Kukurica. Aprílový vývoj cien bol priaznivý
Cena kukurice bola v mesiaci apríl ovplyvnená na všetkých sledovanými burzách informáciami o stave zásob, exportnej sile, záujmu zo strany investorov a nákupcov, počasím a v neposlednom rade vývojom kurzu euro/dolár. Burza CBOT zaznamenala celomesačný nárast cien o približne 3 percentá, burza Euronext približne o 5 percent a burza BÉT o 8,5 percenta.
Ceny na burzách Euronext a BÉT sa pohybujú v hodnotách, ktoré boli zaznamenané v prvej polovici januára. Burze CBOT stále chýba na dosiahnutie januárových cien zhodnotenie približne o šesť percent.
Najdôležitejšie informácie, ktoré ovplyvnili vývoj cien boli správy z Číny. Táto najľudnatejšia krajina sveta zvyšuje dopyt po kukurici na výrobu etanolu. Čína nakupuje v zahraničí a keďže sa jedná o druhého najväčšieho spotrebiteľa kukurice na svete, táto zmena dopytu môže ovplyvniť aj cenu. Podľa správy USDA sa jedná o značné objemy a predpokladajú sa aj ďalšie nákupy zo strany tohto obrovského konzumenta. Tieto informácie ovplyvnili cenu smerom nahor.
Negatívne na cenu v mesiaci apríl vplývali informácie o dobrých podmienkach na pestovanie kukurice v USA, čo krátkodobo vplývalo na vývoj cien hlavne na burze CBOT. Správa USDA hovorí o tom, že až 50 % plánovaného výsevu kukurice je už osiatej, i keď päťročný percentuálny priemer je iba 22 percent v tomto čase.
Zvýšený dopyt zo strany výrobcov etanolu taktiež zabezpečil celomesačné zhodnotenie cien. Znovu sa prejavuje nárast dopytu a tým aj ceny. Keďže kukurica sa v USA stala hlavnou plodinou na výrobu bioetanolu, správy ohľadne stavu zásob energii, ceny ropy, ako aj vývoj priemyslu pre výrobu etanolu, budú mať na jej vývoj značný vplyv. Celková produkcia alternatívneho paliva narástla medziročne o približne 30 percent a zaznamenal sa aj mesačný nárast, čo malo priaznivý vplyv na náladu na trhu.