Zadajte hľadaný výraz

MPRV SR Z domova

Matečná: Zrealizovali sme desiatky krokov v prospech roľníkov

Matečná: Zrealizovali sme desiatky krokov v prospech roľníkov
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Za dva roky sme zrealizovali desiatky konkrétnych krokov v prospech poľnohospodárov, uviedla ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Gabriela Matečná (nominantka SNS) v reakcii na štvrtkovú tlačovú besedu hnutia Sme rodina-Boris Kollár, počas ktorej ju kritizovalo. TASR o tom informovalo Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR.

Podľa Matečnej ide o ochranu spotrebiteľov pred potravinovými škandálmi, zvyšovanie transparentnosti v prideľovaní dotácií, boj za posilnenie postavenia poľnohospodárov aj na európskej úrovni a urobenie poriadku s nájmami pôdy. 

Agrorezort uvádza, že v čase tlačovej konferencie ministerka diskutovala na valnom zhromaždení Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory.

“Chápeme, že je ľahké kritizovať pred televíznymi kamerami, ale slovenskí farmári by oveľa viac ocenili, aby opoziční lídri prišli medzi nich a podrobili svoje návrhy odbornej oponentúre,” konštatuje a dodáva, že roky nebolo poľnohospodárstvo pre spoločnosť a vládu prioritou a vedenie rezortu sa to rozhodlo zmeniť.

Ministerstvo plánuje predstaviť riešenia, ktoré sa týkajú zverejňovania nájomných zmlúv, sceľovania pôdy, zlepšenia kontrol prideľovania dotácií aj informovania verejnosti. Prioritou na rok 2018 je pripraviť projekt Zelená nafta, čo bude po dlhom čase systémová pomoc poľnohospodárom v prvovýrobe.

Cieľom je posilniť postavenie poľnohospodárov, zvýšenie podielu slovenských potravín na pultoch, ochrana spotrebiteľa, ale aj spravodlivejšia spoločná poľnohospodárska politika Európskej únie. Uvítame každý konštruktívny návrh od poľnohospodárov, politikov aj verejnosti, vrátane opozičných parlamentných subjektov, uzatvára agrorezort.

Hnutie Smer rodina vyčítalo ministerke nekoncepčnú prácu, nedostatočnú podporu mladých poľnohospodárov či neplnenie programového vyhlásenia vlády SR. Podľa názoru jeho predstaviteľov je potravinová sebestačnosť Slovenska na nízkej úrovni a pokračuje kríza v rezorte.

Expert hnutia pre pôdohospodárstvo Jaroslav Karahuta upozornil, že ministerka nepredložila zatiaľ koncepčný materiál rozvoja rezortu a stratégiu, napriek tomu, že kríza v agrosektore sa prehlbuje.

“Pani ministerka neplní ani programové vyhlásenie vlády, kde ako ministerka si dala záväzok podporiť dlhodobé koncepčné riešenie zvýšenia potravinovej bezpečnosti a zvýšenie podielu na trhu slovenských výrobkov z domácich surovín,” povedal a dodal, že nezaviedla napríklad funkčný poistný systém so spoluúčasťou štátu či nepodporila mladých farmárov.

V súvislosti s financiami z Európskej únie Karahuta uviedol, že SR čerpá 0,9 % z celkových podpôr, ale na produkcii sa podieľa 0,5 % a na pridanej hodnote 0,3 %.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Nasledujúci článok
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
2 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
Ale ale
Ale ale
3. máj 2018 22:55

Desiatky krokov? A tie kroky, to počítate asi aj to, keď ste tú kapustu pred kamerou deptali? Či?

A.k.
A.k.
5. máj 2018 13:46

Pekne ste nás oklamali so zelenou naftou. To chcete celý rok 2018 pripravovať pravidlá poskytnutia? Robíte si z poľnohospodárov bláznov. Tak ako aj p. Danko pred voľbami nadával na neschopnosť Fica a po voľbách sa s ním spojil. Len nám prosím netvrďte, že nie sú finančné prostriedky. Množstvo poľnohospodárskych podnikov,… Celý komentár »