Mäsiari aj pekári odmietajú zmeny vo voľných živnostiach

Zmeny v živnostenskom podnikaní, o ktorých by na aktuálnej schôdzi Národnej rady mali rokovať poslanci, odmietajú zástupcovia mäsiarskeho aj pekárskeho sektora. Návrh na zmenu zákona číslo 455/1991 o živnostenskom podnikaní na rokovanie parlamentu predložili poslanci za SaS – Marián Viskupič a Jana Bittó Cigániková.
„Cieľom návrhu je zjednodušenie živnostenského podnikania. Návrh vypúšťa niektoré živnosti spomedzi okruhu remeselných živností (tým pádom sa automaticky stanú voľnými živnosťami) a tiež skracuje požadovanú dĺžku praxe pre vydanie živnostenského oprávnenia pri vybraných živnostiach,“ argumentujú predkladatelia v dôvodovej správe k návrhu.
Práve vypustenie viazaných živností sa zo strany zástupcov vybraných potravinárskych odvetví stretlo s kritikou a odmietnutím.
„Slovenský zväz spracovateľov mäsa ako profesijná organizácia zásadne nesúhlasí so zaradením mäsiarstva medzi voľné živnosti. Takáto zmena v zákone by vplyvom neznalosti a neodbornej manipulácie pri spracovaní mäsa a mäsových výrobkov mohla mať negatívne následky na zdravie spotrebiteľov,“ vyjadrila sa Eva Forrai, výkonná riaditeľka Slovenského zväzu spracovateľov mäsa.
Podobné argumenty znejú aj zo strany pekárov.
„Zrušenie remeselných živností v oblastiach výroby chleba, pečiva, zákuskov, mliečnych a mäsových výrobkov ohrozuje slovenských konzumentov a úplne ničí bezpečnosť a vysoké renomé slovenských potravín,“ uviedol Milan Lapšanský, predseda predstavenstva Slovenského zväzu pekárov, cukrárov a cestovinárov.
Pohľad predkladateľov
Samotní predkladatelia zákona zas argumentujú, že zmeny prinesú zvýšenie konkurencie, nižšiu reguláciu, zníženie byrokratickej záťaže a podporu podnikateľského prostredia v čase konsolidácie.
„Prílišnú reguláciu živností v Slovenskej republike potvrdzuje aj komparácia so susednou, geograficky, jazykovo, historicky a ekonomicky najbližšou, Českou republikou. V živnostenskom zákone je vymedzené veľké množstvo viazaných živností. Podľa slovenského živnostenského zákona v aktuálnom znení existuje 35 remeselných živností a 99 viazaných živností. V susednej Českej republike existuje síce 41 remeselných živností, ale len 33 viazaných živností a 21 koncesovaných živností – tie slovenská právna úprava od 1. 6. 2010 nepozná,“ argumentujú Marián Viskupič a Jana Bittó Cigániková v dôvodovej správe k návrhu.
Okrem mäsiarstva a výroby pekárskych a cukrárskych výrobkov argumentujú aj za vypustenie ďalších viazaných živností. V rámci agropotravinárstva ide o výrobu mliečnych výrobkov a výrobu piva a sladu, rovnako tiež o pohostinskú činnosť a výrobu hotových jedál určených na priamu spotrebu mimo prevádzkových priestorov. V rámci iných oblastí je to kamenárstvo, stolárstvo, podlahárstvo, pánske, dámske a detské kaderníctvo, manikúra a pedikúra.
Trvajú na odbornej spôsobilosti
Zástupcovia potravinárskeho sektora požadujú zachovanie remeselných živností ako garancie odborných znalostí pri spracovaní mäsa a výrobe pečiva a cukrárskych výrobkov.
„Mäsiarstvo je vysoko odborná profesia, ktorá zahŕňa širokú škálu vysoko odborných činností od usmrcovania domácich kopytníkov, cez spracovanie ich mäsa až po výrobu mäsových výrobkov, preto jej zaradenie medzi remeselné činnosti má svoje opodstatnenie. Z pohľadu bezpečnosti potravín je zároveň mäsiarstvo činnosťou, ktorá sa zaoberá spracovaním mäsa ako vysoko mikrobiologicky citlivej suroviny, ktorá si vyžaduje odborné znalosti z pohľadu bezpečnosti a hygieny potravín, ako aj technológie ich spracovania,“ uviedla Eva Forrai, výkonná riaditeľka Slovenského zväzu spracovateľov mäsa.
Slovenský zväz pekárov, cukrárov a cestovinárov sa už listom obrátil aj na poslancov parlamentu, aby návrh odmietli.
„Ak by mohol chlieb, pečivo, zákusky, mliečne či mäsové výrobky vyrábať ktokoľvek bez nevyhnutnej kvalifikácie a praxe, k spotrebiteľom by putovali zdravie ohrozujúce potraviny. Treba si pritom uvedomiť, že takéto potraviny by sa dostávali nielen k individuálnym spotrebiteľom, ale aj do zariadení verejného stravovania – od pôrodníc, škôlok, škôl, cez reštaurácie, nemocnice až po domovy dôchodcov. Takýto hazard so zdravím slovenských spotrebiteľov a prakticky zničenie jedného z najefektívnejších európskych systémov výroby bezpečných potravín považujeme za neakceptovateľný,“ dodal Milan Lapšanský, predseda predstavenstva Slovenského zväzu pekárov, cukrárov a cestovinárov.
V rámci aktuálnej schôdze parlamentu je návrh zmien v živnostenskom podnikaní zaradený ako 62. bod programu. Nakoľko ide o návrh z radov opozičných poslancov, dá sa očakávať jeho neschválenie.