Zadajte hľadaný výraz

Branding VUB 2019 Jesen LEFT
Branding VUB 2019 Jesen RIGHT
Branding VUB 2019 Jesen TOP
Tatra banka 2018-12
Pottinger 2018
Z domova Živočíšna výroba

Kto horí za živočíšnu výrobu?

chat_bubbleKomentáre: 4 visibilityZobrazenia: 2709
UniCredit Bank 2018

Tradičnou súčasťou výstavy Agrokomplex je vyznamenanie najlepších chovateľov. Ocenenie Zlatý kosák, alebo Šampión výstavy sú ceny, ktoré poznajú viac ako dve generácie slovenských zootechnikov. Mnohých sprevádzajú od začiatku profesionálnej kariéry a pôsobia ako meradlo úspešnosti ich dlhoročnej zootechnickej práce. Dosiahnuť špičkové výsledky v živočíšnej výrobe nie je pritom otázkou mesiacov, ale často rokov a občas aj desaťročí.

Pohľad na expozíciu živočíšnej výroby na nitrianskom Agrokomplexe pôsobí, že o budúcnosť slovenského poľnohospodárstva, konkrétne živočíšnej výroby, nemusíme mať obavy. Deti spolu s rodičmi prechádzajú pavilónom, kde nachádzajú  dočasný domov najlepšie hospodárske zvieratá už desaťročia. Susedný pavilón ostatné roky patrí mláďatám. Atraktívne a milé spestrenie je tým, čo zmenilo aj preferencie návštevníkov.

„Naša Sofia nás po minuloročných zážitkoch pri zvieratách presvedčila, aby sme začínali práve tu. Už sme tu druhú hodinu a nevieme sa dostať ďalej,“ hovorí Martin, otec sedemročného dievčatka, ktorý na nitrianské výstavisko meral cestu z horného Považia.

Detí, ktoré sú v teple ochotné vystáť dlhý rad, len aby si mohli pozrieť, alebo pohladiť kravičku či kuriatko, sú počas augustovej výstavy desiatky a za hodinu by sme ich narátali stovky. Žiaľ, o niekoľko rokov, ako vyrastú, sa záujem vytratí. Keď nastupujú na stredné školy počujeme, že voľba agrárnych odborov nebola v centre ich záujmu. Situácia nie je jednoduchá a zdá sa, že kontinuita kvalitného zootechnického vzdelávania sa môže preťať. V minulom roku nastúpilo z nitrianskej poľnohospodárskej univerzity z 21 promovaných zootechnikov na farmy len desať.

Patrik Keľo, ktorý prebral Zlatý kosák za kolekciu plemenných jariek plemena Berrichon du Cher skúsil poradiť tým, pri ktorých je srdce v rozpore s rozumom. Ak rozum hovorí – do poľnohospodárstva nie, ale srdce vás tam ťahá, pre tých má úspešný chovateľ z Veľkých Terakoviec radu.

„Ak máte vnútorný hlas, že chov zvierat je oblasť, v ktorej sa chcete realizovať, tak ho počúvnite. Budete mať krásny pocit, ako váš chov rastie, zlepšuje sa a prosperuje. To je najväčšia motivácia, aká môže chovateľa stretnúť. Myslím, že potom budete šťastný,“ odpovedal Patrik Keľo na otázku Jána Hubu, moderátora podujatia a najvýznamnejšieho dúchača do pahreby slovenskej živočíšnej výroby.

Problém, ktorý sa začína dotýkať mnohých poľnohospodárskych subjektov zatiaľ necítia v Ludrovej. Na aktuálnom ročníku výstavy Agrokomplex ich dojnicu plemena pinzgau ocenili titulom Šampión výstavy.

„V priemernom veku zamestnancov je náš podnik špecifický. Vedúci strediska živočíšnej výroby má 22-rokov a priemerný vek zootechnikov nie je ani 30. Najviac ma dnes potešil náš mladý ošetrovateľ, ktorý je tu na Agrokomplexe so šampiónkou výstavy. Je hrdý na zviera, o ktoré sa denne stará. Pri týchto chvíľach sa mi opäť potvrdzuje, že poľnohospodárstvo je krásne odvetvie. Je to jediná oblasť, kde môže vzniknúť úprimná citová väzba medzi zamestnancom a výrobným prostriedkom,“ uviedol Miroslav Štefček, predseda družstva v Ludrovej počas sobotného preberania ocenenia.

