Zadajte hľadaný výraz

Z domova Zaujímavosti

Letom sa problémy ovocinárov nekončia

Letom sa problémy ovocinárov nekončia
insert_photoarchív poľnoinfo.sk - Pavol Vagaský, ovocinár z východného Slovenska

Sucho a nedostatok zrážok, prudké lejaky a krupobitie, úpal ovocia aj predčasné dozrievanie. Aj s týmito problémami naši ovocinári bojovali počas letných mesiacov. Napriek tomu sa úroda v prípade viacerých druhov vydarila a dosiahla pomerne vysoké objemy. S tým ale súvisia ďalšie problémy.

„Veľmi vysoké teploty v lete a v podstate už od polovice apríla urýchlili vegetáciu tak, že mnohé druhy ovocia, ktoré sme oberali v neskoršom období, veľmi skoro dozreli alebo prezreli pre nedostatok ľudí. Preto sa časť úrody neobrala v správnom čase,“ vysvetlil Oleg Paulen z Katedry ovocinárstva, vinohradníctva a vinárstva SPU.

Na problém nedostatku pracovných síl poukazujú ovocinári dlhodobo, na inštitúte sezónnej práce pre poľnohospodárstvo sa však stále s ministerstvo práce nedohodli.

„Potrebujeme inštitút sezónnej práce pre poľnohospodárstvo, ktorý je závislý od počasia. Situácia sa v sektore nezlepší, pokiaľ nebude u nás takýto inštitút uzákonený a nebudú v ňom zvýhodnené podmienky oproti iným odvetviam, pretože pracovníci v poľnohospodárstve musia za krátky čas zarobiť viac peňazí,“ uviedol už pred časom šéf Ovocinárskej únie Slovenska Marián Varga.

Tým, že chýbajú zamestnanci, mnoho ovocia počas leta zostalo v sadoch,. Problémy však mali aj menší záhradkári a malopestovatelia. 

„Takéto skoršie dozrievanie plodov prináša problém, ktorý si možno ani neuvedomujeme, ale to ovocie v malovýrobe nebude možné dobre uskladniť. Je to preto, že sa oberá v období, keď sú ešte vysoké teploty, takže domáce sklady sú tiež pomerne teplé. Preto dlhodobé uskladnenie, na ktoré sme boli zvyknutí, nebude možné. Ak sa budú takéto extrémy počasia opakovať, zrejme to bude problémom aj v budúcich rokoch,“ dodal Paulen.

Veľkopestovatelia majú sklady prispôsobené na dlhodobé uskladnenie. Sú v nich kontrolované podmienky, vrátane vlhkosti, primeranej teploty a primeranej atmosféry so zníženým obsahom kyslíka. 

„Ale tak či tak sa to obdobie skladovania začína skôr a aj sa skončí skôr. Problém vzniká najmä vtedy, ak sa ovocie nezoberie v správnom čase. Pokiaľ ide do skladu ovocie už veľmi zrelé, obdobie skladovania sa skracuje,“ dodal Paulen.

Ovocinári aj vlani potvrdili, že najmä jablká a hrušky museli predčasne predávať aj pod cenu, nakoľko by v skladoch dlhšie nevydržali. Rovnaké ťažkosti ich čakajú aj po tejto sezóne.

Problémy aktuálne trápia aj vinohradníkov.

„Vysoké teploty prinášali vo všeobecnosti úpal plodov. Pri ovocí je známy najmä pri jabloniach, ale aj pri ďalších druhoch. Pri viniči to však sprevádza zhoršenie kvality, a to sa potom prenáša do vína. Takže napriek tomu, že v povedomí ľudí je, že keď je teplo, je aj dobré víno, avšak vinohradníci tento ročník až tak nechvália aj z tohto dôvodu,“ vysvetlil Paulen.

Autor článku: Ivana Kaliská
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk - Pavol Vagaský, ovocinár z východného Slovenska

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments