Zadajte hľadaný výraz

Európska únia Z ekonomiky

Komisárka Boelová očakáva nárast cien mlieka

Komisárka Boelová očakáva nárast cien mlieka
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Ministri poľnohospodárstva Európskej únie (EÚ) dnes schválili predĺženie intervenčných nákupov masla a odtučneného sušeného mlieka o ďalších šesť mesiacov oproti pôvodnému plánu, to znamená do konca februára budúceho roka. Brusel robí intervenčné nákupy mliečnych výrobkov obyčajne len v období od 1. marca do 31. augusta. Teraz sa však rozhodol tento program predĺžiť až do konca februára 2010 a nevylučuje, že ak to bude potrebné, predĺži ho do februára 2011. Cieľom je podporiť producentov mlieka, ktorí finančne doplácajú na klesajúci dopyt na trhu.

„Návrh Európskej komisie (predložila ho minulý týždeň) mal veľkú podporu medzi členskými štátmi, aj keď niektoré z nich ako Francúzsko a Španielsko chceli producentov podporiť ešte viac,“ povedal jeden z diplomatov.

„Na druhej strane podľa Británie a Dánska je tento krok prehnaný.“

Podmienky na trhu s mliekom a mliečnymi výrobkami sa za ostatných 12 mesiacov prudko zhoršili. Po rýchlom raste cien v roku 2007 sa ceny prepadli s dramatickými dôsledkami na príjmy producentov. Len za ostatný rok klesli ceny mlieka až o 50 %.

EK však očakáva, že ceny by sa v neskoršom období mohli začať opäť zvyšovať, keď svetová hospodárska kríza pominie a výdavky spotrebiteľov sa začnú vracať na pôvodnú úroveň.

„V strednodobom a dlhodobom horizonte, keď sa ekonomická a finančná situácia na trhoch zlepší, očakávame, že dopyt sa začne zvyšovať a ceny sa normalizujú,“ povedala komisárka EÚ pre poľnohospodárstvo Mariann Fischerová Boelová. Komisárka vydá 22. júla správu o stave trhu s mliekom a mliečnymi výrobkami, v ktorej pravdepodobne navrhne ďalšie kroky na podporu sektora.

Viaceré európske krajiny, najmä ale Francúzsko, Nemecko, Belgicko a Luxembursko, zažili v minulých mesiacoch rozsiahle protesty producentov mlieka, ktorí protestovali proti nízkym cenám svojich produktov. Najnovšie dnes farmári zablokovali na francúzsko-belgických hraniciach dve diaľnice v oboch smeroch a tretiu v smere z Belgicka.

Okrem podpory mlieka niektoré členské krajiny žiadali aj podporu trhu so syrom, na výrobu ktorého sa používa približne 45 % mliečnej produkcie. Litva, ktorá má najnižšiu výkupnú cenu mlieka, ale aj Francúzsko a Španielsko žiadali EK o zvýšenie exportných dotácií. Ďalšie štáty zasa navrhli rozšírenie počtu druhov syra, ktoré by spadali pod program exportných dotácií, ako aj zvýšenie počtu destinácií, do ktorých je syr určený.

S tým však zatiaľ Fischerová Boelová nesúhlasila. Ako uviedla, EK bude zatiaľ pokračovať v monitorovaní tohto trhu a „ak bude potrebné reagovať, potom tak aj urobí“.

Informovala o tom agentúra Reuters.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments