Zadajte hľadaný výraz

Rastlinná výroba Zo sveta

Lacná ukrajinská pšenica ovplyvňuje európsky trh, zastavil sa obchod

Lacná ukrajinská pšenica ovplyvňuje európsky trh, zastavil sa obchod
insert_photopixabay.com

Dovoz ukrajinskej pšenice negatívne ovplyvňuje európsky trh a existujú obavy, aby poľnohospodári dokázali predať svoju produkciu z vlaňajšej úrody a mali kam uskladniť tohtoročnú úrodu. Novinárom to dnes povedal predseda Poľnohospodárskeho zväzu ČR Martin Pýcha. Uviedol, že na to upozorňujú tiež poľnohospodári z Poľska alebo Slovenska.

Peniaze z rezervy Poľsku, Bulharsku a Rumunsku

Český minister pôdohospodárstva Zdeněk Nekula (KDU-ČSL) žiadal tento týždeň eurokomisára pre poľnohospodárstvo Janusza Wojciechowského, aby komisia umožnila tento rok opätovne využiť mimoriadnu podporu EÚ pre odvetvia najviac zasiahnuté rastom cien energií a ďalších nákladov aj pre tie, ktorých sa dotýka zvýšený dovoz obilia z Ukrajiny. Komisia v pondelok poskytla z poľnohospodárskej rezervy peniaze Poľsku, Bulharsku a Rumunsku.

Wojciechowski podľa Pýchu povedal, že si situáciu uvedomuje a že sa zvažuje pomoc, o ktorej hovoril Nekula. Na vývoz produkcie z Ukrajiny sa po jej napadnutí Ruskom zrušili clá, čo by malo platiť ešte do polovice tohto roka.

Komisia si vypočula požiadavky v súvislosti s ukrajinským obilím, ktoré mieri do EÚ už vlani. Vtedy však dospela k záveru, že situácia nie je vážna a nevyžaduje si zásah Bruselu.

V pondelok však poľský eurokomisár oznámil, že Varšava dostane 29,5 milióna eur, Sofia 16,8 milióna eur a Bukurešť desať miliónov eur. Ak návrh schvália zástupcovia členských štátov, pestovatelia by mali peniaze dostať do konca septembra. Štáty navyše budú môcť navýšiť podporu na dvojnásobok zo svojich vlastných fondov.

Pýcha: Sme v dramatickej situácii

Pýcha povedal, že na problematiku ukrajinskej pšenice a ďalších komodít na európskom trhu poukázal na rokovaní s eurokomisárom Wojciechowským. Poznamenal, že pôvodná myšlienka umožniť vývoz pšenice z Ukrajiny po železnici spôsobila, že skončila v EÚ, hlavne v Poľsku. Situáciu zmenila dohoda o vývoze poľnohospodárskych produktov z Ukrajiny cez Čierne more, ktorú vlani v júli s Ruskom a Ukrajinou sprostredkovali OSN a Turecko.

Na rokovaní s eurokomisárom na to podľa Pýchu upozorňovali zástupcovia poľnohospodárov nielen z Poľska, ale aj z Rumunska, Bulharska, Maďarska a Slovenska.

“Všetci hovoria, že majú problém s tým, že u nich končí ukrajinská pšenica. Sme vo veľmi dramatickej situácii, pretože sklady sú plné, obchod s pšenicou sa zastavil a obávame sa, aby sa podarilo pšenicu vypredať, aby bola kam naskladniť nová úroda,” povedal šéf zväzu.

Autor článku: ČTK
Zdroj obrázku: pixabay.com

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments