Zadajte hľadaný výraz

Z domova Živočíšna výroba

Kontroly ŠVPS nezistili na domácich zabíjačkách výskyt svalovca

Bratislava 31. júla (TASR) – U žiadnej zo zabíjaných ošípaných na Slovensku nebol zistený výskyt svalovca. V období od februára 2007 do júna 2008 Štátna veterinárna a potravinová správa (ŠVPS) laboratórne vyšetrila 13.029 vzoriek a označila ich za negatívne. ŠVPS tiež monitoruje domáce zabíjanie hovädzieho dobytka, za negatívne označila všetky zo 768 vzoriek.

Povinnosť nahlásiť zabíjanie zvierat príslušnej regionálnej správe a odber vzoriek zaviedol 1. februára 2007 zákon o veterinárnej starostlivosti. Prvoradým záujmom je podľa ŠVPS ochrana zdravia ľudí pred možným nakazením sa svalovcom s následnými zdravotnými následkami.

„Sme presvedčení, že chovatelia domácich ošípaných ako aj široká verejnosť pochopia, že táto povinnosť nie je namierená proti záujmom chovateľov domácich ošípaných a ani nemá za cieľ obmedzenie domácich zakáľačiek – ale práve naopak – má jednoznačný zámer – garantovanie bezpečných potravín z domácej zabíjačky u chovateľov určených pre svoju vlastnú spotrebu,“ vysvetľuje ŠVPS.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku:

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Predchádzajúci článok
Nasledujúci článok
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments