Krst knihy: Podnikateľské minimum farmára
V stredu 19. novembra 2014 organizovalo vo farskej pivnici v Pezinku Európsko – slovenské združenie agroturizmu a turizmu (EZAT) tlačovú konferenciu a krst publikácie: “ Podnikateľské minimum farmára“.
Na podujatí sa stretli autori publikácie a zástupcovia médií za účelom propagácie a zabezpečenia ďalšej publicity publikácie. Knižku pokrstila riaditeľka Regionálnej poľnohospodárskej a potravinárskej komory v Bratislave Ing. Alena Záhradníková a Milan Pavelka, predseda Malokarpatskej vínnej cesty.
Ide v poradí už o štvrtú publikáciu EZAT v edičnom vydaní 600 ks a je orientovaná na ďalšie vzdelávanie farmárov Bratislavského kraja. V predkladanej publikácii nájdete výklad najdôležitejších definícií, legislatívnych zmien, výpočtov a pojmov dôležitých pre podnikanie farmára od roku 2014. Ako podnikať v pôdohospodárstve, aké sú hlavné výrobné faktory, ako podnikať s minimálnou mierou rizika, ako financovať podnikanie z úverových zdrojov sú vysoko odborné informácie, týkajúce sa efektívnosti hospodárenia každého podniku.
Cieľom publikácie Podnikateľské minimum farmára je priblížiť existujúcim podnikateľom ako aj začiatočníkom základné princípy a faktory fungovania farmárskeho a potravinárskeho odvetvia, minimálnu schému legislatívnych noriem a štátnej pomoci a informácií potrebných k úspešnému agropodnikaniu. A to hlavne z dôvodu, že nové programovacie obdobie predpokladá aj implementáciu opatrenia pre vstup nových, začínajúcich a hlavne mladých farmárov. Pripravuje sa nové programovacie obdobie 2014 -2020 a s tým súvisia nové trendy a podpory podnikania v agrosektore. Knižka informuje o týchto novinkách. V súčasnosti sa mení legislatíva v oblasti správy a nájmu pozemkov súvisiacich s využívaním pôdy pre podnikanie v poľnohospodárstve. Aktuálna legislatíva, právne zmeny, ceny nájmov pôdy zo SPF sú informácie veľmi užitočné. Taktiež sa v súčasnosti mení systém Schém štátnej pomoci pre podpory v agrorezorte. K týmto skutočnostiam neexistuje informačná rubrika či komplexná publikácia. Publikácia tieto informácie ponúka, pričom zároveň oboznamuje o jednotlivých opatreniach EPFRV a cieľoch Spoločnej poľnohospodárskej politiky v rámci Osi 1 .
Autori publikácie a odborníci z radov EZAT Vám poskytujú informácie a rady na nasledovné témy:
Aktuálne problémy v agrorezorte a predpokladaný vývoj do roku 2020
Ing. Ján Babinský,CSc., riaditeľ EZAT
Podporné a finančné systémy Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR
Ing. Ľubomír Bene, Pôdohospodárska platobná agentúra
Štátna pomoc v agrorezorte pre roky 2014 – 2020
Ing. Alexander Čarný, Odbor štátnej pomoci, Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR
Daňové a účtovné minimum podnikateľa
Ing. Dagmar Richterová, poradkyňa pre účtovníctvo a dane z Richter & Partners Consulting, spol. s r. o.
Financie v agropodnikaní, Finančné výpočty dôležité v agropodnikaní
Doc. Ing. Peter Gallo, CSc., Bankovní institut, zahraničná VŠ Praha, Banská Bystrica
Od podnikateľského zámeru až po začiatok výroby potravín
Prof. MVDr. Jozef Bíreš, DrSc., ústredný riaditeľ Štátna veterinárna a potravinová správa
Podnikanie farmára vo väzbe k Slovenskému pozemkovému fondu pri správe nehnuteľností
Ing. Gabriela Matečná , generálna riaditeľka Slovenský pozemkový fond
Priame a agroenviromentálne platby pre farmárov na roky 2014-2020
Ing. Miroslav Babinský, gestor EZAT pre poľnohospodárstvo
Tlačená publikácia je určená pre farmárov, pre prípravu stredného a vrcholového manažmentu, pre všetkých pracovníkov z oblasti poľnohospodárskej prvovýroby, ostatných zainteresovaných pracovníkov agrorezortu, ako aj pre podniky zaoberajúce sa spracovaním poľnohospodárskej produkcie v Bratislavskom kraji.
Distribúcia prebieha prostredníctvom RPPK Bratislava, MP RV SR, SPF, ŠVPS SR a EZAT cieleným spôsobom pre stanovenú cieľovú skupinu agropodnikateľov Bratislavského kraja.
O publikáciu Podnikateľské minimum farmára môžete súťažiť už tento týždeň aj na facebookovej stránke portálu poľnoinfo.sk. Sledujte nás na populárnej sociálnej sieti a dozviete sa viac!
—————————————————————————————————————–
Tlač a vydanie publikácie bolo spolufinancované v rámci projektu PODNIKATEĽSKÉ MINIMUM FARMÁRA z PRV 2007 – 2013 a opatrenia 1.6 Programu rozvoja vidieka SR na roky 2007-2013 s cieľom rozšíriť rámec vzdelávacích a informačných aktivít v rámci procesu celoživotného vzdelávania farmárov a potravinárov Bratislavského kraja.