Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Z domova Živočíšna výroba

Kríza v sektore ošípaných sa prehlbuje

Kríza v sektore ošípaných sa prehlbuje
insert_photoTASR

Nie je to tak dávno, čo Európa vrátane Slovenska bojovala s prebytkami bravčového mäsa a sektor chovu ošípaných sa tak dostal pre pokles cien do výraznej krízy. Na Slovensku vtedy skončilo asi 10 percent chovateľov ošípaných. Ďalšia kríza pritom klope na dvere.

„Európsky trh je preplnený jatočnými ošípanými. Jednak je na príčine africký mor ošípaných, pre ktorý východoázijské krajiny prestali odoberať jatočné polovičky. Druhým dôvodom je koronakríza. Mnohé bitúnky majú výpadky zamestnancov, kapacity nestačia na porážanie prebytku ošípaných, pracujú so zníženou kapacitou. To všetko vytvára tlak na chovateľov, ktorí sa chcú jatočných ošípaných zbaviť. Ošípané prerastajú, zvyšuje sa ich porážková hmotnosť a tým klesá kvalita mäsa. To má samozrejme dosah aj na cenu,“ uviedol Julián Škerlík, predseda Zväzu chovateľov ošípaných.

Nezáujem

Na problémy s cenami chovatelia upozorňujú už niekoľko mesiacov. Padať začali pre africký mor, koronakríza situáciu ešte zhoršila. Nižší odbyt cítiť aj zo strany sektoru HOREKA, nakoľko hotely či reštaurácie sú v mnohých krajinách zatvorené, prípadne veľkú časť tohto roka obmedzené.

„Záujem o chov ošípaných aj u nás klesá. Záujem bitúnkov o ošípané stále je, avšak bitúnky ich chcú kupovať za veľmi nízke ceny. Momentálne sme v cenách asi o 40 centov nižších ako pred rokom. To je pokles o asi 35-percent, hoci náklady sú rovnaké. Dokonca niektoré začínajú stúpať, pretože rastú ceny obilia, sóje, kukurice či jačmeňa,“ skonštatoval chovateľ z nitrianskeho kraja František Valášek.

Podľa neho je problémom aj slabý záujem štátu o odvetvie.

„Riešením by bolo, keby sa jednotlivé rezorty začali zaujímať o to, o čo sa majú, aby sa nezaujímali len o koronu. Sú tu aj iné problémy. Momentálne nás bravčovým zásobuje západná  Európa, je to mäso, ktoré malo skončiť pôvodne na Oktoberfeste, na futbalových štadiónoch, alebo v ázijských krajinách. Ale keď sa to o pol roka otočí, tak tu to mäso nebude a potom nám asi na jedenie budú dobré len koronatesty,“ dodal Valášek.

Dotácie nebudú, aj tak by nestačili

Lepšie sú na tom zatiaľ v Španielsku a škandinávskych krajinách, kde sa ceny darí držať vyššie.  Podobná situácia ako u nás je v centrálnej a časti západnej Európy.

„Sme presvedčení, že napríklad nemeckí chovatelia dostanú dotácie, aj keď nejakou skrytou formou. U nás sa o tom vôbec neuvažuje,“ vyjadril sa Škerlík.

To potvrdilo aj ministerstvo pôdohospodárstva.

„V súčasnosti sa neuvažuje o ďalšej finančnej pomoci. Rozsah a rýchlosť pohybu cien poľnohospodárskych komodít nie je predmetom finančných kompenzácií v rámci implementovaných pravidiel pomoci v Slovenskej republike,“ vysvetlila Anežka Šrojta Hrdá, hovorkyňa rezortu.

Podľa Škerlíka aj preto sektor smeruje ku dnu. Obavy sú najmä zo zatvárania ďalších chovov, čo opäť prispeje k poklesu sebestačnosti. Teraz je pod hranicou 40 percent. V minulosti sa žiadny zo zaniknutých chovov nepodarilo obnoviť.

„Dotácie by pomohli, ale nestačili by. Tu treba upraviť celý systém. My zo dňa na deň nevieme prestať chovať a znížiť počty ošípaných. To sa nastavuje aj 4 až 10 mesiacov dopredu. Bolo by potrebné, aby štát garantoval, že nejaké ošípané vykúpi za stanovené výkupné ceny. Potom by sa chovatelia vedeli rozhodnúť, či sú za tieto ceny schopní to vyrobiť alebo nie. Tí ktorí sú schopní, môžu pokračovať v chove a majú istotu, vedia, že budú schopní prežiť,“ dodal Škerlík.

V súčasnosti sa štát na odbyte ošípaných nepodieľa. O odkúpenie produkcie už tento rok žiadali aj chovatelia jahniat či mliekari, ktorí chceli svoju produkciu zaradiť do štátnych hmotných rezerv. Štát im však nevyhovel.

Podporte tvorbu kvalitného obsahu na Poľnoinfo.sk v roku 2021

Podporte tvorbu kvalitného obsahu na Poľnoinfo.sk v roku 2021. Aj platba od našich čitateľov nám pomôže v rozšírení poskytovania pôvodných informácií a otváraní aktuálnych tém. Navyše, získate aktuálny newsletter na rok 2021 s výberom najzaujímavejších článkov, ktorý je určený exkluzívne iba pre podporovateľov portálu poľnoinfo.sk.

Podporte Poľnoinfo.sk hneď teraz jednoduchou jednorazovou platbou kartou

Daňový doklad vám zašleme poštou okamžite po administrácii platby. Exkluzívny newsletter vám budeme zasielať na mail, ktorý ste uviedli v platobných údajoch.

Detaily platby
 
 
 
 
 
Celkom  

 

Powered by Stripe Stripe PCI Stripe PSD2 EÚ Stripe AICPA SOC Stripe E-Money EÚ

Platba kartou je zabezpečená službou Stripe, ktorá používa to najmodernejšie zabezpečenie a spĺňa všetky náležitosti finančnej inštitúcie fungujúcej v Európskej únii: vlastní EÚ licenciu E-Money License, má certifikát PCI DSS Level 1 a spĺňa požiadavky PSD2 and Strong Customer Authentication (SCA), SSAE18/SOC 1 typ 1 a typ 2, a SSAE18/SOC 2 typ 1 a typ 2.

Autor článku: Ivana Kaliská
Zdroj obrázku: TASR

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments