Zadajte hľadaný výraz

Živočíšna výroba Zo sveta

Kravín za kompromisy?

Kravín za kompromisy?
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

O výstavbe kravína za 100 miliónov českých korún (3,9-milióna eur) rozhodne v Bělej pri Starej Pake (okres Semily) referendum. V obci s 270-obyvateľmi sa bude konať 5. októbra. V petícii sa proti výstavbe postavilo vyše 100 obyvateľov. Obavy majú najmä z intenzívnejšej dopravy cez obec, povedala dnes ČTK starostka Alena Mihulková.

Projekt veľkokapacitného kravína pre 484 kráv a 100 teliat sa pripravuje niekoľko rokov. V referende budú obyvatelia odpovedať na otázku, či má obecné zastupiteľstvo dať súhlas v územnom a stavebnom konaní k umiestneniu a stavbe kravína.

Nový kravín by mal mať na výšku maximálne 15 metrov, dlhý bude cez 150 metrov a široký skoro 53 metrov. Postaviť sa ho chystá spoločnosť DS Agro Libštát. Stavať by sa malo začať na jar budúceho roka a projekt plánujú dokončiť do roku 2023. Podľa konateľa spoločnosti Jozefa Chuchlíka bude nárast dopravy minimálny.

“V objeme zhruba 0,7 nákladného auta za deň. K ničeniu ciest tak určite nedôjde. Navyše máme v pláne pokračovať v praxi, keď sa obecné cesty opravujú za použitia našej techniky a obec hradí iba materiál. Navyše pomôžeme na ceste vybudovať 14 vyhýbacích zálivov,” uviedol Chuchlík.

Zbytočné sú podľa neho aj obavy zo zápachu či z rozširovania súčasného poľnohospodárskeho areálu.

“Časť starého kravína sa už zbúrala a odstránenie odchovne mladého dobytka je v pláne. Navyše sa z pozície investora zaväzujeme prenechať za výhodných podmienok časť areálu družstva obci a súbežne so sprevádzkovaním nového kravína ukončiť prevádzku peletárne, ktorá niektorých obyvateľov obce rušila,“ dodal Chuchlík .

Súbežne so začatím prevádzky nového kravína by sa mali zrušiť maštale v troch obciach, kde spoločnosť hospodári.

Autor článku: ČTK
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments