré a trvalé riešenie problému…to už treba niečomu aj rozumieť, všakže ?…

Juraj
Juraj
4. február 2021 9:22
Odpoveď na  Nohavica

Pre pána Nohavicu. Je to problém to je pravda a riešenie na tento problém existuje len sa musia na ministerstve rozhodnúť co vlastne chcú ci chcú jedno alebo druhé. Pánovi Feckovi som v Decembri navrhol krásny model riešenia tejto problematiky. Volal mi následne cca 1 hodinu a model sa mu… Celý komentár »

Ja L.
Ja L.
4. február 2021 12:33
Odpoveď na  Nohavica

Dobrý deň pán Juraj
Ak by ste verejne napísali váš navrhovaný model, možno aj my by sme boli múdrejší.

Juraj
Juraj
4. február 2021 13:02

Odpoveď pre Ja L. Veľmi rad vám ho predstavím, len žiaľ na svete sa robí veľa krát CTRL+C a následne CTRL+ V. Preto si svoje autorské práva chrániť a predám môj model slovenskému národu a hospodarovi. Lebo minulosť nam žiaľ ukázala ako sa v projektoch zmení . Na čiarku a… Celý komentár »

starý gazda
starý gazda
4. február 2021 18:26

pan Juraj ked ste vaš plan zverili do ruk pana Fecka tak naozaj možte byt isty o autorske prava nedojdete nik sa ho nedozvie on ma svoj rozum vaš nepotrebuje ma to už davno premyslene a je o svojom riešeni hlboko presvedčeny len mi je luto že ten svoj plan… Celý komentár »

Nohavica
Nohavica
4. február 2021 18:47
Odpoveď na  starý gazda

…vy dvaja ste celkom zábavní…ja teda nečakám, že nám tu Juraj zvestuje nejaké múdrosti, ale ak to zaujalo Fecka, mali by sme byť na pozore…nie Juraj ale Fecko je platený z našich peňazí, napriek tomu už 10 mesiacov márne čakám, že sa dozviem niečo zmysluplné…

Juraj
Juraj
4. február 2021 19:22
Odpoveď na  starý gazda

Pre starý gazda. Hmm kde začať aby som vám to objasnil. Viete čo je krásne na digitálnom svete? Asi to ze ak si ju zálohujete viete ju mať na záložných zdrojoch po celom svete je tam zaznamenaná časová pečiatka ktorá sa oklamať veľmi nedá. Mail funguje podobne mate odosielateľa a… Celý komentár »

Juraj
Juraj
4. február 2021 19:30

Pre pána Nohavicu. Ďakujem pekne ste to napísali nie ja som platený s našich daní ale Pan Fecko. Ja som len obyčajný človek oni majú možnosť meniť je na nich ako sa k tomu postavia. Veľmi veľa ludi vie kritizovať ale ponúknuť riešenie….. tak takých je malo. Ale je to… Celý komentár »

Nohavica
Nohavica
5. február 2021 12:44
Odpoveď na  Juraj

…je pravda, že veľa ľudí len kritizuje, ale to je predsa normálne…na druhej strane menšia, ale stále dostatočná množina ľudí ponúka riešenia, no nikto ich nepočúva…a na „našom“ ministerstve to platí zvlášť…často riešenia doslova ležia na Dobrovičovej na stole…a niet toho kto by sa ich chopil, zmenšil ich do riešiteľných… Celý komentár »

Juraj
Juraj
4. február 2021 19:42

Vseobecne Mozno je na zamyslenie prečo sme voči veľa ľuďom zaujatý. Ak keď ma niekto dobrý nápad a myslienku spoločnosť a media ho zničia začnú sa sprtat vo všetkom aby toho človeka zdiskretizovali len preto aby mali vyššiu čitateľnosť. Media vlastnia už taky ľudia ktorý rozhodujú co budeme čítať. Ja… Celý komentár »

Nohavica
Nohavica
5. február 2021 12:55
Odpoveď na  Juraj

…my sa možno pohybujeme dopredu v čase a v technologickom pokroku, ale inak ideme myslením späť do stredoveku a to sa mi zdá, že tých stredovekých ľudí urážam…nech mi to odpustia…