O zootechnike ako o kráľovskom odbore nášho poľnohospodárstva hovorila počas odovzdávania „Kosákov“ a „Šampiónov“ aj rezortná šéfka. Okrem prvotnej produkcie mlieka, alebo mäsa považuje za nenahraditeľný aj jej vplyv na kvalitu pôdy a samotnú rastlinnú výrobu. Ministerka pripomenula, že gro z 33 miliónov eur z prostriedkov zo štátneho rozpočtu pôjde do chovu zvierat.

Ocenenie Zlatý kosák 2018 za živočíšnu výrobu:
Keľo a synovia s.r.o. Veľké Teriakovce za Kolekciu plemenných jariek plemena Berrichone du cher
Klub chovateľov oraviek, Nevoľné 127, Kremnica za národné plemeno hrabavej hydiny Oravka
RD Tekovské Nemce, Hronský Beňadik za Kolekciu mäsových plemien – Charolais a Simentál mäsový
PD Sokolce za Ošípané plemena Hampshire
SHR MVDr. Peter Supuka, PhD., Vyšný Žipov za Slovenské národné plemená králikov – Rexov
PD LČV Čimhová za Kolekciu pinzgauského plemena z ekologického chovu
Chovmat FU s.r.o, Rastislavice za Kolekciu ošípaných materských a otcovských plemien

Ocenenie Šampión výstavy
Šampión býk mäsových plemien – Roľnícke družstvo Tekovské Nemce za plemenného býka plemena simentál mäsový
Šampión kanec – Rodinná farma Bagin za kanca plemena yorkshire
Šampión cap – VPP SPU Kolíňany za plemenného capa plemena biela koza krátkosrstá
Šampión žrebec -Tibor Tóth, SHR za plemeno norik
Šampiónka krava plemeno slovenské strakaté – PD Mestečko
Šampiónka krava plemeno pinzgauské – PD Ludrová
Šampiónka krava plemeno holstein – MVL Agro, Malé Chlievany
Šampiónka krava plemeno mäsové – Agrospol Hontianske Nemce za plemeno charolais

Autor článku: Juraj Huba – poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: autor – Ocenení v kategórii Šampión výstavy

Odber nových článkov na e-mail

Máte záujem stať sa pravidelným odoberateľom článkov z portálu poľnoinfo.sk? 1388 čitateľov od nás dostáva čerstvé informácie priamo na email každé ráno. Nečakajte a pridajte sa k nim aj vy.

4 komentáre

 1. Jaro
  19. augusta 2018

  Mam rad tento casopis, ale niektore clanky su na urovni ziacika zakladnej skoly Tento clanok je toho prikladom. Ked uz autor v strucnosti nepriblizil v com spociva sutaz Sampion vystavy, mohol apson napisat v com je prakticky prinos zvierat vytaznych kategorii. Preco by zivocisna vyroba, teda zootechika mala byt kralovskym odbrom. Zivocisna a rastlinna vyroba su dve vzajomne sa doplnujuce faktory, ktore spolu velmi uzko suvisia, to ze sa umoznilo po revolucii ich oddelit, je jedna z najvacsich chyb v agrosektore. Dalsi negativny faktor je sucinnost vyskumu s praxou u nas. Kopa docentov a roznych vyskumnikov riesi nezmysly a vydaju za rok nejaku brozuru, ktoru nikto necita, aj preto preslapujeme na mieste v polnohospodarstve. Co si budeme nahovarat a privierat oci ,vo vyskumnych ustavoch je popri uzitocnych ludoch aj vela flakacov.

  Odpovedať
 2. jm
  19. augusta 2018

  Jaro ,nie je to časopis ale poľnoinfo stránka ktorá by mala pomáhať všetkým poľnohospodárom v ich odbore sa orientovať . Bohužiaľ v ostatnom súhlasím . Viac menej sa tu preberajú články z iných stránok. A nakoniec sa môže stať že ťa niekto aj bude obviňovať za kritiku .

  Odpovedať
 3. stevo
  25. augusta 2018

  pri tak obmedzenej kapacite vyskumu na Slovensku ako tomu zial je, sa mi zda ze nerozumny je skor ten kto sa o spolupracu s vyskumom neuchadza vlastne sam

  Odpovedať
 4. stary gazda421
  29. augusta 2018

  priatelia ked vas firma pošle do sveta nechodte sa ožrat ale učit tam to je vymyslene

  Odpovedať

Komentujte

Všetky polia sú povinné. Vaša emailová adresa nebude zverejnená a slúži iba ako ochrana pred spamom. Ak sa váš komentár v článku nezobrazí ihneď po jeho odoslaní, zachytila ho automatická antispamová ochrana. V tom prípade nás prosím kontaktujte a my daný komentár dohľadáme a manuálne schválime.