Zadajte hľadaný výraz

MPRV SR Z ekonomiky

Kríza v agrárnom sektore sa v tomto roku prehlbuje

Kríza v agrárnom sektore sa v tomto roku prehlbuje
insert_photoarchív poľnoinfo.sk - V súčasnej situácii sa spomalí aj obnova poľnohospodárskej mechanizácie

Kríza v agrárnom sektore na Slovensku sa v tomto roku naďalej prehlbuje. Vláda a zákonodarný zbor SR nevyužili všetky možnosti, aby túto situáciu zvrátili. Z doteraz prijatých opatrení sa poľnohospodárstva dotýkajú totiž len tri, pričom aj tie nepôsobia plošne, konštatovala Rada poľnohospodárskych samospráv (RPS) SR na dnešnom rokovaní v Bratislave.

Rada poukázala na to, že zníženie lehoty na vrátenie dane z pridanej hodnoty (DPH) zo 60 na 30 dní sa vzťahuje iba na jej mesačných platcov, nie aj na štvrťročných. Finančné transfery na veľké dobytčie jednotky a dojnice, vyplácané na zmluvnom základe s podnikom Plemenárske služby SR, boli len symbolickou kompenzáciou veľkých strát v živočíšnej výrobe a neprispeli k ich zmierneniu. Opatrenia na podporu tvorby nových pracovných miest v kontexte Program rozvoja vidieka SR na roky 2007 až 2013 budú ťažko použiteľné pre všetky formy podnikania na pôde, varovala RPS.

Z rokovania vyplynulo, že teraz niet z čoho investovať a je otázne, či podnikatelia aj vytvárali nové pracovné miesta. Kríza donúti podnikateľov šetriť aj na pracovných silách.

“Za reálnejšie považujem skôr ďalšie prepúšťanie v agrosektore. Ak aj niekde vzniknú nové pracovné pozície, sotva postačia na kompenzáciu tých, ktoré zaniknú,” povedal predseda Združenia vlastníkov pôdy a agropodnikateľov Slovenska Vladimír Kočárik.

Za dôležité považuje RPS skvalitnenie práce Pôdohospodárskej platobnej agentúry (PPA) a urýchlenie vyplácania projektových i ďalších podpôr.

“Krízu treba prekonávať systémovo, adresnými opatreniami, a to na základe poznania jej príčin, vplyvov a rezortných priorít,” dodal predseda Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK) Vladimír Chovan.

V prvovýrobe by RPS v čase krízy uvítala napr. sprístupnenie úverov pre podnikateľov prostredníctvom štátnych záručných mechanizmov. Vyzvala tiež doriešiť aj daň z pozemkov, na čo samosprávne štruktúry už dlhšie upozorňujú.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk - V súčasnej situácii sa spomalí aj obnova poľnohospodárskej mechanizácie

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments