Zadajte hľadaný výraz

Lesníctvo Z domova

Lesnícka komora chce dosiahnuť silnejšie postavenie

Slovenská lesnícka komora sa domáha svojho plnohodnotného postavenia. Rovnocenného s tými, aké majú iné takéto profesijné inštitúcie. Konštatovali to po šestnásťročnej existencii komory jej členovia na Valnom zhromaždení vo Zvolene, ktorí si za svojho šéfa zvolili Jaroslava Šuleka. TASR o tom informovala Veronika Petríková z internej a externej komunikácie podniku Lesy SR, š. p., Banská Bystrica.

Podľa nich doterajší predstavitelia slovenského lesníctva na Ministerstve pôdohospodárstva (MP) SR ju chápali nielen ako partnera, ale aj ako konkurenta v prisvojovaní si právomocí. Napríklad v oblasti vzdelávania lesných odborníkov. Z toho vyplýva aj doteraz nulová finančná podpora existencie komory, ktorá roky zápasí o svoje prežitie.

Súčasný generálny riaditeľ Sekcie lesného hospodárstva a spracovania dreva Ministerstva pôdohospodárstva (MP) SR a splnomocnenec vlády SR pre otázky hynutia smrečín Július Novotný na spomínanom Valnom zhromaždení komory deklaroval zásadne sa meniaci prístup MP SR ku komore. Apeloval na vytvorenie silnej komory, schopnej účinne pomáhať pri presadzovaní záujmov slovenského lesníctva. Práve silná lesnícka komora musí byť jednotiacim faktorom lesných odborníkov v odvetví lesného hospodárstva.

Na valnom zhromaždení komory vo štvrtok 27. mája uviedol, že lesnícky stav napriek tomu, že má storočia trvajúcu existenciu, zásluhou ktorej máme na Slovensku lesy, ktoré nám závidia lesníci z mnohých okolitých aj vzdialených krajín, je v posledných rokoch atakovaný zo všetkých strán. Deje sa tak najmä pre nevedomosť verejnosti, ktorá bola v minulosti aj chybou lesníkov úplne nedostatočne informovaná o ich práci a jej význame. Lesníctvo je preto zahnané do polohy, že lesy využíva iba na ťažbu dreva, že prácu lesníkov dokážu nahradiť ochrancovia prírody. Tento stav deštruuje jednotnosť sklamaných lesníkov, ktorí sú ochrancami lesa, nech už záujmové skupiny, najmä z radov neodborníkov hovoria čokoľvek iné, dodala Petríková.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku:

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments